Wczesna wiosna to idealny moment na porządki i pierwsze prace w ogrodzie. Jeśli teraz zadbasz o trawnik, drzewa oraz krzewy, w sezonie będziesz się cieszyć zdrowym i pięknym ogrodem, a rośliny odwdzięczą się masą kwiatów i zdrowymi plonami. Aby o niczym nie zapomnieć, przygotowaliśmy poradnik z wykazem najważniejszych wiosennych prac. Podpowiadamy też, jakie narzędzia będą wygodne w użyciu oraz niezbędne do ich wykonania. Ciesz się ogrodem i czerp przyjemność z przebywania wśród zieleni!
Pierwsze prace ogrodowe – jakie zabiegi wykonać wiosną?
Wyjdź do ogrodu, zaczerpnij wiosennego powietrza i zacznij działać już teraz. Przycinanie, grabienie, regeneracja trawnika oraz porządki na grządkach, tarasie i balkonie to niezbędne prace, które trzeba wykonać przed rozpoczęciem wegetacji roślin. Zanim opanuje Cię wiosenna gorączka, zrób porządek w schowku na narzędzia; sprawdź, czy masz wszystko, co będzie potrzebne w kolejnych miesiącach.
Jeżeli ogrodnictwo jest Twoją pasją, wybierz narzędzia Fiskars, które ułatwią wykonywanie każdej czynności w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy pielisz, rąbiesz, zamiatasz czy tniesz, nasze narzędzia uczynią każdą pracę łatwiejszą i wydajniejszą.
Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać na początku sezonu?
Wiosna to najbardziej pracowity czas dla każdego ogrodnika. Trzeba uprzątnąć ogród po zimie, a jednocześnie odpowiednio przygotować go do nadchodzącego sezonu, co zapewni lepszy wzrost roślinom. Dzięki temu ogród będzie się pięknie prezentował, stwarzając idealne miejsce do wypoczynku. Sprawdź, jakie prace ogrodowe należy wykonać wiosną i dobierz odpowiednie narzędzia do każdego zadania!
Przycinanie
Prace warto rozpocząć od przycinania, usuwając stare i zmienione chorobowo pędy i gałęzie. Warto również przyciąć drzewa oraz krzewy kwitnące i owocujące latem (poza wiśniami i czereśniami, które należy przycinać po zbiorach), co zapewni obfitsze plony i piękniejsze kwitnienie roślin ozdobnych. Przycinanie najlepiej wykonać w drugiej połowie marca, aby rany nie były narażone na niskie temperatury, utrudniające ich zabliźnienie. Młode drzewka należy przycinać, kształtując koronę, a u starszych okazów trzeba przerzedzić nadmiernie zagęszczone gałęzie, aby wpuścić w koronę nieco światła.
1. Sekator kowadełkowy X-series™ L (P941) Wytrzymały, o sile cięcia 3 razy większej od standardowych sekatorów. Średnica cięcia do 24 mm. | Kup online 2. Sekator kowadełkowy (L) L77 PowerGear™ Dwuręczny, bardzo mocny i ostry, pozwala na bardzo szybką i sprawną pracę. | Kup online 3. Sekator uniwersalny Żyrafa PowerGear™ X UPX82 Silna konstrukcja pozwala na cięcie gałęzi do 32 mm średnicy na wysokości nawet do 3,5 m. | Kup online 4. Piła do gałęzi do sekatorów uniwersalnych Żyrafa UPX86 and UPX82 Uniwersalne narzędzie do różnych prac w ogrodzie. Profilowane ostrze ze stali ułatwia cięcie. | Kup online 5. Piła do gałęzi (L) Xtract™ Mocna, stalowa piła ze składanym ostrzem długości 25,5 cm. | Kup online |
Porządki
Ogród należy również dokładnie posprzątać, usuwając niepotrzebne, stare i chore rośliny oraz grabiąc pozostawione liście. Należy usunąć też okrywy z roślin oraz przygotować pojemniki do sadzenia roślin. Donice należy dokładnie umyć i odkazić, aby usunąć z nich patogeny i ewentualne szkodniki. Warto również wyciągnąć narzędzia ogrodnicze, sprawdzić ich stan i ewentualnie je naoliwić, przeprowadzić konserwację oraz naostrzyć. Dzięki temu będą gotowe na wykonywanie kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli jakieś narzędzia uległy zniszczeniu, to warto je dokupić, aby były pod ręką, gdy zajdzie taka potrzeba.
1. Szczotka szeroka QuikFit Szeroka głowica i odpowiednio twarde włosie ułatwiają zamiatanie dużych powierzchni. | Kup online 2. Skrobak do fug Fiskars QuikFit Do usuwania mchu i chwastów ze szczelin pomiędzy kostką brukową, płytami czy w murkach. | Kup online 3. Szczotka do czyszczenia chodnika QuikFit Włosie wykonane ze stali ułatwia i przyśpiesza czyszczenie, a ostrze na końcu umożliwia usunięcie uciążliwych chwastów ze szczelin. | Kup online 4. Szczotka do rynien QuikFit Połączenie szczotki i skrobaka – do łatwego usuwania liści jak i bardziej uporczywych zabrudzeń. | Kup online |
Przygotowanie gleby i sadzenie roślin
Po jesieni i zimie warto również odświeżyć podłoże wokół krzewów i drzew, spulchniając je, a następnie dokładnie podlewając. Miejsce przeznaczone na wysiewanie i sadzenie roślin należy dokładnie przekopać, usunąć chwasty, po czym wyrównać. To też dobry czas, aby zastosować kompost lub nawóz naturalny, który wzbogaci podłoże w niezbędne składniki pokarmowe, co przyspieszy wzrost roślin.
Nasadzanie nowych roślin wiosną można rozpocząć, gdy ziemia całkowicie rozmarznie i ogrzeje się od promieni słonecznych. Przed zasadzeniem roślin, warto sprawdzić odczyn pH gleby i dopasować go do potrzeb wybranych gatunków. Jak sprawdzić odczyn gleby? Najlepiej wykorzystać do tego prosty w obsłudze kwasomierz, który szybko pokaże, jaki jest aktualny odczyn. Chcąc zakwasić podłoże, należy dodać torf wysoki lub dodać nawozu zakwaszającego. Natomiast odkwaszanie ziemi najlepiej przeprowadzić, wykorzystując nawozy wapniowe.
1. Sadzarka Xact Lekka, umożliwiająca szybką i łatwą pracę przy sadzeniu cebulek. | Kup online 2. Szpadel prosty Solid™ Mocny i ostry, klasyczny szpadel z rączką w kształcie litery D. | Kup online 3. Widły do kompostu Solid™ Długie, stalowe zęby pozwalające rozgrzebywać i przerzucać kompost i nie tylko. | Kup online |
Wysiewanie nasion
Przełom marca i kwietnia to doskonały czas na wysiewanie wielu roślin ozdobnych, warzyw i ziół. To także dobry czas na przygotowanie rozsady mniej wytrzymałych roślin do czego można wykorzystać wielodoniczki. Wyrośnięte rośliny można wsadzić do gruntu w drugiej połowie maja, kiedy nie będą już narażone na przymrozki. Wczesną wiosną do gruntu można wysiać aksamitki, chabry, nasturcje i bratki, a także bardziej odporne na niskie temperatury rośliny jadalne: pietruszkę, marchew, rzodkiew, sałatę, bób, kalafior, kapustę, cebulę i pory.
1. Pikownik Solid Pozwala na szybkie i wygodne wysiewanie oraz sadzenie roślin na głębokość 1,5 cm. | Kup online 2. Łopatka do wysiewu Łopatka, rysik, poszerzacz i narzędzie pomiarowe – wszystko w jednej dwuczęściowej łopatce. | Kup online 3. Siewnik Solid Bardzo łatwy w użyciu, pozwalający na szybką pracę. Posiada wygodny system blokowania wysiewania nasion. | Kup online 4. Podkładka pod kolana Solid™ Idealna izolacja przed zimnem i ochrona kolan przy pracy w ogrodzie. | Kup online |
Naprawa trawnika
Po poprzednim sezonie i zimie może się okazać, że w trawie pojawiły się ubytki, mech lub wiele martwych źdźbeł. Jeśli chcemy, aby trawnik pięknie się prezentował, to niezbędne będzie przeprowadzenie renowacji murawy. Podstawą jest usunięcie chwastów i mchu, do czego można wykorzystać specjalistyczne preparaty np. anty mech lub odchwaszczacz, które zawierają również nawóz.
Trawnik należy również dobrze pograbić porządnymi grabiami, aby usunąć mech, pleśń i martwe źdźbła. Następnie widłami ponakłuwać otwory co około 10-15 cm i podlać. Po zakończonych pracach można zająć się uzupełnieniem ubytków trawy. Ogranicza to pojawienie się kolejnych chwastów i mchu, które nie mają przestrzeni do wzrostu, a sam trawnik staje się niesamowicie gęsty i pięknie wybarwiony.
1. Grabie do liści metalowe Fiskars QuikFit Łatwa i szybka praca dzięki 22 elastycznym, stalowym zębom. | Kup online 2. Grabie uniwersalne Solid™ Grabie z dodatkowym zagięciem zębów do środka, co ułatwia grabienie wysokiej trawy oraz wyrównywania gleby. | Kup online 3. Wyrywacz do chwastów Xact™ Solidny i łatwy w użyciu, pozwala na wyrywanie wieloletnich chwastów bez schylania się. | Kup online 4. Kosz PopUp (172 l) Solid Bardzo wygodny, rozkładający się kosz o pojemności 172 l. | Kup online |
Artykuł powstał we współpracy z firmą FISKARS, www.fiskars.com |