Logo
Logo

Już teraz zbieram, aby zrobić najlepszy nawóz do roślin uprawnych. Potem będzie jej coraz mniej

Do ogrodu zaglądam już z początkiem lutego, gdy tylko zobaczę, ze pogoda sprzyja. Zmienność temperatury oraz pierwsze wschody pączków i roślin powinny być monitorowane. Staram się doglądać rosnących cebulek narcyzy, krokusów oraz innych roślin cebulowych. W tych końcowych dniach lutego bardzo często czyszczę grządki wokół truskawek. Wiem, że im szybciej zabiorę się za pielenie ich w mniejszym stadium, tym większe prawdopodobieństwo, że w sezonie będę miała znacznie mniej pracy. Robię tak już 3 rok z rzędu.

Wspominałam już we wcześniejszych artykułach, że nie wszystkie potencjalne chwasty są tymi, których powinniśmy się pozbyć. Zwracam w szczególności uwagę na te, które dopiero wypuszczają najmłodsze listki. Te jadalne używam zarówno do surówek, sałatek, jak i do ochrony roślin uprawnych. Po przygotowaniu gnojówek do zadań specjalnych mam gotowy nawóz oraz oprysk przeciwko mszycom czy mączniakowi rzekomemu. Kluczowy jest jak zawsze czas. Jeżeli i wam sprzyja pogoda, wybierzcie się do ogrodu lub na działkę i zróbcie zapasy na nadchodząca wielkimi krokami wiosnę.

Co należy zebrać już teraz, aby mieć najlepszy surowiec do oprysków roślin uprawnych?

Już teraz wypatruję w ulubionych miejscach w ogrodzie świeżej pokrzywy. Młode, ledwo wyrośnięte listki są ogromną skarbnicą składników mineralnych oraz witamin. Na mojej działce rośnie w szczególności przy kompostowniku w większych skupiskach oraz przy gruszy. To niezawodne miejsce, w którym jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Wybieram pierwsze 5 listków, aby mogła swobodnie rosnąć. Zbieram je na susz lub od razu przerzucam do wiaderka. W tym czasie rośnie także bluszczyk kurdybanek i podagrycznik. Te 3 tępione chwasty służą mi jako baza do nawozu dla roślin. Zebrane liście przekładam do pojemnika, zalewam wodą i fermentują przez około 2 tygodnie. Po tym czasie mam pierwszy nawóz do roślin uprawnych oraz ozdobnych. Są znacznie odporniejsze na choroby grzybowe i szkodniki, gdy wykonam ten 1 ważny zabieg.

Pokrzywa jest stosowana przede wszystkim do ściółkowania grządek. W ten sposób wzbogacamy ziemię w azot. Jej właściwości w gnojówce są nieocenione, ale pamiętajcie, by nie podlewać nią rododendronów czy cebuli.

Jak wydobyć z pokrzywy najwięcej krzemu? Oto sposób

Pokrzywa jest stosowana od wieków jako środek odtruwający organizm, a w szczególności wspomagający prawidłową pracę wątroby. Zjadanie jej na surowo, w postaci dodatku do dań, pozwala w okresie wiosennym zadbać o woreczek żółciowy oraz układ odpornościowy. Jak zawsze, istotne jest, aby zbierać ją we własnym ogrodzie lub w poletkach niedaleko nieużytków oraz lasów.

Istotne jest, aby zminimalizować ilość środków ochrony roślin, które niechcący mogły być rozpylone w jej okolicy. Mając pewne źródło możemy wydobyć z niej spora dawkę krzemu. Zapytacie, po co? Są dwie przyczyny - to jeden z pierwiastków, który przyczynia się do wzmocnienia skóry, włosów oraz paznokci.

Jednak w ogrodnictwie to bardzo ważny element, który wzmacnia rośliny. Jest stosowany zwłaszcza przy planowaniu ziemniaków, buraków cukrowych, cebuli czy też roślin kapustnych. Jak go wydobyć? Przełóżcie świeżo zebraną pokrzywę do garnka i zalejcie przegotowaną wodą.

Gotujcie minimum 8 godzin na wolnym ogniu, podobnie jak rosół. Po tym czasie przecedźcie. Dzięki temu procesowi uzyskaliście preparat bogaty w krzem.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Irina / AdobeStock

Autor
Już teraz zbieram, aby zrobić najlepszy nawóz do roślin uprawnych. Potem będzie jej coraz mniej
Już teraz zbieram, aby zrobić najlepszy nawóz do roślin uprawnych. Potem będzie jej coraz mniej
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl