Logo
Logo
25
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Podłoże bez torfu – najlepszy wybór dla Twoich roślin i środowiska!

Gotowe podłoże, które nie zawiera torfu to odpowiedź na najnowsze trendy konsumencie, a także światową politykę pro-ekologiczną. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych podłoży torfowych, dedykowana osobom, chcącym uprawiać ogród w zgodzie z naturą i w pełni dbać o środowisko naturalne.

Dlaczego musimy stosować mniej torfu w ogrodzie?

Troska o środowisko to nie tylko chwilowa moda, ale długofalowy trend, który na dobre zakorzenił się w naszej świadomości. O ekologię można zadbać w różnych dziedzinach, w małych krokach w codziennym życiu – np. nie kupując foliowych torebek, segregując śmieci lub kupując napoje w szklanych butelkach. Małe rzeczy mają wielkie znacznie! O planetę można (i trzeba) dbać w swoim najbliższym otoczeniu. Jeśli uprawiasz ogród, to najlepszym wyborem dla Twoich roślin będzie wybór naturalnych nawozów, środków ochrony roślin i podłoży.

Pewnie o tym nie wiesz, ale w ogrodnictwie co roku zużywa się ponad 2 miliony metrów sześciennych torfu! Jest on surowcem naturalnym (skałą osadową), która powstała przez niepełny rozkład szczątków roślinnych w wilgotnym środowisku. Ma luźną strukturę, zawiera humus oraz związki mineralne – dzięki czemu jest wręcz idealnym podłożem do uprawy roślin. Niestety jego wydobycie wiąże się z degradacją środowiska naturalnego – osuszania naturalnych torfowisk (które są siedliskiem życia wielu roślin i zwierząt), co ma bardzo negatywny wpływ na przyrodę i powoduje uwalnianie się do atmosfery gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla i metanu). Jeśli chcemy zapobiec dalszej zmianie klimatu, musimy jak najszybciej zakończyć ich niszczenie i zacząć je chronić.

Choć zakaz użycia torfu wydano na razie tylko w Wielkiej Brytanii, problem ma już charakter międzynarodowy: „Musimy współpracować, aby znaleźć alternatywne rozwiązania, ponieważ zrównoważona produkcja ogrodnicza jest obecnym wyzwaniem” – twierdzi Tim Briercliffe, sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów-Ogrodników (AIPH). [Źródło: www.podoslonami.pl]

Jeśli troska o środowisko jest dla Ciebie ważna, to naturalnym wyborem będzie rezygnacja z wykorzystania torfu do uprawy roślin w ogrodzie i w doniczce. Najprostszym i najlepszym wyborem będzie gotowe podłoże bez torfu. Stosowanie go jest w pełni ekologiczne, wydajne i uniwersalne, gdyż posiada ono wszystkie niezbędne składniki i jest idealne do uprawy większości roślin!

Źródło: Naturalnie o ogrodach / YouTube


Jaka jest alternatywa dla torfu?

Evergreen Garden Care (właściciel marki Substral) bardzo poważnie traktuje swoje obowiązki w zakresie ochrony środowiska. Oferuje gotowe podłoże bez torfu, które dzięki optymalnej, wysokiej jakości mieszance naturalnych składników i nawozów umożliwia na łatwą i ekologiczną uprawę roślin bez torfu.

Ponad 30 lat temu zaczęliśmy szukać alternatyw dla torfu. To była długa podróż i z dumą możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich 10 lat przeszliśmy z produkcji 100% mieszanek torfowych do mniej niż 60% i znacznie zmniejszamy tę liczbę rok do roku.


Czym charakteryzuje się gotowe podłoże bez torfu?

Gotowe podłoże bez torfu marki Substral to uniwersalna ziemia do roślin, które można z powodzeniem stosować do wysiewania, sadzenia, przesadzania, uprawy w doniczkach i w ogrodzie różnorodnych roślin. W swoim składzie zawiera odpowiednio dobrane proporcje kompostu, glinki, włókna drzewnego, nawilżacza i nawozu startowego, która znakomicie zastępuje tradycyjne podłoża dla roślin, które zawierają torf.

Gotowe podłoże bez torfu
Gotowe, uniwersalne podłoże bez torfu
Gotowa kompozycja o bogatym składzie, mająca uniwersalne zastosowanie, znakomicie zastępująca tradycyjne podłoża dla roślin, które zawierają torf. Składa się z doskonale dobranych proporcji kompostu, nawozu mineralnego, glinki wulkanicznej, nawilżacza oraz włókien drzewnych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ!

Co zamiast torfu? Jaki skład ma podłoże beztorfowe?

  • Włókna drzewne – są naturalnym i organicznym surowcem wydobywanym ze źródeł szybko odnawialnych (drobna kora drzew iglastych i chipsy kokosowe). Posiadają one właściwości zbliżone do torfu, dzięki temu poprawiają strukturę gleby, przeciwdziałają rozwojowi chwastów oraz skutecznie zapobiegają wysychaniu gleby.
  • Glinkę wulkaniczną – będącą źródłem cennych mikroelementów oraz posiadającą właściwości buforowe czyli regulujące środowisko glebowe.
  • Kompost roślinny – dostarcza roślinom cennych kwasów humusowych, nie zawiera odpadów gospodarczych.
  • Nawilżacz – magazynuje wodę, minimalizuje ryzyku suszy, poprawia rozwój korzeni.
  • Nawóz startowy – wieloskładnikowy, odpowiednio zbilansowany, bogaty w makro- i mikroelementy, łatwo przyswajalny dla roślin.

Podłoże bez torfu
Fot. ZielonyOgrodek.pl
Podłoże bez torfu, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera w swoim składzie ani torfu wysokiego ani niskiego. W swoim składzie zawiera odpowiednio dobrane proporcje kompostu, glinki, włókna drzewnego, nawilżacza i nawozu startowego.

Do czego wykorzystać podłoże beztorfowe?

Gotowe podłoże bez torfu to podłoże o uniwersalnym zastosowaniu dla roślin ogrodowych, tarasowych i balkonowych, za wyjątkiem roślin kwaśnolubnych. Zbilansowana kompozycja włókien drzewnych, drobnej frakcji kory z drzew iglastych, chipsów kokosowych i kompostu roślinnego (nie zawierającego odpadów gospodarczych), stwarza optymalne warunki do rozwoju bryły korzeniowej i jest naturalnym źródłem pokarmu dla uprawianych roślin.

Gotowe podłoże bez torfu to doskonała i naturalna alternatywa dla tradycyjnych podłoży, dedykowana osobom, chcącym w pełni dbać o środowisko naturalne.

 

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – dystrybutorem podłoża beztorfowego.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com

Tagi
Lista zakupów