Te wiosenne kwiaty musisz posadzić jesienią!
Koniec zimy i wczesna wiosna w ogrodzie to czas, gdy na rabatach oczekujemy eksplozji kolorów. Znużeni monotonią późnej jesieni i zimy upajamy się widokiem pierwszych kiełkujących roślin cebulowych, a potem rozwijających się jaskrawych kwiatów. Cebulkowy spektakl może zacząć się już pod koniec lutego i trwać do pierwszych dni lata. Wszystko trzeba jednak dobrze przemyśleć – dobrać odpowiednie gatunki i odmiany i wkomponować je odpowiednio między kępy bylin lub wolne miejsca obok krzewów czy pod koronami drzew liściastych.
Suchą i okrytą łuskami, zdrową cebulkę trzeba umieścić w żyznym, przepuszczalnym podłożu na odpowiedniej głębokości. Przez okres jesienny będzie miała szansę się ukorzenić, ale musi pozostać w stanie uśpienia. Później cebulka potrzebuje okresu chłodu (zimy). Sygnałem dla rośliny ukrytej w cebuli jest kolejny okres dodatniej temperatury – wtedy zaczyna kiełkować, by w końcu ukazać się w pełnej krasie.
Najpiękniejsze wiosenne kwiaty cebulowe
Tak jak w każdej grupie roślin, tak i wśród sadzonych jesienią i kwitnących wiosną kwiatów cebulowych jest ogromna różnorodność. Od drobniutkich przebiśniegów, cebulic czy zawilców, poprzez nieco wyższe szafirki, hiacynty i narcyzy, wielobarwne tulipany, po niesamowite, okazałe i dostojne szachownice oraz czosnki o gigantycznych kulistych kwiatostanach. Jedne z nich pojawiają się pod koniec zimy, wystarcza im kilka tygodni cieplejszej pogody, a inne potrzebują dłuższego okresu na to, by cieszyć nas widokiem kwiatów i stać się pokarmem dla owadów.
Paleta barw kwiatów cebulowych nie zna granic! Co sezon pojawiają się nowe, ciekawe odmiany, więc możemy dobierać nie tylko swoje ulubione kolory, ale też zestawiać ze sobą różne ich odcienie; tworzyć kompozycje składające się z wielu odcieni tego samego koloru oraz doskonale dopasowane do pozostałych roślin w ogrodzie oraz do kolorów elementów małej architektury czy pojemników zdobiących balkony i tarasy.
Kształty i kolory to nie wszystko – kwiaty cebulowe mogą też wydzielać piękny zapach (właśnie ze względu na tę cechę tych roślin często wykorzystujemy je do kompozycji z kwiatów ciętych lub dekoracji we wnętrzach). Dlatego już wcześniej warto posadzić pachnące gatunki, by zapewnić sobie świeży materiał do ozdób na stół, na przykład na świąteczny stół
O czym pamiętać sadząc wiosenne kwiaty cebulowe?
Zdrowe i piękne rośliny z posadzonych jesienią cebulek kwiatowych zapewnimy sobie przede wszystkim kupując materiał z pewnego źródła. Jeśli cebulki już trafią w nasze ręce, pamiętajmy o poniższych zasadach:
Stanowisko
Większość roślin cebulowych kwitnących wiosną najlepiej rośnie i pięknie kwitnie w pełnym słońcu. Tylko niektóre gatunki znoszą lekki cień (cebulica syberyjska, puszkinia cebulicowata, śniedek baldaszkowy, śnieżnik lśniący, śnieżyczka przebiśnieg, zawilce).
Podłoże
Kwiaty cebulowe wymagają żyznej, przepuszczalnej, lekkiej ziemi. Nie lubią tylko gliniastego, zbitego podłoża, które jest okresowo zalewane. Jeśli w ogrodzie mamy piaszczystą albo gliniastą ziemię, miejsce pod rośliny cebulowe trzeba spulchnić i wzbogacić ziemią uniwersalną bądź kompostem ogrodowym.
Termin kwitnienia
Najwcześniej kwitnącymi gatunkami cebulowymi (luty/marzec) są śnieżyczki, krokusy, śnieżyce, kosaćce żyłkowane i zawilce. Po nich, w marcu i kwietniu, rozwijają się szafirki, hiacynty, narcyzy, cebulice, puszkinie, wczesne tulipany. W maju podziwiać można wciąż kwitnące hiacynty, tulipany, szachownice, a późną wiosną (maj/czerwiec) na rabaty wkraczają czosnki ozdobne.
Wysokość
W zależności od docelowej wysokości roślin, cebulki roślin kwitnących wiosną sadzimy na krawędzi rabaty (np. przebiśniegi, krokusy, szafirki, puszkinie), w środkowej jej części (np. tulipany, narcyzy, hiacynty) lub między kępami średniej wysokości bylin (kosaćce, szachownice, wysokie odmiany czosnków ozdobnych). Podczas sadzenia dokładnie sprawdźmy, jakie rośliny osiągną wysokości w trakcie kwitnienia, aby móc w pełni podziwiać urodę kwiatów i by rośliny wzajemnie się nie zasłaniały.
Zapach kwiatów
Rośliny cebulowe, które przyjemnie pachną w czasie kwitnienia sadźmy blisko domu, przy tarasie albo w donicach i skrzyniach przy wejściu do domu, na tarasach czy balkonach – w taki sposób, by można się było nad nimi nachylić i je powąchać. Przyjemnie pachnące rośliny cebulowe kwitnące wiosną to m.in. hiacynty, szafirki, przebiśniegi i narcyzy.
Głębokość sadzenia i odległości
Generalna zasada podczas jesiennego sadzenia cebulek kwiatowych, o której trzeba pamiętać – cebulki sadzimy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Pomiędzy cebulkami trzeba też zachować odpowiednie odstępy, tak aby rośliny miały odpowiednie warunki do wzrostu (nie mogą być posadzone zbyt ciasno), nie konkurowały o składniki pokarmowe i wodę, ale też tak, by w czasie kwitnienia kępa roślin wyglądała atrakcyjnie.
Dlatego wysokie rośliny (szachownice, czosnki, tulipany) sadzimy w odległościach 30-40 cm od siebie, nieco niższe (hiacynty, niskie narcyzy i tulipany botaniczne) trochę bliżej siebie, czyli co ok. 10 cm, a najniższe (przebiśniegi, szafirki, zawilce, cebulice) co ok. 5 cm.
Do powyższych zasad stosujemy się, jeśli w ogrodzie gleba jest żyzna i przepuszczalna. Jednak jeśli chcemy posadzić cebulki na gorszym podłożu, wówczas warto zastosować specjalne ażurowe koszyczki do sadzenia roślin cebulowych (wtedy można zapewnić roślinom lepsze podłoże wsypując je do koszyczka). Koszyczki ułatwiają dosadzanie innych roślin, przesadzanie i wykopywanie cebul, a także chronią cebulki przed gryzoniami. Na gliniastej glebie cebulki umieszczamy cebulki nieco płycej, a na piaszczystej nieco głębiej, niż trzykrotna wysokość cebuli.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: zdjęcia kwiatów cebulowych: Sklep Ogrodniczy Świat Kwiatów oraz iBulb
Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach! |