Logo
Logo

Ile kosztuje utrzymanie murawy piłkarskiej? Ceny założenia, pielęgnacji i...

Murawa na boiskach piłkarskich to nie tylko zielona trawa, ale także inwestycja wymagająca regularnej i specjalistycznej pielęgnacji. Koszty związane z utrzymaniem murawy są znacznie wyższe niż w przypadku standardowego trawnika przydomowego. Przegląd kosztów związanych z pielęgnacją murawy na boiskach piłkarskich może zaskakiwać i wyjaśniać wiele kwestii, o których nie zdawaliśmy sobie wcześniej sprawy. Dowiedz się więcej – bądź świadomym kibicem.

Zakładanie murawy na boiskach piłkarskich: Naturalna trawa vs. sztuczna murawa

Koszt założenia boiska piłkarskiego zależy od rodzaju murawy – naturalnej (z rolki) lub sztucznej.

  • Naturalna murawa: Zakładanie naturalnej murawy na boisku to koszt rzędu 15-30 zł za m² (z rolki). Dla pełnowymiarowego boiska piłkarskiego (około 7140 m²) oznacza to koszt rzędu od 71 400 do 214 200 zł.
  • Sztuczna murawa: Jest to droższa opcja, ale bardziej odporna na intensywne użytkowanie. Koszt sztucznej murawy wynosi od 100 do nawet 300 zł za m². Pełnowymiarowe boisko to więc inwestycja od 714 000 do 2 142 000 zł.

Dlaczego na stadionach do piłki nożnej częściej wybiera się droższą murawę z rolki?

Warto tutaj krótko wyjaśnić, dlaczego murawa na większych boiskach sportowych zakładana jest najczęściej z rolki, a nie z siewu, który mógłby być tańszą opcją. Jest na to kilka powodów:

  1. Szybsze rezultaty: Murawa z rolki zapewnia natychmiastowy efekt zielonej, gęstej trawy. To szczególnie ważne dla stadionów, gdzie terminy meczów są ściśle określone.
  2. Jednorodność i jakość: Murawa z rolki jest zwykle uprawiana w kontrolowanych warunkach, co zapewnia wysoką jakość, równomierność i brak chwastów.
  3. Kontrola nad warunkami uprawy: Rolki trawy są często uprawiane na specjalistycznych farmach, gdzie można kontrolować wszystkie aspekty ich wzrostu, w tym nawadnianie, nawożenie i ochronę przed chorobami. To pozwala na produkcję murawy o najwyższej jakości.
  4. Minimalizacja przestojów: Korzystanie z murawy z rolki minimalizuje czas, w którym boisko jest wyłączone z użytku. Jest to bardzo ważne dla stadionów, które są często wykorzystywane nie tylko do meczów, ale także do innych wydarzeń, takich jak koncerty czy imprezy sportowe.

Regularna pielęgnacja murawy: Co wchodzi w skład kosztów?

Koszty utrzymania murawy na boisku piłkarskim obejmują wiele elementów, które zapewniają jej odpowiednią kondycję i trwałość.

  • Koszenie murawy: Profesjonalne koszenie murawy odbywa się nawet kilka razy w tygodniu. Koszt usług specjalistycznych firm może wynosić od 1 do 2 zł za m² na jedno koszenie. Dla pełnowymiarowego boiska oznacza to koszt rzędu 7 140 do 14 280 zł miesięcznie.
  • Nawożenie: Murawa wymaga regularnego nawożenia, aby utrzymać jej zielony kolor i zdrowy wzrost. Roczny koszt nawożenia może wynosić od 30 000 do 100 000 zł, w zależności od częstotliwości i rodzaju używanych nawozów.
  • Podlewanie: Profesjonalne systemy nawadniania są niezbędne dla utrzymania murawy w idealnym stanie. Koszt instalacji systemu nawadniającego może wynosić od 50 000 do 200 000 zł, a roczne koszty eksploatacji mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Aeracja i wertykulacja: Te zabiegi pomagają utrzymać murawę w dobrej kondycji, poprawiając jej strukturę i przepuszczalność powietrza. Koszt usług aeracji i wertykulacji może wynosić rocznie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Dodatkowe koszty utrzymania murawy

Oprócz podstawowych kosztów pielęgnacji murawy na boisku piłkarskim, istnieją również dodatkowe wydatki, które mogą się pojawić. Jest to np. rewitalizacja murawy, którą trzeba wykonać po intensywnym jej użytkowaniu. Jest to swoista naprawa trawnika poprzez dosiewanie lub kładzenia nowych fragmentów murawy. Te koszty są niemożliwe do przewidzenia.

Stosowanie środków ochrony roślin na murawie to dodatkowy wydatek. Środki owadobójcze i fungicydy mogą kosztować od 20 do 100 zł za opakowanie, a ich regularne stosowanie jest niezbędne dla zachowania zdrowia murawy.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Dla porównania – jakie są koszty zakładania i utrzymania trawnika przydomowego?

Zakładanie i utrzymanie trawnika przydomowego jest znacznie mniej kosztowne i mniej skomplikowane niż w przypadku murawy na boisku piłkarskim. Koszt założenia przydomowego trawnika zależy od metody. Sianie trawy z nasion to opcja bardziej ekonomiczna – średnio za kilogram nasion trawy zapłacimy od 20 do 50 zł, a na 100 m² potrzebujemy około 2-3 kg nasion, co daje koszt w granicach 40-150 zł. Alternatywnie, trawnik z rolki, który zapewnia szybszy efekt, kosztuje od 15 do 30 zł za m², co oznacza, że za 100 m² zapłacimy od 1500 do 3000 zł.

Koszty utrzymania trawnika przydomowego również są niższe. Regularne koszenie trawnika to jedna z podstawowych czynności, a kosiarki można zakupić już od 200 do 500 zł za modele ręczne lub od 1000 do 3000 zł za bardziej zaawansowane kosiarki spalinowe czy elektryczne. Jeśli zdecydujemy się na usługi ogrodnicze, koszenie trawnika kosztuje około 1-2 zł za m² na jedno koszenie. Nawożenie trawnika to kolejny niezbędny zabieg – cena nawozu to około 30-100 zł za 10 kg, co wystarcza na 200-300 m², a w sezonie nawozimy trawnik zwykle 3-4 razy. Podlewanie trawnika przydomowego można zautomatyzować, inwestując w system nawadniania za około 2000-5000 zł, co pozwala na oszczędność czasu i wody.

Podsumowując, roczne utrzymanie trawnika o powierzchni 100 m² może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od wybranych metod pielęgnacji i lokalnych stawek usług ogrodniczych. W porównaniu do profesjonalnej murawy na boisku piłkarskim, koszty te są znacznie niższe i bardziej przystępne dla przeciętnego właściciela domu.

Zdjęcie tytułowe: Riad Seif - jarma, mojo_cp / AdobeStock

Autor
Ile kosztuje utrzymanie murawy piłkarskiej? Ceny założenia, pielęgnacji i...
Ile kosztuje utrzymanie murawy piłkarskiej? Ceny założenia, pielęgnacji i...
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl