Logo
Logo
37
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Jak udekorować ogród: magia tkwi w szczegółach

Twój ogród nieco spowszedniał i zastanawiasz się co zrobić, by znów nabrał blasku? Udekoruj go, tak samo jak to robisz ze swoim domem! Wystarczy, że umieścisz w nim kilka gustownych detali, a już zacznie wyglądać inaczej.

Dekoracje w ogrodzie nie muszą być wyszukanymi i kosztownymi gadżetami. Całkiem dobrze sprawdzą się stare konary z sadu, kamień z pobliskiej łąki lub sprytny drobiazg upolowany na "pchlim targu". Zanim jednak zaczniesz szukać do ogrodu odpowiednich dekoracji, najpierw pomyśl, jaki efekt chcesz dzięki nim uzyskać.

Odrobina romantyki

Jeśli kochasz romantyczne klimaty, poszukaj ciekawych świeczników i lampionów. Doskonałe będą delikatne, ażurowe latarenki z metalu, ustawione w pobliżu miejsca wypoczynku, ale równie uroczo zaprezentują się niewielkie lampiony lub własnoręcznie wykonane ze słoików świeczniki, zawieszone na gałązkach drzew lub krzewów. Na rabacie, trawniku lub przy altanie, można też ustawić metalowy kwiatek lub kamienną figurkę.

Jak udekorować ogród Fot. Śnieżka SA

W romantycznym ogrodzie znakomicie zaprezentuje się także drewniana donica z kratką, po której będą się wspinać się delikatne pnącza lub urocze róże oraz stary, pomalowany na biało rower, stanowiący konstrukcję dla roślin.

W takim ogrodzie nie powinno również zabraknąć miejsca do wypoczynku, dlatego warto pomyśleć o bujanym fotelu wiklinowym, który jest esencją romantyzmu lub metalowym, białym, ażurowym stoliku na kawę.

Prowansalskie klimaty

Jak udekorować ogród
Fot. Gianni Crestani/Pixabay

Wolisz ogród inspirowany klimatami południa? Nic prostszego, wystarczy udekorować go kilkoma bielonymi, drewnianymi skrzyniami, wypełnionymi lawendą lub w odpowiedni sposób ułożyć na rabatach kilka jasnych płyt piaskowca. Doskonale sprawdzą się też gliniane amfory, w których możemy posadzić np. "spływające" bluszcze.

Sielsko anielsko

Odpowiada ci klimat ogrodu rustykalnego? Bardzo proszę, wiklinowe kosze, wyszukany na targu staroci metalowy dzban na wodę, siedzisko z surowego drewna, ciekawy konar umieszczony na trawniku, stara, drewniana rama okienna powieszona na konarze drzewa, kwietnik urządzony w zapomnianej taczce, drewnianej balii bądź siedzisku zepsutego krzesła lub gliniany dzban w rogu rabaty sprawią, że poczujesz się w swoim "nowym" ogrodzie niemal jak u babci.

Jak udekorować ogród fot. Nadine Doerlé - Pixabay Fot. Nadine Doerlé/Pixabay

Szczypta egzotyki

Fascynuje cię powiew orientu? Umieść w pobliżu kępy traw kamienną latarenkę lub ustaw obok altanki inspirowaną wschodem mini-fontannę. Możesz też umieścić na rabacie dwa różnej wielkości surowe kamienie, posążek w stylu orientalnym lub postarzaną wazę, a na gałązce drzewa zawiesić bambusowy dzwonek wietrzny.

Jak udekorować ogród fot. GarrettLee Davis - Pixabay
Fot. GarrettLee Davis/Pixabay 

Pożegnaj krasnala!

Za nic w świecie nie próbuj dekorować rabat i trawników pstrokatymi krasnalami czy plastikowymi zwierzątkami. Chociaż będą one dobre dla dzieci, niekoniecznie już dla ogrodu.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: cocoparisienne/Pixabay


Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
Aktualności
PSZCZOŁY
Na czasie
PSZCZOŁY
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Na początku miesiąca przycinamy lawendę. Systematycznie usuwamy też przekwitnięte kwiatostany róż i bylin (niektóre gatunki jeszcze w tym roku mogą powtórzyć kwitnienie).
Tydzień 33, Sentencja nr:3
Tydzień 33, Sentencja nr:3
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Zbieramy fasolę szparagową (gdy jej liście zżółkną, a strąki będą suche) oraz rośliny dyniowate, np. dynie, cukinie czy kabaczki. W pełni trwa też sezon na zbiór ogórków (zbiór rano lub wieczorem).
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy – rośliny ozdobne sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (te, które sprzedawane są z odkrytym korzeniem musimy zostawić na wczesną wiosnę lub jesień).
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu