Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
69
Do góry

Meble i zabawki ogrodowe dla dzieci – jakie wybrać?

Wiosną i latem przydomowy ogród może stać się dodatkową przestrzenią dla maluchów. Zabawa na świeżym powietrzu pomoże im wyładować nadmiar energii i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na dworze dzieci zbierają też nowe doświadczenia – poznają ciekawe faktury, zapachy, naturalne kształty. Warto uczynić przestrzeń odpowiednio przyjazną, by zachęcić je do takich zabaw oraz bezpieczną, by nikomu nie stała się krzywda.

Advertisement

Co się przyda dzieciom w ogrodzie?

W każdym ogrodzie, który ma być przyjazny dzieciom, przyda się wydzielenie kilku stref:

 • miejsca do posiłków – tu znajdą się krzesełka i stoliki oraz przekąski, owoce i napoje np. soczki w kartoniku i butelki z wodą;
 • strefy wypoczynku – tu powinny znaleźć się pufy lub koce do siedzenia, mogą to być też leżaki lub hamak, o ile dzieci są już na tyle duże, że mogą bezpiecznie z niego korzystać;
 • strefy aktywnej zabawy – tu można biegać, skakać, grać w piłkę.

Pierwsze dwie strefy powinny być odpowiednio oddzielone od ostatniej. Najlepiej by znajdowały się blisko domu i w cieniu.

Jakie zabawki do ogrodu?

W ogrodzie przydadzą się zarówno mniejsze zabawki, które można nosić ze sobą, jak i większe konstrukcje do zamontowania w ogrodzie np. zjeżdżalnie, piaskownice, basen z kulkami czy drabinki. Jeśli chodzi o małe zabawki, sprawdzą się zarówno te drewniane, plastikowe, jak i gumowe. Warto patrzeć na trwałość (czy w razie pozostawienia na dworze na noc zabawka się nie zepsuje) oraz łatwość w czyszczeniu (czy ubrudzona w ziemi da się wytrzepać lub umyć).

Przy zakupie warto sprawdzić również, czy zabawki mają wskazania do zastosowania na dworze i czy są odporne na czynniki atmosferyczne. To tyczy się szczególnie dużych sprzętów i konstrukcji, których przecież nikt nie będzie sprzątał i rozkładał na nowo każdego dnia. Dobierając zabawki do ogrodu, warto też skonsultować się z dziećmi i dobrać takie akcesoria, z których faktycznie będą korzystać i które mają zastosowanie w wielu różnych zabawach.  

meble dla dzieci do ogrodu

Stoliki i krzesła dla dzieci

Kolorowe stoliki i krzesła przydadzą się podczas spożywania posiłków na dworze. Odpowiednia oprawa posiłku zachęci niejednego niejadka do sięgnięcia po owoce czy warzywa pokrojone w słupki. Ponadto meble ogrodowe dla dzieci od IKEA mogą być przydatne również do malowania, rysowania i kolorowania na świeżym powietrzu. Przed wybraniem konkretnego zestawu dobrze uprzednio sprawdzić stabilność i funkcjonalność konkretnego rozwiązania. Upewnić się, czy nóżki są stabilne i czy meble nie wywracają się zbyt łatwo.

Wybrane stoliki i krzesełka dla dzieci z IKEA powinny być przystosowane do warunków atmosferycznych. Hamak do strefy wypoczynkowej wysokością i typem powinien być dostosowany do wieku dzieci. Zbyt małym pociechom nie należy montować tego typu siedziska, gdyż mogą nie utrzymywać w nim jeszcze zbyt dobrze równowagi lub upaść wchodząc czy schodząc z hamaka.

Namioty i tunele dla dzieci

Jeśli przy domu nie ma zbyt dużo drzew i naturalnego zacienienia, w strefie wypoczynkowej warto zamocować też różnego typu namioty i tipi. Taką konstrukcję można równie dobrze zrobić samemu z cienkich koców lub prześcieradeł rozpiętych na zaczepionych do drzew linkach. Starsze dzieci można zaangażować też w wykończenie i dekorację namiotów i akcesoriów, by miały poczucie, że jest to ich własność. Przy największym nasłonecznieniu dzieci będą mogły się w nich schronić i dalej bawić się na wolnym powietrzu. Takie przestrzenie będą też stanowiły ciekawe miejsce do zabaw. Kilka namiotów typu tipi może być np. osiedlem domków, których mieszkańcy – lalki lub pluszaki będą się odwiedzać. Na trawie można również postawić maty gimnastyczne i tunele, tworząc prawdziwy tor przeszkód dla dzieci. Warto zaangażować zawody na czas lub pochować w tunelach niespodzianki, które dzieci będą mogły odszukać.  

meble ogrodowe dla dzieci 

Zabawki do piaskownicy

Piaskownica to świetne miejsce do kreatywnych zabaw. Kontakt z piaskiem, ugniatanie i przesypywanie go w dłoniach wyrabia zdolności manualne i ćwiczy chwytność palców, a to ułatwia później wykonywanie prac plastycznych w przedszkolu i szkole czy naukę pisania.

By zabawa w piaskownicy była atrakcyjna, warto zainwestować w różnorodne zabawki:

 • grabki i łopatki do zabawy w ogród i wykopywania lepkiego mokrego piachu;
 • wiaderka różnej wielkości do babek i budowania pałaców;
 • foremki do babek;
 • foremki jak do wykrajania ciastek do poznawania kształtów;
 • zabawkowe garnki, talerzyki, kubeczki do zabawy gotowanie lub w podwieczorek (uwaga – dzieci muszą być odpowiednio duże, by rozumieć, że przygotowane potrawy nie są do jedzenia);
 • plastikową łyżkę do nakładania lodów do zabawy w lodziarnię;
 • plastikowe lub drewniane dźwigi i przyczepki do zabawy w budowę.

Warto zwrócić uwagę, czy wybrane zabawki i akcesoria łatwo się czyści i są odporne na wilgoć. Nie należy też dawać dzieciom do zabawy szklanych słoików i butelek, które mogą się potłuc, ani opakowań po jogurtach czy puszek, które mogą mieć ostre krawędzie.  

Zabawki i zabawy ruchowe

Jeśli ogród jest duży i sprzyja aktywności ruchowej, dobrze jest wyposażyć go także w takie akcesoria jak skakanki i gumę do skakania. Jeśli część placu jest asfaltowa lub ma chodnik, można na niej też rysować kredą i grać w klasy. Warto też kupić piłkę i miniaturowe bramki lub kosze do gry. Jeśli rodzice boją się o zniszczenia lub wybite okna, mogą zainwestować w piłki pluszowe lub wodne, które są bezpieczniejsze. Dla starszych dzieci świetną rozrywką będzie też hokej na trawie lub badminton. Ogród przygotowany z wykorzystaniem wszystkich powyższych wskazówek, będzie stanowił strefę do wielogodzinnych zabaw i z pewnością dostarczy dzieciom niezapomnianych wspomnień.

Artykuł powstał we współpracy z firmą IKEA

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu