Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
37
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Jak udekorować ogród: magia tkwi w szczegółach

Twój ogród nieco spowszedniał i zastanawiasz się co zrobić, by znów nabrał blasku? Udekoruj go, tak samo jak to robisz ze swoim domem! Wystarczy, że umieścisz w nim kilka gustownych detali, a już zacznie wyglądać inaczej.

 

Dekoracje w ogrodzie nie muszą być wyszukanymi i kosztownymi gadżetami. Całkiem dobrze sprawdzą się stare konary z sadu, kamień z pobliskiej łąki lub sprytny drobiazg upolowany na "pchlim targu". Zanim jednak zaczniesz szukać do ogrodu odpowiednich dekoracji, najpierw pomyśl, jaki efekt chcesz dzięki nim uzyskać.

Odrobina romantyki

Jeśli kochasz romantyczne klimaty, poszukaj ciekawych świeczników i lampionów. Doskonałe będą delikatne, ażurowe latarenki z metalu, ustawione w pobliżu miejsca wypoczynku, ale równie uroczo zaprezentują się niewielkie lampiony lub własnoręcznie wykonane ze słoików świeczniki, zawieszone na gałązkach drzew lub krzewów. Na rabacie, trawniku lub przy altanie, można też ustawić metalowy kwiatek lub kamienną figurkę.

Jak udekorować ogród Fot. Śnieżka SA

W romantycznym ogrodzie znakomicie zaprezentuje się także drewniana donica z kratką, po której będą się wspinać się delikatne pnącza lub urocze róże oraz stary, pomalowany na biało rower, stanowiący konstrukcję dla roślin.

W takim ogrodzie nie powinno również zabraknąć miejsca do wypoczynku, dlatego warto pomyśleć o bujanym fotelu wiklinowym, który jest esencją romantyzmu lub metalowym, białym, ażurowym stoliku na kawę.

Prowansalskie klimaty

Jak udekorować ogród
Fot. Gianni Crestani/Pixabay

Wolisz ogród inspirowany klimatami południa? Nic prostszego, wystarczy udekorować go kilkoma bielonymi, drewnianymi skrzyniami, wypełnionymi lawendą lub w odpowiedni sposób ułożyć na rabatach kilka jasnych płyt piaskowca. Doskonale sprawdzą się też gliniane amfory, w których możemy posadzić np. "spływające" bluszcze.

Sielsko anielsko

Odpowiada ci klimat ogrodu rustykalnego? Bardzo proszę, wiklinowe kosze, wyszukany na targu staroci metalowy dzban na wodę, siedzisko z surowego drewna, ciekawy konar umieszczony na trawniku, stara, drewniana rama okienna powieszona na konarze drzewa, kwietnik urządzony w zapomnianej taczce, drewnianej balii bądź siedzisku zepsutego krzesła lub gliniany dzban w rogu rabaty sprawią, że poczujesz się w swoim "nowym" ogrodzie niemal jak u babci.

Jak udekorować ogród fot. Nadine Doerlé - Pixabay Fot. Nadine Doerlé/Pixabay

Szczypta egzotyki

Fascynuje cię powiew orientu? Umieść w pobliżu kępy traw kamienną latarenkę lub ustaw obok altanki inspirowaną wschodem mini-fontannę. Możesz też umieścić na rabacie dwa różnej wielkości surowe kamienie, posążek w stylu orientalnym lub postarzaną wazę, a na gałązce drzewa zawiesić bambusowy dzwonek wietrzny.

Jak udekorować ogród fot. GarrettLee Davis - Pixabay
Fot. GarrettLee Davis/Pixabay 

Pożegnaj krasnala!

Za nic w świecie nie próbuj dekorować rabat i trawników pstrokatymi krasnalami czy plastikowymi zwierzątkami. Chociaż będą one dobre dla dzieci, niekoniecznie już dla ogrodu.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: cocoparisienne/Pixabay

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Można przygotować sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy uciąć młode pędy z 3-4 węzłami.
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Ważne jest usuwanie bocznych pędów pomidora (tzw. wilków), wyrastających w kątach liści. Większe krzaki należy przywiązać do palików.
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Zbierajmy zioła (mięta, oregano, tymianek) do suszenia i kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu