Logo
Logo

Wiosenne kwiaty cebulowe, które trzeba posadzić jesienią | Jakie wybrać i gdzie kupić?

W idealnym ogrodzie o każdej porze roku na rabatach dzieje się coś ciekawego. Jednak, by cieszyć się kolorami pod koniec zimy oraz wiosną, trzeba wszystko wcześniej dobrze zaplanować. Idealnym momentem na projektowanie wiosennych kompozycji jest lato i wczesna jesień. Kupione i posadzone jesienią cebulki kwiatowe potrzebują odpowiedniej ilości czasu i warunków do stworzenia kolorowego spektaklu w ogrodzie.

Sadzenie jesiennych cebulek kwiatów wcale nie jest trudne, ale trzeba się pamiętać o kilku ważnych zasadach, żeby w pełni móc podziwiać urodę wszystkich wybranych roślin i móc cieszyć się ich zdrowym wyglądem. Dlatego nie zwlekaj! Podpowiadamy – jakie rośliny wybrać, w jaki sposób je sadzić i komponować. Aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi kwiatami wybierz cebulki z pewnego źródła. Sprawdź ofertę jesiennych cebulek kwiatowych w korzystnych cenach na www.sklep.swiatkwiatow.pl

Te wiosenne kwiaty musisz posadzić jesienią!

Koniec zimy i wczesna wiosna w ogrodzie to czas, gdy na rabatach oczekujemy eksplozji kolorów. Znużeni monotonią późnej jesieni i zimy upajamy się widokiem pierwszych kiełkujących roślin cebulowych, a potem rozwijających się jaskrawych kwiatów. Cebulkowy spektakl może zacząć się już pod koniec lutego i trwać do pierwszych dni lata. Wszystko trzeba jednak dobrze przemyśleć – dobrać odpowiednie gatunki i odmiany i wkomponować je odpowiednio między kępy bylin lub wolne miejsca obok krzewów czy pod koronami drzew liściastych.

Suchą i okrytą łuskami, zdrową cebulkę trzeba umieścić w żyznym, przepuszczalnym podłożu na odpowiedniej głębokości. Przez okres jesienny będzie miała szansę się ukorzenić, ale musi pozostać w stanie uśpienia. Później cebulka potrzebuje okresu chłodu (zimy). Sygnałem dla rośliny ukrytej w cebuli jest kolejny okres dodatniej temperatury – wtedy zaczyna kiełkować, by w końcu ukazać się w pełnej krasie.

W cebuli kwiatowej zmagazynowane są wszystkie substancje odżywcze, ale by przyszła roślina w pełni je wykorzystała i wytworzyła zdrowe liście oraz urodziwe kwiaty musi trafić na określony czas w odpowiednie dla siebie warunki.


Najpiękniejsze wiosenne kwiaty cebulowe

Tak jak w każdej grupie roślin, tak i wśród sadzonych jesienią i kwitnących wiosną kwiatów cebulowych jest ogromna różnorodność. Od drobniutkich przebiśniegów, cebulic czy zawilców, poprzez nieco wyższe szafirki, hiacynty i narcyzy, wielobarwne tulipany, po niesamowite, okazałe i dostojne szachownice oraz czosnki o gigantycznych kulistych kwiatostanach. Jedne z nich pojawiają się pod koniec zimy, wystarcza im kilka tygodni cieplejszej pogody, a inne potrzebują dłuższego okresu na to, by cieszyć nas widokiem kwiatów i stać się pokarmem dla owadów. 

Jesienne cebulki kwiatowe, niczym kolorowe landrynki, błyszczą na wiosennych rabatach i przykuwają uwagę kolorami, kształtami oraz swoim dostojnym kształtem.

Paleta barw kwiatów cebulowych nie zna granic! Co sezon pojawiają się nowe, ciekawe odmiany, więc możemy dobierać nie tylko swoje ulubione kolory, ale też zestawiać ze sobą różne ich odcienie; tworzyć kompozycje składające się z wielu odcieni tego samego koloru oraz doskonale dopasowane do pozostałych roślin w ogrodzie oraz do kolorów elementów małej architektury czy pojemników zdobiących balkony i tarasy.

Kształty i kolory to nie wszystko – kwiaty cebulowe mogą też wydzielać piękny zapach (właśnie ze względu na tę cechę tych roślin często wykorzystujemy je do kompozycji z kwiatów ciętych lub dekoracji we wnętrzach). Dlatego już wcześniej warto posadzić pachnące gatunki, by zapewnić sobie świeży materiał do ozdób na stół, na przykład na świąteczny stół

Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - cebulica
Cebulki cebulic
Cebulica – roślina tworząca malownicze kobierce z drobnych dzwonkowatych kwiatów. Jest doskonała do sadzenia w ogrodach skalnych i pod koronami drzew liściastych. Kwitnie na niebiesko, biało lub różowo. Sadzenie wrzesień / październik.
Kup cebulki cebulic online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - czosnek
Cebulki czosnków
Czosnki – to zróżnicowana grupa roślin o pięknych, kulistych, nieraz ogromnych kwiatostanach rozwijających się od maja do czerwca. Wśród czosnków znajdują się rośliny bardzo niskie, kobiercowe i prawdziwe giganty osiągające nawet 1,5 m wysokości. Przy tym to grupa roślin łatwych w uprawie i o małych wymaganiach. Sadzenie wrzesień / październik.
Kup cebulki czosnków online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - hiacynt
Cebulki hiacyntów
Hiacynty – średniej wysokości rośliny cebulowe o wyrazistych kolorach kwiatów (jasne i delikatne, pastelowe kolory oraz mocne intensywne barwy) oraz charakterystycznym mocnym zapachu. Kwitną niezawodnie w kwietniu i maju. Doskonale sprawdzają się na rabatach, w donicach oraz w kompozycjach we wnętrzach. Sadzenie wrzesień / październik.
Kup cebulki hiacyntów online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - kosaciec irys
Cebulki kosaćców (irysów)
Kosaćce (irysy) – ciekawa i oryginalna grupa roślin, zróżnicowana pod względem terminów kwitnienia, wielkości i kolorów kwiatów. Pierwsze niziutkie rośliny zakwitają już pod koniec marca i są świetną ozdobą wczesnowiosennych rabata, a te wysokie idealnie nadają się na późnowiosenne rabaty i do obsadzania oczek wodnych. Sadzenie wrzesień / październik.
Kup cebulki kosaćców online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - krokus
Cebulki krokusów
Krokusy – różnokolorowe, tworzące kępy lub łany rośliny zakwitające już w marcu i wabiące do siebie mnóstwo owadów zapylających. Do uprawy na skalniakach, trawnikach i brzegach rabat. Są mało wymagające, łatwe w uprawie, a cebulek nie trzeba wykopywać po kwitnieniu. Sadzenie wrzesień / październik.
Kup cebulki krokusów online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - szachownica
Cebulki szachownic
Szachownice – niezwykle efektowne rośliny o nietypowym kształcie kwiatów i ciekawie zabarwionych płatkach. Doskonale nadają się na środkową część rabaty, dodają wdzięku monotonnym niskim kępom bylin i wysokości łanom tulipanów czy hiacyntów. Kwitnienie tych egzotycznie wyglądających roślin przypada na maj i czerwiec. Sadzenie sierpień / wrzesień.
Kup cebulki szachownic online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - mix cebul
Mix kwiatowych cebulek
Zestawy w dużych paczkach i mieszanki cebul to gotowe pakiety do zakładania nowych rabat i kompozycji w ogrodzie. Dobrane rośliny pasują do siebie pod względem kolorów i pokroju. Wiele zestawów zawiera opakowania z roślinami  dwuletnimi, które idealnie uzupełniają cebulowe kompozycje. Dostępne zestawy w opakowaniach od XS do XXL.
Kup gotowe zestawy cebul online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - lilie
Cebulki lilii
Lilie – arystokratycznie wyglądające, imponującej wielkości kwiaty, często pięknie i mocno pachnące. Poza najpopularniejszymi wysokimi odmianami, w ogrodach i pojemnikach na tarasach można uprawiać lilie niskie o mniejszych, ale równie efektownych kwiatach. Kwitnienie lilii rozpoczyna się pod koniec maja. Sadzenie wrzesień / październik.
Kup cebulki lilii online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - narcyzy
Cebulki narcyzów / żonkili
Narcyzy / żonkile – te pełne uroku, pachnące świeżością i najbardziej kojarzące się z wiosną rośliny idealnie nadają się do sadzenia w dużych kępach oraz w pojemnikach. Nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie, gdyż wabią do siebie pszczoły i motyle. Jasne kolory płatków narcyzów powiększają optycznie przestrzeń ogrodu i są świetnym tłem dla innych roślin cebulowych. Narcyzy kwitną w kwietniu i maju. Sadzenie wrzesień / październik.
Kup cebulki narcyzów online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - szafirki
Cebulki szafirków
Szafirki – tworzą kępy i z czasem jest ich w ogrodzie coraz więcej. Jako jedne z nielicznych roślin cebulowych, po przycięciu potrafią powtórzyć kwitnienie. Poza najbardziej znanymi niebieskimi odmianami, warto zwrócić uwagę na wyjątkowo oryginalne białe czy różowe szafirki. Kwitnienie tych niedużych roślin cebulowych przypada na kwiecień. Sadzenie wrzesień /  październik.
Kup cebulki szafirków online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - tulipany
Cebulki tulipanów
Tulipany – nieskończenie wiele kolorów płatków i rozmaitość kształtów kwiatów tulipanów sprawia, że są symbolem wiosny i najchętniej sadzonymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną. W ogrodach można tworzyć na rabatach mieszanki tulipanowe, albo sadzić ich cebulki pasami czy plamami. Botaniczne, niskie tulipany zakwitają już na początku kwietnia, a pozostałe odmiany są efektowne do końca maja. Sadzenie październik / listopad.
Kup cebulki tulipanów online!
Jesienne cebulki kwiatowe – jakie wybrać i gdzie kupić - zawilce
Cebulki zawilców
Zawilce – niskie, wczesne zawilce tworzą różowe, niebieskie lub białe dywany już w kwietniu (można je sadzić pod koronami drzew liściastych), a mniej znane zawilce kwitnące od maja do września osiągają nawet 40 cm wysokości. Te ostatnie, o różnych jaskrawych kolorach kwiatów, można ciekawie łączyć z wcześnie kwitnącymi bylinami na słonecznych rabatach. Sadzenie wrzesień / październik.
Kup cebulki zawilców inline!

O czym pamiętać sadząc wiosenne kwiaty cebulowe?

Zdrowe i piękne rośliny z posadzonych jesienią cebulek kwiatowych zapewnimy sobie przede wszystkim kupując materiał z pewnego źródła. Jeśli cebulki już trafią w nasze ręce, pamiętajmy o poniższych zasadach:

Stanowisko

Większość roślin cebulowych kwitnących wiosną najlepiej rośnie i pięknie kwitnie w pełnym słońcu. Tylko niektóre gatunki znoszą lekki cień (cebulica syberyjska, puszkinia cebulicowata, śniedek baldaszkowy, śnieżnik lśniący, śnieżyczka przebiśnieg, zawilce).

Podłoże

Kwiaty cebulowe wymagają żyznej, przepuszczalnej, lekkiej ziemi. Nie lubią tylko gliniastego, zbitego podłoża, które jest okresowo zalewane. Jeśli w ogrodzie mamy piaszczystą albo gliniastą ziemię, miejsce pod rośliny cebulowe trzeba spulchnić i wzbogacić ziemią uniwersalną bądź kompostem ogrodowym. 

Termin kwitnienia

Najwcześniej kwitnącymi gatunkami cebulowymi (luty/marzec) są śnieżyczki, krokusy, śnieżyce, kosaćce żyłkowane i zawilce. Po nich, w marcu i kwietniu, rozwijają się szafirki, hiacynty, narcyzy, cebulice, puszkinie, wczesne tulipany. W maju podziwiać można wciąż kwitnące hiacynty, tulipany, szachownice, a późną wiosną (maj/czerwiec) na rabaty wkraczają czosnki ozdobne.

Wysokość

W zależności od docelowej wysokości roślin, cebulki roślin kwitnących wiosną sadzimy na krawędzi rabaty (np. przebiśniegi, krokusy, szafirki, puszkinie), w środkowej jej części (np. tulipany, narcyzy, hiacynty) lub między kępami średniej wysokości bylin (kosaćce, szachownice, wysokie odmiany czosnków ozdobnych). Podczas sadzenia dokładnie sprawdźmy, jakie rośliny osiągną wysokości w trakcie kwitnienia, aby móc w pełni podziwiać urodę kwiatów i by rośliny wzajemnie się nie zasłaniały.

Zapach kwiatów

Rośliny cebulowe, które przyjemnie pachną w czasie kwitnienia sadźmy blisko domu, przy tarasie albo w donicach i skrzyniach przy wejściu do domu, na tarasach czy balkonach – w taki sposób, by można się było nad nimi nachylić i je powąchać. Przyjemnie pachnące rośliny cebulowe kwitnące wiosną to m.in. hiacynty, szafirki, przebiśniegi i narcyzy.


Głębokość sadzenia i odległości

Generalna zasada podczas jesiennego sadzenia cebulek kwiatowych, o której trzeba pamiętać – cebulki sadzimy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Pomiędzy cebulkami trzeba też zachować odpowiednie odstępy, tak aby rośliny miały odpowiednie warunki do wzrostu (nie mogą być posadzone zbyt ciasno), nie konkurowały o składniki pokarmowe i wodę, ale też tak, by w czasie kwitnienia kępa roślin wyglądała atrakcyjnie. 

Dlatego wysokie rośliny (szachownice, czosnki, tulipany) sadzimy w odległościach 30-40 cm od siebie, nieco niższe (hiacynty, niskie narcyzy i tulipany botaniczne) trochę bliżej siebie, czyli co ok. 10 cm, a najniższe (przebiśniegi, szafirki, zawilce, cebulice) co ok. 5 cm.

Do powyższych zasad stosujemy się, jeśli w ogrodzie gleba jest żyzna i przepuszczalna. Jednak jeśli chcemy posadzić cebulki na gorszym podłożu, wówczas warto zastosować specjalne ażurowe koszyczki do sadzenia roślin cebulowych (wtedy można zapewnić roślinom lepsze podłoże wsypując je do koszyczka). Koszyczki ułatwiają dosadzanie innych roślin, przesadzanie i wykopywanie cebul, a także chronią cebulki przed gryzoniami. Na gliniastej glebie cebulki umieszczamy cebulki nieco płycej, a na piaszczystej nieco głębiej, niż trzykrotna wysokość cebuli.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: zdjęcia kwiatów cebulowych: Sklep Ogrodniczy Świat Kwiatów oraz iBulb

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

Autor
Wiosenne kwiaty cebulowe, które trzeba posadzić jesienią | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Wiosenne kwiaty cebulowe, które trzeba posadzić jesienią | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (3)
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu