Logo
Logo

Ogród z ogniskiem | 10 pomysłów

Jesienne i zimowe miesiące, to czas gdy rzadziej spędzamy wolne w chwile w ogrodzie. Nie tylko ze względu na mniej atrakcyjny wygląd ogrodowych kompozycji, ale przede wszystkim na niskie temperatury. Dlatego warto wygospodarować miejsce na ognisko lub otwarty kominek, przy którym będzie można spędzać czas. Obejrzyj 10 ogrodów, w których można rozpalić ogień.

Pomysł na ogród z ogniskiem

Planując miejsce na ognisko w ogrodzie musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Miejsce, w którym będziemy rozpalać ogień należy tak zaplanować tak, by nad kręgiem, paleniskiem czy kominkiem nie znajdowały się żadne elementy małej architektury ogrodowej (żagle ogrodowe, dach altany, markiza, elementy pergoli), gałęzie drzew lub miejsce do zabaw dla dzieci wyposażone w elementy łatwopalne. Podobnie jak z grilla, z ogniska wydzielają się iskry i dym, który może przeszkadzać sąsiadom – dlatego aranżując miejsce na ognisko (m.in. ustawiając obok niego ławki) pamiętajmy o tym, że w Polsce większość wiatrów wieje z zachodu na wschód. 

Zanim zdecydujemy się na rozpalenie ognia w ogrodzie, zapoznajmy się z lokalnymi przepisami (w niektórych gminach lub miastach obowiązuje okresowy zakaz rozpalania ognia). Pamiętajmy też, żeby nigdy nie rozpalać ogniska w czasie suszy i stosować jedynie drewno (nie wrzucać do ognia żadnych śmieci czy liści, z których wydziela się dużo dymu).

Krąg na ognisko w ogrodzie może być bardzo prosty, zbudowany jedynie z otoczaków lub cegieł. Estetyczny wygląd miejscu na ognisko nadamy planując je na równej nawierzchni z kostki granitowej, kamienia czy żwirowym placu (trzeba jednak pamiętać o tym, że palenie ognia wiąże się zawsze z zabrudzeniem nawierzchni). Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest obniżenie lub podwyższenie paleniska, a także ustawienie gotowego paleniska lub kominka. Takie elementy będą stanowić przez cały rok oryginalny element dekoracyjny ogrodu i często, dzięki formie, pomagają utrzymać drewno i płomienie w ryzach, a także podtrzymać ruszty czy kije.

Zainspiruj się – obejrzyj 10 ogrodów z ogniskiem

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe Davinder Sangha, Jean photosstock, Dirk Thies/Pixabay

Autor
Ogród z ogniskiem | 10 pomysłów
Ogród z ogniskiem | 10 pomysłów
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl