Podłoże bez torfu – najlepszy wybór dla Twoich roślin i środowiska!

Podłoże bez torfu

Gotowe podłoże, które nie zawiera torfu to odpowiedź na najnowsze trendy konsumencie, a także światową politykę pro-ekologiczną. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych podłoży torfowych, dedykowana osobom, chcącym uprawiać ogród w zgodzie z naturą i w pełni dbać o środowisko naturalne.

Posłuchaj
00:00
52
Spis treści
Dlaczego trzeba zrezygnować z torfu? Co stosować zamiast torfu? Dlaczego warto stosować podłoże bez torfu? Jaki skład ma podłoże beztorfowe?

Dlaczego musimy stosować mniej torfu w ogrodzie?

Troska o środowisko to nie tylko chwilowa moda, ale długofalowy trend, który na dobre zakorzenił się w naszej świadomości. O ekologię można zadbać w różnych dziedzinach, w małych krokach w codziennym życiu – np. nie kupując foliowych torebek, segregując śmieci lub kupując napoje w szklanych butelkach. Małe rzeczy mają wielkie znacznie! O planetę można (i trzeba) dbać w swoim najbliższym otoczeniu. Jeśli uprawiasz ogród, to najlepszym wyborem dla Twoich roślin będzie wybór naturalnych nawozów, środków ochrony roślin i podłoży.

Pewnie o tym nie wiesz, ale w ogrodnictwie co roku zużywa się ponad 2 miliony metrów sześciennych torfu! Jest on surowcem naturalnym (skałą osadową), która powstała przez niepełny rozkład szczątków roślinnych w wilgotnym środowisku. Ma luźną strukturę, zawiera humus oraz związki mineralne – dzięki czemu jest wręcz idealnym podłożem do uprawy roślin. Niestety jego wydobycie wiąże się z degradacją środowiska naturalnego – osuszania naturalnych torfowisk (które są siedliskiem życia wielu roślin i zwierząt), co ma bardzo negatywny wpływ na przyrodę i powoduje uwalnianie się do atmosfery gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla i metanu). Jeśli chcemy zapobiec dalszej zmianie klimatu, musimy jak najszybciej zakończyć ich niszczenie i zacząć je chronić.

Choć zakaz użycia torfu wydano na razie tylko w Wielkiej Brytanii, problem ma już charakter międzynarodowy: „Musimy współpracować, aby znaleźć alternatywne rozwiązania, ponieważ zrównoważona produkcja ogrodnicza jest obecnym wyzwaniem” – twierdzi Tim Briercliffe, sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów-Ogrodników (AIPH). [Źródło: www.podoslonami.pl]

Jeśli troska o środowisko jest dla Ciebie ważna, to naturalnym wyborem będzie rezygnacja z wykorzystania torfu do uprawy roślin w ogrodzie i w doniczce. Najprostszym i najlepszym wyborem będzie gotowe podłoże bez torfu. Stosowanie go jest w pełni ekologiczne, wydajne i uniwersalne, gdyż posiada ono wszystkie niezbędne składniki i jest idealne do uprawy większości roślin!

Źródło: Naturalnie o ogrodach / YouTube


Jaka jest alternatywa dla torfu?

Evergreen Garden Care (właściciel marki Substral) bardzo poważnie traktuje swoje obowiązki w zakresie ochrony środowiska. Oferuje gotowe podłoże bez torfu, które dzięki optymalnej, wysokiej jakości mieszance naturalnych składników i nawozów umożliwia na łatwą i ekologiczną uprawę roślin bez torfu.

Ponad 30 lat temu zaczęliśmy szukać alternatyw dla torfu. To była długa podróż i z dumą możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich 10 lat przeszliśmy z produkcji 100% mieszanek torfowych do mniej niż 60% i znacznie zmniejszamy tę liczbę rok do roku.

 

Czym charakteryzuje się gotowe podłoże bez torfu?

Gotowe podłoże bez torfu marki Substral to uniwersalna ziemia do roślin, które można z powodzeniem stosować do wysiewania, sadzenia, przesadzania, uprawy w doniczkach i w ogrodzie różnorodnych roślin. W swoim składzie zawiera odpowiednio dobrane proporcje kompostu, glinki, włókna drzewnego, nawilżacza i nawozu startowego, która znakomicie zastępuje tradycyjne podłoża dla roślin, które zawierają torf.

Gotowe podłoże bez torfu
Gotowe, uniwersalne podłoże bez torfu
Gotowa kompozycja o bogatym składzie, mająca uniwersalne zastosowanie, znakomicie zastępująca tradycyjne podłoża dla roślin, które zawierają torf. Składa się z doskonale dobranych proporcji kompostu, nawozu mineralnego, glinki wulkanicznej, nawilżacza oraz włókien drzewnych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ!

Co zamiast torfu? Jaki skład ma podłoże beztorfowe?

  • Włókna drzewne – są naturalnym i organicznym surowcem wydobywanym ze źródeł szybko odnawialnych (drobna kora drzew iglastych i chipsy kokosowe). Posiadają one właściwości zbliżone do torfu, dzięki temu poprawiają strukturę gleby, przeciwdziałają rozwojowi chwastów oraz skutecznie zapobiegają wysychaniu gleby.
  • Glinkę wulkaniczną – będącą źródłem cennych mikroelementów oraz posiadającą właściwości buforowe czyli regulujące środowisko glebowe.
  • Kompost roślinny – dostarcza roślinom cennych kwasów humusowych, nie zawiera odpadów gospodarczych.
  • Nawilżacz – magazynuje wodę, minimalizuje ryzyku suszy, poprawia rozwój korzeni.
  • Nawóz startowy – wieloskładnikowy, odpowiednio zbilansowany, bogaty w makro- i mikroelementy, łatwo przyswajalny dla roślin.

Podłoże bez torfu
Fot. ZielonyOgrodek.pl
Podłoże bez torfu, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera w swoim składzie ani torfu wysokiego ani niskiego. W swoim składzie zawiera odpowiednio dobrane proporcje kompostu, glinki, włókna drzewnego, nawilżacza i nawozu startowego.

Do czego wykorzystać podłoże beztorfowe?

Gotowe podłoże bez torfu to podłoże o uniwersalnym zastosowaniu dla roślin ogrodowych, tarasowych i balkonowych, za wyjątkiem roślin kwaśnolubnych. Zbilansowana kompozycja włókien drzewnych, drobnej frakcji kory z drzew iglastych, chipsów kokosowych i kompostu roślinnego (nie zawierającego odpadów gospodarczych), stwarza optymalne warunki do rozwoju bryły korzeniowej i jest naturalnym źródłem pokarmu dla uprawianych roślin.

Gotowe podłoże bez torfu to doskonała i naturalna alternatywa dla tradycyjnych podłoży, dedykowana osobom, chcącym w pełni dbać o środowisko naturalne.

 

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – dystrybutorem podłoża beztorfowego.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com

 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści