Logo
Logo

Co to za "dziwny wąż" w ogrodzie? Spokojnie, to tylko postojak wiesiołkowiec!

Czy kiedykolwiek słyszałeś o postojaku wiesiołkowcu, który przypomina dziwnego węża? Jeśli nie, to jesteś w odpowiednim miejscu! W świecie ogrodnictwa istnieje wiele tajemniczych i fascynujących zwierząt, ale on z pewnością wyróżnia się na tle innych. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym niezwykłym... motylu!

Spis treści
Media informują w "dziwnych wężach" w ogrodach! Postojak wiesiołkowiec – co warto o nim wiedzieć? To wąż czy gąsienica?

Mieszkańcy Bielska-Białej znajdują w ogrodach "dziwne węże"

Media z różnych regionów kraju donoszą o nietypowych "wężach" zaobserwowanych w Bielsku-Białej, które w rzeczywistości były... zwykłymi gąsienicami.

W ostatnich tygodniach mieszkańcy Bielska-Białej byli zaniepokojeni pojawieniem się w ich ogrodach nietypowych "węży". Media w całym kraju rozpisywały się o tych dziwnych stworzeniach, które okazały się... zwykłymi gąsienicami. Ale nie były to bynajmniej zwykłe gąsienice. Jednym z nich był postojak wiesiołkowiec, rzadki i chroniony gatunek motyla.

 

Jak wygląda motyl postojak wiesiołkowiec?

Postojak wiesiołkowiec (Proserpinus proserpina) to motyl z rodziny zawisakowatych. Jego skrzydła pierwszej pary mają szarozielony kolor, natomiast skrzydła drugiej pary są żółte u nasady i czarne na zewnętrznej stronie. Gąsienica tego motyla jest szczególnie interesująca - na końcu nie posiada typowego dla wielu gąsienic kolca, ale charakterystyczny różowawy un żółtawy wzgórek z ciemnym "oczkiem".

Ten gatunek motyla występuje w Europie, Azji oraz w północnej części Afryki. W Polsce jest spotykany rzadko, głównie na południu kraju oraz na rozproszonych stanowiskach. 

Jak wygląda motyl postojak wiesiołkowiec - gąsienica i motyl
Fot. Eileen Kumpf, Tim's insects / Adobe Stock
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Dlaczego mieszkańcy byli zaniepokojeni pojawieniem się gąsienic postojaka wiesiołkowca?  

Mieszkańcy Bielska-Białej, nieświadomi prawdziwej natury tych gąsienic, byli przerażeni ich obecnością w ogrodach. Wielu z nich zwróciło się o pomoc do Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik". W jednym przypadku zgłoszono obecność "dziwnego, włochatego pełzającego stworzenia podobnego do ślimaka", które pozostawiało za sobą brązowe ślady. W innym przypadku informowano o "nietypowym wężu". W obu przypadkach okazało się, że to gąsienice. 

Sławomir Łyczko, szef Mysikrólika, opisał te zgłoszenia i podkreślił, jak ważna jest edukacja ekologiczna. Ludzie często mylą niegroźne dla człowieka stworzenia z potencjalnie niebezpiecznymi, co prowadzi do niepotrzebnego strachu i interwencji.


Dzięki wiedzy i zaangażowaniu specjalistów z Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik", mieszkańcy Bielska-Białej mogli dowiedzieć się więcej o otaczającej ich przyrodzie i zrozumieć, że nie wszystko, co nieznane, jest niebezpieczne. Postojak wiesiołkowiec i inne gąsienice są ważnym elementem naszego ekosystemu i warto je chronić.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Eileen Kumpf / Adobe Stock

Autor
Co to za "dziwny wąż" w ogrodzie? Spokojnie, to tylko postojak wiesiołkowiec!
Co to za "dziwny wąż" w ogrodzie? Spokojnie, to tylko postojak wiesiołkowiec!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl