Logo
Logo

10 wskazówek: jak fotografować ogród? Radzi Bożka Piotrowska

Poznaj 10 wskazówek fotografki ogrodów – Bożki Piotrowskiej, dzięki którym twoje ogrodowe zdjęcia będą lepsze. Te cenne rady możesz zastosować o każdej porze roku!

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Czerwiec 2022

 

Przed nami piękne lato! Niezależnie od tego, czy spędzimy je we własnym ogrodzie, czy będziemy odwiedzać ogrody znajomych lub zwiedzać ogrody botaniczne na świecie, to z pewnością sięgniemy po aparat fotograficzny.

Uwielbiam zatrzymywać piękno ogrodów w kadrze! Zachwyca mnie ich zmienność, złożoność, niepowtarzalność, różnorodna paleta barw, bogactwo faktur, wzajemne relacje między roślinami i ulotność. Praca ze światłem daje niezwykłe możliwości wykreowania malowniczego obrazu, na co szczególnie zwracam uwagę w fotografii ogrodu. Jeśli jest taka możliwość, to warto fotografować ogrody o każdej porze roku, ponieważ każda ma wiele do zaoferowania. Nawet zimą w ogrodzie dzieje się magia.

Z przyjemnością dzielę się kilkoma wskazówkami, które pomogą ci zrobić atrakcyjne zdjęcia zarówno we własnym ogrodzie, jak i podczas wycieczek w kraju i za granicą.

wskazówki - jak fotografować ogród - poznaj ogród
Fot. Bożka Piotrowska
Buk pospolity forma czerwonolistna (Fagus sylvatica fo. purpurea) w Arboretum Wojsławice Ogród Botaniczny UWr to znak rozpoznawczy tego ogrodu. W maju wznosi się dostojnie ponad kolekcją wielobarwnych, wiekowych różaneczników. Dobra znajomość tego ogrodu, kolekcji roślin oraz działania światła pozwala mi na stworzenie ciekawszych kadrów niż w obcych i nieznanych mi miejscach.

1. Poznaj ogród

Największym sukcesem fotografa jest znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze. Zanim pierwszy raz odwiedzisz ogród, dowiedz się więcej o roślinnej kolekcji, jego osobliwościach, historii, stylu i o tym, jakie rośliny będą kwitnąć podczas twojej wizyty. Pomocna tu będzie mapka, którą zwykle znajdziesz na stronie internetowej ogrodu oraz niezawodne Google Maps. To zaoszczędzi ci dużo czasu, nerwów i biegania.

Jeśli masz możliwość poznać właściciela ogrodu lub projektanta, wykorzystaj to i dowiedz się jak najwięcej o tym miejscu. Pospaceruj, popatrz jak działa światło i szukaj pięknych kadrów. Fotografowanie własnego ogrodu jest łatwiejsze, gdyż doskonale znasz to miejsce. Wiesz jaką drogę pokonuje słońce w ciągu dnia oraz gdzie i kiedy jest najpiękniej.

wskazówki - jak fotografować ogród - wybierz porę dnia
Fot. Bożka Piotrowska
Wieczorne, złote światło słoneczne przefiltrowane przez ścianę wysokich drzew daje niepowtarzalny klimat i podkreśla kontury drzew.
wskazówki - jak fotografować ogród - wybierz porę dnia
Fot. Bożka Piotrowska
Pochmurna pogoda i wysoka wilgotność powietrza pozwoliły na wyraziste pokazanie bogactwa jesiennych barw i różnorodność faktur.

2. Wybierz porę dnia

Zanim wyruszę na sesję zdjęciową ogrodu sprawdzam prognozę pogody oraz godzinę wschodu i zachodu słońca. Warto spojrzeć też na prędkość wiatru – silne podmuchy mogą popsuć portrety kwiatów i zbliżenia makro. W słoneczne dni wybieram się na zdjęcia już przed wschodem słońca, aby uchwycić świetlisty poranek. Drugą moją ulubioną porą jest późne popołudnie i czas aż do zachodu słońca.

Najlepszą porą do fotografowania ogrodu są tzw. złote godziny. Światło jest wtedy miękkie, delikatne, rozproszone i otula ogród ciepłą barwą.

Zwiedzanie publicznych ogrodów wczesnym rankiem jest zwykle niemożliwe, ale latem z powodzeniem możesz korzystać z popołudniowego i wieczornego światła. Dużo łatwiej zrobić ładne zdjęcie w jasny, ale pochmurny dzień niż przy bezchmurnym niebie, kiedy słońce wypala barwy. Takie warunki są szczególnie korzystne przy fotografowaniu kwiatów i liści, gdyż wtedy ich barwy i faktury są wyraziste, a między cieniem a światłem nie będzie dużych kontrastów. Pochmurna

wskazówki - jak fotografować ogród - rob zdjęcia pod światło
Fot. Bożka Piotrowska
Oszronione rabaty bylinowo- trawiaste w Afloparku podświetlone złotym porannym słońcem. Światło ożywia obraz i podkreśla kontury kwitnących traw ozdobnych.

3. Rób zdjęcia pod światło

Nie zawsze trzeba stawać z aparatem plecami do słońca. Fotografowanie pod światło dodaje obrazom głębi, tworzy ciekawszy klimat, jest bardziej nastrojowe i przyjemniejsze, niż fotografowanie ze światłem, gdy masz słońce za plecami.

Unikaj jednak ostrego słońca i najlepiej wykorzystaj tę metodę rano lub popołudniu, i przed zachodem słońca. Pamiętaj, żeby nie patrzeć prosto w słońce, szczególnie przez obiektyw, bo możesz uszkodzić wzrok, a w kadrze złapać niepotrzebne odblaski, flary i uzyskać przekłamane kolory. Tu bardzo przyda się osłona przeciwsłoneczna założona na obiektyw.

Nie fotografuj bezpośrednio źródła światła, czyli słońca. Przecież w studio też nikt nie fotografuje lamp! Światło w kadrze jest ogromnym walorem, zarówno w ogólnych, szerokich ujęciach ogrodu, jak i przy fotografowaniu detali. Fantastycznie wyglądają przezroczyste i podświetlone słońcem płatki kwiatów, liście i kwitnące trawy – światło podkreśla ich kształty i ożywia obraz.

wskazówki - jak fotografować ogród - wybierz kompozycję
Fot. Bożka Piotrowska
Mimo, że ten ślimak-kaskader jest dużo mniejszy od kwiatów krokusa i zajmuje niewielki procent kadru, to umieszczenie go w mocnym punkcie kompozycji powoduje, że od razu przyciąga wzrok i jest bohaterem tej opowieści.
wskazówki - jak fotografować ogród - wybierz kompozycję
Fot. Bożka Piotrowska
Romantyczny różany zakątek w Arboretum Wojsławice Ogród Botaniczny UWr. Ławka umieszczona w mocnym punkcie trójpodziału przyciąga wzrok, a jasna barwa tylko potęguje siłę przyciągania.

4. Wybierz kompozycję

Na początek zadaj sobie pytanie co jest tematem twojego zdjęcia. Kwiat róży, jej płatek, a może grupa krzewów albo fontanna? Temat umieść w kadrze w specjalnym miejscu, tak żeby przyciągał wzrok. Jest wiele zasad kompozycji, ale najpopularniejszą jest reguła trójpodziału. Wyobraź sobie, że kadr podzielony jest 2 poziomymi i 2 pionowymi liniami na 9 równych prostokątów. W miejscach przecięć tych linii powstają 4 mocne punkty. Właśnie tam lub w ich pobliżu umieść temat zdjęcia, a otrzymasz silną kompozycję bez większego wysiłku. Aparaty fotograficzne wyświetlają siatkę trójpodziału, co tylko ułatwia kadrowanie. Przed naciśnięciem migawki sprawdź w wizjerze cały kadr i upewnij się, że wszystko jest na swoim miejscu.

wskazówki - jak fotografować ogród - znajdź kilka planów
Fot. Bożka Piotrowska
Wyłonienie pojedynczych kwiatów z grupy i umieszczenie ich na środkowym lub dalszym planie daje efekt głębi i wielowymiarowości.

5. Znajdź kilka planów

Umieść coś interesującego na pierwszym planie, na środku i w tle, starając się, aby wszystko było zrównoważone. Zarówno w zbliżeniach kwiatów, ujęciach fragmentów ogrodu czy w szerokich kadrach wprowadzaj wieloplanowość. Fotografując kwiat spróbuj nie umieszczać go na pierwszym planie, tak żeby pędy wychodziły bezpośrednio z brzegu.

Pobaw się w ogrodowego paparazzi i sfotografuj kwiat zza innego kwiatu lub zza ulistnionej gałązki. Używając przy tym niskiej wartości przysłony stworzysz rozmyty pierwszy plan, a kwiatowy bohater będzie w głębi kadru. Teraz wystarczy tylko dobrać tło. Na początek zadbaj o to, żeby nie było zabałaganione. Zobacz jak to wygląda w wizjerze. Jeśli coś niepotrzebnego znajduje się w kadrze, to przesuń się trochę w lewo lub w prawo, przybliż lub oddal aparat, aby to wyeliminować.

wskazówki - jak fotografować ogród - prowadź oko wgląb kadru
Fot. Bożka Piotrowska
Łukowata ścieżka spokojnie prowadzi wzrok w głąb sceny. Jeśli dobrze się przyjrzysz – doprowadzi cię do miejsca odpoczynku, mojej ulubionej ławeczki w Arboretum Wojsławice Ogród Botaniczny UWr

6. Prowadź oko w głąb kadru

Umieść w kadrze ścieżkę – w ogrodach jest ich zwykle dużo. To może być malownicza wąska dróżka wykoszona w trawniku lub wytyczona brukowana alejka. Komponowanie obrazu, w którym ścieżka prowadzi wzrok i zaprasza do tajemniczego miejsca w ogrodzie jest sprawdzonym sposobem na pobudzenie wyobraźni i nadaje głębi ogrodowym scenom. Wraz ze ścieżką pojawią się linie, które prowadzą wzrok w głąb zdjęcia i zmuszają do dążenia w określonym kierunku. Mogą one prowadzić do tematu zdjęcia, ale mogą być też tematem same w sobie.

Falowane i krzywe linie zmuszają do spokojnego oglądania obrazu, leniwie snując wzrok, natomiast proste linie mogą szybko prowadzić do tematu zdjęcia.

Oprócz ścieżek i alejek znakomicie w tej roli sprawdzą się płoty, linie rabat, brzegi trawnika, pasy rabat kwiatowych oraz kwitnące pasy wzdłuż ścieżek.

wskazówki - jak fotografować ogród - pokaz ogród szerzej
Fot. Bożka Piotrowska
Ogród Botaniczny UWr we Wrocławiu znajduje się w historycznej części miasta, w sąsiedztwo Ostrowa Tumskiego. Umieszczenie w kadrze charakterystycznej dla tego miejsca budowli wpisuje ogród w krajobraz (tutaj miejski) i daje możliwość szerszej orientacji w terenie, jednocześnie ukazując na pierwszym planie fragment kwitnącej rabaty.

7. Pokaż ogród szerzej

Ogród to nie tylko kwiaty. Nie bój się szerokich kadrów. Wchodząc do ogrodu widzimy jego ogólny zarys, połączenie z krajobrazem, architekturę, a dopiero potem skupiamy się na wnętrzach ogrodowych, kompozycjach roślinnych, a na końcu dostrzegamy detale: pojedyncze kwiaty i owady. Jeśli chcesz ciekawie pokazać ogród, nie unikaj szerokich kadrów i ogólnych widoków.

Fotografowanie szerszych kadrów może wydawać się trudniejsze od makrofotografii, bo łatwiej jest znaleźć pojedynczy kwiat w grupie, niż idealnie skomponowane ujęcie, gdzie ogród będzie wpisany w krajobraz. To wymaga dobrej znajomości miejsca, ale nie zniechęcaj się.

wskazówki - jak fotografować ogród - wybierz fascynujące fragmenty
Fot. Bożka Piotrowska
Późne lato na rabatach trawiasto – hortensjowych w Arboretum Wojsławice. Mistrzowskie połączenie trawy imperaty ’Red Baron’, kwitnącej hortensji i miskantów to gotowy do sfotografowania kadr, pełen bogactwa form, kształtów, faktur i kolorów. W takich ujęciach unikam nieba, jedynym akcentem jest rozbłysk słońca miedzy drzewami.

8. Wybierz fascynujące fragmenty

Moim ulubionym sposobem pokazywania ogrodu są jego fragmenty i wnętrza. To spojrzenie jest kompromisem między ujęciem krajobrazowym a zbliżeniami kwiatów i daje duże możliwości pokazania charakteru ogrodu oraz jego osobliwości. Lubię fotografować grupy roślin, barwne kompozycje, układając je w obrębie prostokątnego kadru jak znakomicie pasujące ze sobą puzzle. Warto tutaj bawić się zestawianiem barwnych plam, kontrastowych brył i faktur.

W dobrze zaprojektowanym ogrodzie takie kadry znajdą się same. Wypełniaj szczelnie kadr kombinacją kolorów, kształtów i tekstur oraz kontrastów. Umieść w nim grupę roślin, fragmenty rabat, ogrodowe zakątki lub romantyczne ławeczki otulone różami. W gąszczu barw i faktur możesz dodać punkt oparcia dla oka, wyróżniający się kształtem lub kolorem, np. pień. W takich ujęciach unikaj nieba w kadrze, zwłaszcza jeżeli jest pochmurne.

wskazówki - jak fotografować ogród - zrób kwiatom portrety
Fot. Bożka Piotrowska
W portretach kwiatów skup się na detalach i osobliwościach. Możesz znaleźć jednolite tło dla tematu albo wprowadzić kontrolowany bałagan i wieloplanowość.

9. Zrób kwiatom portrety

Fotografowanie kwiatów to chyba najbardziej przyjemna i wdzięczna czynność. Nic dziwnego, że najwięcej zdjęć z ogrodów to właśnie kwiaty! Fotografując niskie rośliny, które kwitną przy ziemi, staraj się ustawić aparat na tym samym poziomie, co kwiaty.

W portretach kwiatów zwróć uwagę na detale, linie, krzywe, cechy charakterystyczne, inność, a nawet niedoskonałość. Nie bój się personifikacji i swojej wybujałej wyobraźni! Pokaż tańczące na wietrze zawilce, rozmowy tulipanów i pocałunki przebiśniegów. Brzydkie kaczątko wśród idealnych róż zamień w Królewnę.

Na początku postaraj się znaleźć jednolite i niezabałaganione tło, żeby czytelnie pokazać kwiat, a z czasem zacznij wprowadzać więcej elementów, np. wybieraj pojedynczy kwiat na tle innych. Aby wyodrębnić temat z tła i wydobyć go z grupy kwiatów, ustaw na nim ostrość i użyj niskiej wartości przysłony. Efektem będzie rozmyte tło oraz inne elementy, a temat zdjęcia pozostanie ostry

wskazówki - jak fotografować ogród - wybierz odpowiedni sprzęt
Fot. Bożka Piotrowska
„Zieleń nad stawem”– fotografia wykonana w Arboretum Wojsławice Ogród Botaniczny UWr aparatem pełnoklatkowym i obiektywem szerokokątnym z ogniskową 16 mm. ISO 160 f/9.0 1/8 sec. Przy tak długim czasie naświetlania bardzo trudno byłoby uzyskać ostry obraz „z ręki”, dlatego niezbędny w takich warunkach jest statyw.

10. Wybierz odpowiedni sprzęt

Mimo, że najczęściej chwytamy po wygodne smartfony, aby ekspresowo uzyskać efekt i podzielić się nim w mediach społecznościowych, ja zachęcam do zaprzyjaźnienia się z aparatem fotograficznym.

Do szerszych kadrów nieoceniony będzie obiektyw szerokokątny – w swoich krajobrazach używam zwykle obiektywu o ogniskowej 16-35 mm. Najlepiej fotografować nim z większej odległości. Do fotografowania fragmentów ogrodu, rabat i grup krzewów oraz kwitnących łanów wystarczy obiektyw o ogniskowej 50 mm. Pojedyncze kwiaty najlepiej portretować dłuższymi ogniskowymi w zakresie 70-200 mm.

Ważnym wyposażeniem jest statyw – bez niego nie zrobisz ostrego zdjęcia krajobrazu przy niekorzystnej pogodzie oraz świetlistych poranków i zachodów słońca. W fotografii krajobrazowej niezbędny jest też filtr polaryzacyjny, który niweluje odblaski z powierzchni wody, pogłębia nasycenie barw, zwiększa kontrast miedzy chmurami i poprawia wygląd nieba w szerszych kompozycjach.

Tekst i zdjęcie tytułowe: Bożka Piotrowska – fotografka ogrodów, laureatka International Garden Photographer of the Year – najważniejszego na świecie konkursu fotografii ogrodowej, kwiatowej i botanicznej. Zdobywczyni I miejsca w kategorii Beautiful Gardens w 2021 r.

Prowadzi blog ogrodniczy: zielonabombonierka.pl

Gardeners' World Edycja Polska 6 2022  

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Czerwiec 2022

Autor
10 wskazówek: jak fotografować ogród? Radzi Bożka Piotrowska
10 wskazówek: jak fotografować ogród? Radzi Bożka Piotrowska
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Czerwiec 2022
Przejrzyj i kup