Zbierasz liście buraka ćwikłowego? Uważaj, żeby nie zaszkodzić korzeniowi – 4 ważne zasady

Zbierasz liście buraka? Uważaj, żeby nie zaszkodzić korzeniowi

Liście buraków ćwikłowych to nie tylko smaczny dodatek do zupy. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, której nie warto marnować. Można je z powodzeniem wykorzystywać w kuchni od wiosny do końca lata – pod warunkiem, że robi się to rozsądnie. Nieumiejętne zbiory mogą poważnie zaszkodzić rozwojowi korzeni. Sprawdź, kiedy zbierać liście buraka i jak to robić, by nie zrujnować plonów.

Posłuchaj
00:00

Nie tylko korzeń! Dlaczego warto sięgać po liście buraka ćwikłowego?

Liście buraków są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Co ważne, nie trzeba uprawiać specjalnej odmiany liściowej (boćwiny), by korzystać z zielonych części buraka – wystarczą zwykłe buraki ćwikłowe z ogrodu. Odpowiednio zbierane liście można wykorzystywać od wiosny aż do końca lata, nie szkodząc przy tym korzeniowi.

Czy to nie to samo co botwina?

Warto to doprecyzować – botwina to najmłodsze liście i cienkie korzonki buraka ćwikłowego, zbierane we wczesnej fazie wzrostu. Najczęściej pozyskuje się ją podczas przerywania siewek – wtedy młode rośliny są delikatne, aromatyczne i idealne do wykorzystania w zupach czy sałatkach. To jeden z najbardziej cenionych składników wiosennej kuchni – pełen smaku, koloru i wartości odżywczych.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Kiedy można zbierać liście starszych buraków?

Po czasie pozyskiwania botwiny (zaraz po wschodach), liście starszych już buraków można zbierać przez całe lato, aż do połowy sierpnia, ale tylko z dobrze rozwiniętych roślin, które są w stanie kontynuować wzrost po częściowym usunięciu liści. Warto pamiętać, że nadmierne usuwanie liści osłabia korzeń i może ograniczyć plon. To właśnie liście produkują energię niezbędną do jego wzrostu.

Liście buraka ćwikłowego
Fot. Elen Nika / AdobeStock
Liście buraków są pełne witaminy C, witamin z grupy B, żelaza, magnezu, wapnia, potasu i błonnika. Można je wykorzystać w kuchni jako składnik zup, sałatek czy farszów.

Jak zbierać liście, żeby nie zaszkodzić roślinie? 4 zasady

Ostrożność jest tu kluczowa – burak ćwikłowy jest bardziej wrażliwy na błędy niż burak liściowy. Aby zbiór był bezpieczny i nie wpłynął negatywnie na rozwój buraka:

  1. Zbieraj tylko zewnętrzne, starsze liście, zostawiając najmłodsze w środku rozety.

  2. Nie usuwaj więcej niż 1/3 wszystkich liści z jednej rośliny naraz.

  3. Zrywaj je delikatnie lub odcinaj ostrym nożem, nie wyrywając z podstawą ogonka.

  4. Unikaj zbioru w czasie suszy, bo wtedy roślina regeneruje się wolniej.

Ostrożne i przemyślane zbiory pozwolą cieszyć się smacznymi liśćmi bez strat w korzeniach – a to czysta ogrodnicza korzyść.

Zdjęcie tytułowe: Cherkasova Alie / AdobeStock

Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Treści naszych partnerów
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy