Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
50
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jakich błędów unikać przy zakładaniu ogrodu

Może się wydawać, że zaprojektowanie ogrodu to proste zadanie, polegające na założeniu trawnika i posadzeniu ulubionych roślin. Trzeba jednak pamiętać, że nie do końca przemyślane działanie może sprawić w przyszłości kłopoty w użytkowaniu ogrodu i pielęgnacji roślin. Dowiedz się, jakich błędów unikać przy zakładaniu ogrodu!

 

Podczas projektowania, a później urządzania ogrodu trzeba wziąć pod uwagę wiele rozmaitych czynników. Dlatego robienie tego w sposób spontaniczny, bez wcześniejszego przemyślenia prowadzi często do braku jego funkcjonalności, przeładowania roślinnych kompozycji nadmierną ilością nasadzeń lub kłopotów w pielęgnacji roślin.

Inwentaryzacja i podział przestrzeni

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto wykonać – nawet uproszczoną – inwentaryzację ogrodu, czyli nanieść na papier stan istniejący.

Warto określić, czy ogród ma pełnić tylko określone funkcje i jakie one będą, np. reprezentacyjne, wypoczynkowe, uprawowe. Trzeba rozważnie zaplanować ogrodowe wnętrza i połączyć je ze sobą. Na pewno lepiej będziemy czuli się w ogrodzie, który będzie spełniał nasze oczekiwania, co do sposobu spędzania w nim czasu.

→ Na planie działki w skali, po dokonaniu pomiarów, zaznaczamy rosnące już w ogrodzie drzewa i krzewy, zarysy rabat, budynki oraz elementy małej architektury, a także przebieg ścieżek i miejsc parkingowych. Dzięki temu otrzymamy podkład do dalszego projektowania i urządzania ogrodu – łatwiej będzie rozsądnie zaplanować nowe nasadzenia, a także zastanowić się nad funkcją ogrodu lub jego części.

jakich błędów unikać przy zakładaniu ogrodu fot. cocoparisienne Pixabay

Fot. cocoparisienne/Pixabay

Przy robieniu inwentaryzacji należy zanieść na plan wszystkie rośliny, żeby wiedzieć, co trzeba przesadzić i jaką ilością roślin dysponujemy.

Dobór roślin – stanowisko, gleba, klimat

Na etapie planowania ogrodu, musimy też się zastanowić, jakie rośliny chcielibyśmy w nim posadzić.

Częstym błędem jest spontaniczne kupowanie roślin i sadzenie ich w nieprzemyślanych miejscach i rozstawie. Po kilku latach rośliny albo rosną w zbyt dużym tłoku, albo zamierają lub chorują, ponieważ rosną w nieodpowiednim dla siebie warunkach klimatycznych lub glebowych.

→ W związku z tym najpierw trzeba sprawdzić: jaki rodzaj gleby mamy w ogrodzie, czy na terenie ogrodu przeważa słońce czy cień oraz w jakiej strefie mrozoodporności znajduje się ogród (czy planowane nasadzenia zniosą zimę w naszym ogrodzie). Takie podejście do planowania nasadzeń pozwoli dobrać rośliny, które będą dobrze rosły i atrakcyjnie wyglądały na konkretnym stanowisku. Unikniemy wówczas także części kłopotów pielęgnacyjnych.

Obecnie w ofercie szkółek i centrów ogrodniczych można znaleźć szeroką gamę roślin ogrodowych, które z powodzeniem można uprawiać zarówno w cieniu, na stanowisku słonecznym oraz na różnych rodzajach gleb.

Odpowiednie proporcje

Zdarza się, że na skutek spontanicznie wykonywanych prac zaburzona jest proporcja różnych części ogrodu. Skutkiem może być np. zbyt duża powierzchnia nawierzchni z kostki brukowej czy innych utwardzonych placyków w stosunku do pozostałej części ogrodu.

Brak wyważenia pomiędzy częścią użytkową, a właściwym ogrodem często powoduje, że przypomina on bardziej parking niż ogrodowe zacisze.

→ Warto zwrócić uwagę na rozsądne połączenie części roślinnych z nawierzchniami lub innymi elementami budowlanymi, aby unikać przesady w każdym z tych elementów.

jakich błędów unikać przy zakładaniu ogrodu fot. Pam Carter  Pixabay

Fot. Pam Carter/Pixabay

Dobór elementów małej architektury, wielkość trawnika i rabat trzeba dopasować do przestrzeni, którą dysponujemy.

Kolejność prac

Kiedy mamy już inwentaryzację oraz pomysł lub projekt przyszłego ogrodu, warto dobrze zaplanować wszystkie prace, aby ich nieodpowiednia kolejność nie zniweczyła całego przedsięwzięcia.

Bardzo często zdarza się, że przez złe rozplanowanie prac przy zakładaniu ogrodu wydłuża okres jego powstawania; nieraz trzeba ponownie wykonywać te same prace.

→ Należy pamiętać, aby podstawowe prace wykonać w rozsądniej kolejności:

  1. INSTALACJE (np. nawadniające, elektryczne) – najlepiej wykonać je przed zagospodarowaniem ogrodu, a po przeprowadzeniu robót ziemnych, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych (jak np. układanie nawierzchni). Trzeba pamiętać, że ułożenie kabli elektrycznych lub rur do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów, które mogą uszkodzić założone na przykład wcześniej rabaty bylinowe.
  2. ŚCIEŻKI, TARASY (np. z kostki brukowej, płyt, kruszywa oraz innych materiałów wykończeniowych) – najlepiej ułożyć je na ubitym mechanicznie podłożu, czyli podbudowie (najczęściej z tłucznia, żwiru lub piasku)
  3. ALTANA, OCZKO WODNE, PERGOLE I TREJAŻE – planujemy i ustawiamy je w odpowiednim miejscu, tak by pasowały do stylu ogrodu, powierzchni i powstającego ogrodu
  4. ROŚLINY – sadzimy wg planu (prawie na koniec), aby nie uszkodzić ich podczas wcześniejszych prac (np. montażu instalacji czy budowy nawierzchni, altany, placu zabaw itd.). Pamiętamy o zachowaniu odpowiednich odległości (sprawdzajmy docelową wielkość poszczególnych gatunków i odmian).
  5. TRAWNIK – ostatni, końcowy etap (po zakończeniu wszelkich prac ziemnych i budowlanych); zakładanie go wcześniej może skończyć się jego zniszczeniem (zadeptaniem) w czasie niezbędnych do wykonania wcześniej prac.

     

jakich błędów unikać przy zakładaniu ogrodu fot. alvinmatt Pixabay

Fot. alvinmatt/Pixabay

Rośliny sadzone w zbyt małych odstępach, w kolejnych latach przysparzają problemów, dlatego każdy gatunek musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń. Wtedy rośliny będą zdrowe, a kompozycja będzie wyglądała efektownie.

Sadzenie roślin – grupowanie i rozstawa

Sposób sadzenia roślin powinien również wynikać z planu lub projektu (szkicu), który tworzymy na początku. Niestety bardzo częstym, powtarzającym się błędem jest sadzenie pojedynczych roślin na terenie całego ogrodu lub sadzenie ich w zbyt dużej ilości, co w niedalekiej przyszłości powoduje chaos.

Rośliny sadzone w zbyt małych odstępach, w kolejnych latach przysparzają wielu problemów.

→ Warto sprawdzić wcześniej, jak duże rozmiary osiąga dana roślina i jakiej przestrzeni potrzebuje do właściwego rozwoju i wzrostu. Najlepsze efekty, jeśli chodzi o walory dekoracyjne oraz funkcjonalne, przyniesie grupowanie roślin, tworzenie rabat czy zwartych kompozycji złożonych z różnych roślin (np. piętrowo, czyli wyższe rośliny sadzimy za niższymi). Nie oznacza to, że w ogrodzie nie mogą znaleźć się pojedyncze akcenty (np. duże drzewa czy krzewy), ale zawsze warto dobierać je rozsądnie w zgodzie z pozostałą częścią ogrodu.

tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: 2© krappweis/Fotolia.com

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

Gość Greg

01-01-2020 15:14

Sporo informacji o planowaniu i projektowaniu przestrzeni domowej można znaleźć w Poradniku na stronie Buszremu

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Jeśli jeszcze tego nie robiliśmy, wciąż można ściółkować rabaty, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu