Logo
Logo

Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!

Czy marzysz o ogrodzie pełnym zdrowych, kwitnących roślin i obfitych plonów, ale obawiasz się stosowania chemicznych nawozów? Nova Minerals ma rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się naturą w najczystszej formie. Odkryj sekret efektywnego nawożenia ogrodów bez użycia chemii! 

Oborniki granulowane to klucz do naturalnie odżywionych roślin. Dzięki nim otrzymają wszystko, czego potrzebują, by rosnąć silne i zdrowe, bez szkody dla środowiska. Przekonaj się, jak łatwo możesz zacznij nawozić mądrze – z troską o naturę.

Streszczenie artykułu
Marzenie o ogrodzie pełnym zdrowych, kwitnących roślin i obfitych plonów, bez stosowania chemicznych nawozów, staje się rzeczywistością dzięki obornikom granulowanym od Nova Minerals. Te naturalne granulki są kluczem do odżywienia roślin w sposób przyjazny dla środowiska, zapewniając im wszystkie niezbędne składniki odżywcze do silnego i zdrowego wzrostu. Obornik granulowany, powstający w procesie fermentacji i suszenia naturalnych odpadów zwierzęcych, jest bogaty w azot, fosfor, potas oraz mikroelementy, wspierając zdrowy rozwój i wzrost roślin. Jest to nawóz o wysokiej koncentracji, przeznaczony do szerokiego zakresu upraw, który łączy najlepsze cechy klasycznego obornika z dodatkowymi korzyściami, takimi jak brak nieprzyjemnego zapachu, wygoda użycia oraz bezpieczeństwo. Stosowanie obornika granulowanego przynosi szereg korzyści dla gleby i roślin, w tym poprawę struktury gleby, dostarczanie składników odżywczych, wsparcie dla mikroorganizmów oraz szerokie zastosowanie w różnorodnych uprawach. Jest to ekologiczne rozwiązanie, bezpieczne dla środowiska, wspierające ekologiczne metody nawożenia. Nova Minerals oferuje różnorodne rodzaje oborników granulowanych, dostosowane do specyficznych potrzeb roślin i warunków glebowych, a OBOMIX to innowacyjny produkt łączący najlepsze cechy oborników naturalnych i nawozów mineralnych.

Czy możesz dbać o ogród bez chemii? Tak, z tymi granulkami

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej ogrodników przykłada większą wagę do ekologii i zrównoważonego rozwoju, naturalne metody nawożenia zyskują na popularności. Amatorzy i profesjonaliści szukają sposobów, aby ich rośliny rosły zdrowo i bujnie, nie stosując przy tym chemicznych nawozów, które mogą szkodzić środowisku. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na znaczeniu, jest stosowanie oborników granulowanych. Poznaj zalety naturalnego nawożenia i sprawdź, jak może ono przyczynić się do poprawy jakości gleby i zdrowia roślin w Twoim ogrodzie.

Czym jest obornik granulowany i jak powstaje?

Obornik granulowany to naturalny nawóz, który powstaje w procesie fermentacji i suszenia naturalnych odpadów zwierzęcych. Dzięki temu procesowi, materiał organiczny jest stabilizowany i przekształcany w łatwo stosowalną formę granulek. Jest bogaty w składniki odżywcze niezbędne dla roślin, takie jak azot, fosfor, potas, a także mikroelementy, które wspierają ich zdrowy rozwój i wzrost.

Obornik granulowany w worku. Naturalny nawóz ogrodniczy
Fot. diy13 / AdobeStock
Obornik granulowany jest nawozem ogrodniczym o wysokiej koncentracji, pochodzącym z fermentowanych odpadów zwierzęcych, dostępnym w postaci suchych, łatwych do rozprowadzenia granulek o przedłużonym działaniu. Przeznaczony do zastosowania w szerokim zakresie upraw, w tym w warzywnikach, sadach, na plantacjach krzewów owocowych oraz wśród roślin ozdobnych. Ten nowoczesny nawóz łączy w sobie najlepsze cechy klasycznego obornika z dodatkowymi korzyściami, takimi jak brak nieprzyjemnego zapachu, wygoda użycia oraz bezpieczeństwo.

Dlaczego warto stosować obornik granulowany w ogrodzie?

Obornik granulowany jest cenionym nawozem w ogrodnictwie i rolnictwie ekologicznym, oferującym szereg korzyści dla gleby i roślin:

 • Poprawa struktury gleby: Obornik granulowany zwiększa przepuszczalność i zdolność gleby do zatrzymywania wody, co jest kluczowe w okresach suszy, szczególnie na lekkich glebach.
 • Dostarczanie składników odżywczych: Bogaty w substancje humusowe, składniki mineralne i mikroelementy, obornik kurzy jest idealny dla gleb wyjałowionych, zapewniając roślinom długotrwałe odżywienie.
 • Wsparcie dla mikroorganizmów: Stanowi źródło pożywienia dla pożytecznych mikroorganizmów, co przyczynia się do poprawy żyzności i zdrowia gleby.
 • Szerokie zastosowanie: Efektywny w różnorodnych uprawach, od warzyw po rośliny ozdobne i trawniki, szczególnie na glebach ubogich w składniki pokarmowe.
 • Ekologiczne rozwiązanie: Jest produktem naturalnym, bezpiecznym dla środowiska, pozbawionym patogenów i nasion chwastów, wspierającym ekologiczne metody nawożenia.

Obornik granulowany to naturalny wybór dla dla każdego, kto szuka ekologicznych i efektywnych metod nawożenia, poprawiających stan gleby i wspierających zdrowy wzrost roślin.

Jaki obornik wybrać do ogrodu? 

W ofercie Nova Minerals znajdziemy różnorodne rodzaje oborników granulowanych, dostosowane do specyficznych potrzeb roślin i warunków glebowych. Każdy z nich ma unikalne właściwości, które wspierają zdrowy rozwój roślin, poprawiają strukturę gleby i przyczyniają się do zwiększenia jej żyzności. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat trzech kluczowych produktów.

Obornik granulowany bydlęcy
Obornik granulowany bydlęcy
Jest skoncentrowanym naturalnym nawozem organicznym pochodzenia zwierzęcego o szerokim zastosowaniu zarówno w uprawach ogrodniczych. Granulowana forma obornika została pozbawiona wszelkich niepożądanych składników, takich jak patogeny czy nasiona chwastów. Ze względu na swoją ekologiczną czystość i wysoką zawartość substancji humusowych, składników odżywczych i mineralnych, nawóz przynosi znakomite rezultaty we wszelkiego rodzaju uprawach warzywnych, zielarskich, działkowych i sadowniczych, w tym także roślin ozdobnych i doniczkowych oraz pielęgnacji trawników.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
Obornik granulowany kurzy
Obornik granulowany kurzy
Jest silnie skoncentrowanym naturalnym nawozem organicznym pochodzenia zwierzęcego o szerokim zastosowaniu zarówno w uprawach ogrodniczych jak i w rolnictwie ekologicznym. Granulowana forma obornika została pozbawiona wszelkich niepożądanych składników, takich jak patogeny czy nasiona chwastów. Ze względu na swoją ekologiczną czystość i wysoką zawartość substancji humusowych, oraz bogactwo składników mineralnych i mikroelementów, nawóz szczególnie zalecany jest na glebach wyjałowionych, ubogich w składniki pokarmowe. Przynosi znakomite rezultaty we wszelkiego rodzaju uprawach warzywnych, zielarskich, działkowych i sadowniczych, w tym także roślin ozdobnych i doniczkowych oraz pielęgnacji trawników.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
Obornik granulowany naturalny
Obornik granulowany naturalny
Jest silnie skoncentrowanym naturalnym nawozem organicznym pochodzenia zwierzęcego o szerokim zastosowaniu zarówno w uprawach ogrodniczych jak i w rolnictwie. Granulowana forma obornika została pozbawiona wszelkich niepożądanych składników, takich jak patogeny czy nasiona chwastów. Ze względu na wysoką zawartość potasu oraz substancji humusowych nawóz szczególnie polecany jest na gleby piaszczyste, ubogie w składniki pokarmowe. Silnie stymuluje wzrost pędów i korzeni dzięki wysokiemu poziomowi cynku, regulującego poziomem auksyn (hormonów pobudzających wzrost roślin). Stosowany głównie na początku sezonu wegetacyjnego przynosi znakomite rezultaty w uprawach warzyw, drzew i krzewów owocowych a także roślin ozdobnych i doniczkowych oraz przy pielęgnacji trawników.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE

Każdy z tych oborników granulowanych został starannie przygotowany, aby zapewnić najlepsze wsparcie dla Twojego ogrodu, jednocześnie dbając o środowisko naturalne. Wybierając naturalne metody nawożenia, nie tylko przyczyniasz się do poprawy stanu swoich roślin, ale także wspierasz zrównoważony rozwój i ochronę naszej planety.

W ofercie sklepu Nova Minerals znajdziesz oborniki granulowane w różnych rozmiarach opakowań: od 3 kg, przez 6 kg i 12,5 kg, aż po 25 kg. Dzięki temu każdy ogrodnik może wybrać odpowiednią ilość nawozu, idealnie dopasowaną do potrzeb swoich roślin.

Oto rewolucyjne połączenie

OBOMIX to innowacyjny produkt na rynku nawozów, który łączy w sobie najlepsze cechy oborników naturalnych i nawozów mineralnych, eliminując jednocześnie ich wady. Jako granulowany nawóz wieloskładnikowy dostarcza roślinom kompleksowe odżywienie, zapewniając wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w optymalnych proporcjach.

OBOMIX granulowany wieloskładnikowy
OBOMIX granulowany wieloskładnikowy
Ten obornik granulowany końsko – kurzy jest silnie skoncentrowanym nawozem organiczno-mineralnym o szerokim zastosowaniu zarówno w uprawach ogrodniczych jak i w rolnictwie, wspierającym rośliny w procesie wegetacji i prowadzącym do wyższych plonów oraz lepszej jakości warzyw, owoców, kwiatów i trawników.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE

Zalety nawozu OBOMIX

 • Zrównoważony skład: Zawiera zarówno organiczne, jak i mineralne składniki odżywcze, co sprawia, że jest to produkt wyjątkowo wszechstronny. Dzięki temu rośliny otrzymują pełne spektrum niezbędnych substancji, co przekłada się na ich zdrowy wzrost, obfitość kwitnienia oraz plonowanie.
 • Bezpieczeństwo stosowania: Produkt został zaprojektowany tak, aby minimalizować ryzyko przesolenia gleby, co jest częstym problemem przy stosowaniu tradycyjnych nawozów mineralnych. Jest bezpieczny dla roślin, nawet przy stosowaniu w większych dawkach.
 • Długotrwałe działanie: Dzięki granulowanej formie, składniki odżywcze są stopniowo uwalniane do gleby, co zapewnia długotrwałe odżywienie roślin i pozwala na rzadsze nawożenie.
 • Wsparcie dla mikroflory glebowej: Obecność składników organicznych wspiera rozwój pożytecznych mikroorganizmów w glebie, co dodatkowo przyczynia się do jej żyzności i zdrowia roślin.
 • Ekologiczne rozwiązanie: Produkt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne metody uprawy. Ograniczasz potrzebę użycia chemicznych środków ochrony roślin, przyczyniając się do ochrony środowiska.

OBOMIX to idealne rozwiązanie dla ogrodników i rolników ekologicznych, którzy poszukują efektywnego, bezpiecznego i ekologicznego produktu do nawożenia swoich upraw. Dzięki swojej unikalnej formule jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby roślin, jednocześnie dbając o zdrowie gleby i środowisko naturalne.

Praktyczne wskazówki dotyczące stosowania oborników granulowanych

Aby w pełni wykorzystać potencjał oborników granulowanych, ważne jest zrozumienie, jak składniki odżywcze w nich zawarte wpływają na rośliny, oraz jak prawidłowo je stosować w różnych typach upraw. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje, które pomogą Ci maksymalizować korzyści płynące z ich użycia.

Skład i wpływ na rośliny

 • Azot (N) jest niezbędny dla wzrostu roślin, ponieważ jest głównym składnikiem chlorofilu, który umożliwia proces fotosyntezy. Azot wpływa również na szybki wzrost zielonych części roślin, takich jak liście i łodygi.
 • Fosfor (P) odgrywa kluczową rolę w procesach energetycznych roślin, w tym w fotosyntezie i oddychaniu. Jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju korzeni oraz kwitnienia i owocowania.
 • Potas (K) wzmacnia rośliny, pomagając im lepiej przyswajać wodę, zwiększa ich odporność na suszę, choroby i szkodniki. Potas jest również ważny dla jakości owoców i kwiatów.
 • Magnez (Mg) jest centralnym atomem w cząsteczce chlorofilu, niezbędnym dla fotosyntezy. Magnez wpływa także na aktywność enzymów i transport składników odżywczych w roślinie.
 • Wapń (Ca) jest kluczowy dla struktury ścian komórkowych roślin i prawidłowego podziału komórek. Wapń wpływa również na neutralizację kwasowości gleby i poprawę jej struktury.
 • Mikroelementy, takie jak żelazo, mangan, cynk, miedź, bor, molibden, są niezbędne w niewielkich ilościach, ale niezwykle ważne dla wielu procesów życiowych roślin, w tym dla rozwoju, kwitnienia i odporności.

Przykłady zastosowań w różnych typach upraw

 • W uprawach warzywnych oborniki granulowane są szczególnie polecane ze względu na ich zdolność do poprawy struktury gleby i dostarczania składników odżywczych, co przekłada się na lepszy wzrost i wyższe plony.
 • Dla roślin ozdobnych obornik granulowany zapewnia nie tylko niezbędne składniki odżywcze, ale także poprawia kolor i obfitość kwitnienia.
 • Na trawnikach stosowanie obornika granulowanego pomaga w utrzymaniu intensywnej zieleni i gęstości trawy, a także zwiększa jej odporność na deptanie i choroby.

Jak i kiedy stosować oborniki granulowane dla najlepszych efektów?

 • Najlepszym czasem na stosowanie oborników granulowanych jest wczesna wiosna, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, lub jesień, po zakończeniu sezonu, aby składniki odżywcze mogły zostać przyswojone przez glebę i korzenie roślin.
 • W przypadku nowych nasadzeń, obornik granulowany można aplikować bezpośrednio do dołków sadzeniowych lub mieszać z górną warstwą gleby.

Dawkowanie i metody aplikacji

 • Dawkowanie powinno być dostosowane do typu gleby, rodzaju uprawy i specyficznych potrzeb roślin. Zazwyczaj producenci podają zalecane dawki na opakowaniach, które należy stosować jako wytyczne.
 • Metody aplikacji mogą obejmować rozsypywanie granulek równomiernie na powierzchni gleby wokół roślin lub ich delikatne wymieszanie z wierzchnią warstwą ziemi. W przypadku większych powierzchni, takich jak trawniki, można użyć siewników do równomiernego rozprowadzenia nawozu.

Jak stosować obornik granulowany w ogrodzie?

Granulki rozsypać równomiernie na całej powierzchni gleby, następnie obficie podlać. W celu bardziej efektywnego wykorzystania przez rośliny zawartych w oborniku składników odżywczych zaleca się przekopanie gleby na głębokość 15-20 cm. Nawóz ulega rozkładowi w ok. 1 miesiąc od zastosowania. Można go stosować do:

 • Przygotowania podłoża pod nowe nasadzenia: wczesną wiosną 7-10 dni przed siewem/sadzeniem.
 • Dokarmiania rosnących już w ziemi roślin: 21-30 dni przed terminem zbioru.
 • Nawożenia trawników: stosować późną jesienią, po ostatnim koszeniu.
 • Na glebach lekkich o podłożu piaszczystym lub żwirowym: stosować w podanych niżej proporcjach. Nawożenie roślin należy przeprowadzać dwa razy do roku, w okresie od wiosny do zakończenia procesu wegetacji.
 • Na glebach ciężkich i wilgotnych (gliny, iły): stosować raz do roku wczesną wiosną, w takich samych proporcjach jak w przypadku gleb lekkich. 
 • Nie stosować na glebach zalanych wodą lub zamarzniętych oraz podczas opadów deszczu lub śniegu. Ograniczenia nie dotyczą upraw prowadzonych w szklarni, w warunkach niezależnych od pogody.

Pamiętaj, że regularne stosowanie oborników granulowanych w odpowiednich dawkach jest kluczem do zdrowych i bujnych roślin. Dzięki tym wskazówkom możesz maksymalizować korzyści płynące z naturalnego nawożenia, ciesząc się pięknym ogrodem przez cały rok.

Stosowanie oborników granulowanych to prosty i ekologiczny sposób na poprawę jakości gleby i zdrowia roślin w Twoim ogrodzie. Dzięki nim możesz cieszyć się bujnymi, zdrowymi roślinami, dbając jednocześnie o środowisko. Zachęcamy do wypróbowania oborników granulowanych od Nova Minerals i przekonania się o ich wyjątkowych właściwościach.

Nova-Minerals

Artykuł powstał we współpracy z firmą Nova Minerals – producentem oborników granulowanych. 

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie internetowej: www.novaminerals.pl


Zdjęcie tytułowe: Maksim Shebeko / AdobeStock oraz Nova Minerals

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy można nawozić ogród bez użycia chemii?

  Tak, stosując oborniki granulowane, które są naturalnym rozwiązaniem wspierającym zdrowy wzrost roślin bez szkody dla środowiska.
 • Co to jest obornik granulowany i jak powstaje?

  Obornik granulowany to naturalny nawóz produkowany z fermentowanych i suszonych naturalnych odpadów zwierzęcych, bogaty w składniki odżywcze niezbędne dla roślin.
 • Jakie są zalety stosowania obornika granulowanego w ogrodzie?

  Poprawia strukturę gleby, zwiększa jej przepuszczalność i zdolność do zatrzymywania wody, dostarcza składników odżywczych, wspiera mikroorganizmy glebowe, jest bezpieczny dla środowiska i ma szerokie zastosowanie w różnorodnych uprawach.
 • Jakie rodzaje oborników granulowanych oferuje Nova Minerals?

  Firma oferuje różnorodne rodzaje oborników granulowanych, dostosowane do specyficznych potrzeb roślin i warunków glebowych, w tym obornik bydlęcy, kurzy i naturalny.
 • Co to jest OBOMIX i jakie ma zalety?

  OBOMIX to innowacyjny produkt łączący najlepsze cechy oborników naturalnych i nawozów mineralnych, oferujący roślinom kompleksowe odżywienie i wspierający zdrowie gleby oraz środowisko naturalne.
 • Jakie są praktyczne wskazówki dotyczące stosowania oborników granulowanych?

  Najlepiej stosować je wczesną wiosną lub jesienią, dostosowując dawkowanie do typu gleby i uprawy, a także równomiernie rozprowadzać i obficie podlewać po aplikacji.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!
Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi