Logo
Logo

Jaka trawa rośnie na stadionach? Czy trawa na boisku jest z rolki?

Murawa stadionowa to temat fascynujący nie tylko dla profesjonalnych ogrodników, ale również dla każdego miłośnika sportu. Na pewno wielokrotnie zastanawiałeś się, jak to możliwe, że trawa na boisku piłkarskim czy innym stadionie zawsze wygląda tak perfekcyjnie. Czy to zasługa specjalnych gatunków trawy, a może tajemniczych zabiegów pielęgnacyjnych? W tym artykule odkryjemy wszystkie sekrety związane z trawą na stadionach. Przeanalizujemy, jakie gatunki trawy są najczęściej używane, czy murawa pochodzi z rolki, oraz jakich technik używa się, aby utrzymać ją w nienagannym stanie przez cały sezon. Przygotuj się na podróż przez świat zielonych, gęstych i idealnie wypielęgnowanych muraw sportowych.

Jaka trawa rośnie na stadionach?

Murawa stadionowa to jeden z kluczowych elementów każdego obiektu sportowego. Zarówno na boiskach piłkarskich, jak i innych arenach sportowych, trawa musi sprostać wielu wyzwaniom, takim jak intensywne użytkowanie, zmienne warunki pogodowe oraz wymagania estetyczne. Aby spełnić te wymagania, stosuje się specjalne gatunki traw, które charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i szybkim wzrostem.

Najczęściej używane gatunki trawy na stadionach

 1. Wiechlina łąkowa (Poa pratensis) – Jest jednym z najpopularniejszych gatunków traw na stadionach. Charakteryzuje się gęstym i zwartym pokrojem, co sprawia, że jest odporna na intensywne użytkowanie. Ponadto, dobrze znosi niskie koszenie i szybko się regeneruje.

 2. Życica trwała (Lolium perenne) – Ten gatunek trawy jest często wykorzystywany ze względu na swoją szybki wzrost i zdolność do szybkiej regeneracji po uszkodzeniach. Jest również odporna na deptanie i dobrze radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych.

 3. Kostrzewa czerwona (Festuca rubra) – Jest trawą o drobnych liściach, która tworzy gęstą darń. Jest odporna na suszę i dobrze znosi niskie koszenie. Często stosowana w mieszankach trawnych na boiskach.

 4. Kostrzewa trzcinowa (Festuca arundinacea) – Charakteryzuje się dużą odpornością na suszę i wysokie temperatury. Jest stosunkowo mało wymagająca pod względem pielęgnacji i dobrze radzi sobie w trudnych warunkach.

Czy trawa na boisku jest z rolki?

Wielu z nas zastanawia się, czy trawa na stadionach jest siana, czy może położona z rolki. Odpowiedź jest złożona, ponieważ obie metody są stosowane, w zależności od specyfiki danego obiektu sportowego oraz potrzeb.

 1. Trawa z siewu – Tradycyjna metoda polega na zasiewie nasion trawy bezpośrednio na powierzchnię boiska. Jest to proces czasochłonny i wymaga cierpliwości, ponieważ trawa potrzebuje czasu na wzrost i ukorzenienie się. Metoda ta jest jednak bardziej ekonomiczna i pozwala na dokładne dostosowanie składu gatunkowego do warunków lokalnych.

 2. Trawa z rolki – Trawa z rolki to gotowa murawa, która jest uprawiana na specjalnych plantacjach, a następnie transportowana i układana na boisku. Jest to metoda szybsza i pozwala na niemal natychmiastowe korzystanie z boiska. Trawa z rolki jest jednak droższa i wymaga dokładnego przygotowania podłoża przed ułożeniem.

Zalety i wady trawy z rolki

Zalety:

 • Szybkość – Trawa z rolki pozwala na natychmiastowe korzystanie z boiska po jej ułożeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów, które muszą być szybko gotowe do użytku.
 • Jednorodność – Trawa z rolki jest zazwyczaj bardziej jednorodna, co zapewnia równomierne pokrycie powierzchni boiska.
 • Wytrzymałość – Gotowa trawa z rolki jest zazwyczaj bardziej wytrzymała na intensywne użytkowanie, ponieważ jest wcześniej odpowiednio pielęgnowana.

Wady:

 • Koszt – Trawa z rolki jest droższa niż trawa z siewu, co może być istotnym czynnikiem w przypadku dużych obiektów sportowych.
 • Wymagania dotyczące podłoża – Przed ułożeniem trawy z rolki, podłoże musi być starannie przygotowane, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami i czasem.
   
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Czy trawa na stadionie jest naturalna czy sztuczna?

Na stadionach sportowych można spotkać zarówno naturalną, jak i sztuczną trawę. Wybór odpowiedniego rodzaju trawy zależy od specyfiki danego obiektu oraz potrzeb użytkowników.

 1. Naturalna trawa – Jest najbardziej tradycyjnym wyborem na stadionach piłkarskich i innych arenach sportowych. Naturalna trawa oferuje najlepsze właściwości gry, takie jak naturalne odbicie piłki i amortyzacja. Jest jednak bardziej wymagająca pod względem pielęgnacji i utrzymania.

 2. Sztuczna trawa – Sztuczna trawa jest coraz częściej stosowana na stadionach, szczególnie tam, gdzie warunki klimatyczne są trudne dla utrzymania naturalnej murawy. Sztuczna trawa jest bardziej odporna na intensywne użytkowanie i wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak nie oferuje takich samych właściwości gry jak naturalna trawa.

 3. Murawa hybrydowa – Jest to rozwiązanie łączące zalety zarówno naturalnej, jak i sztucznej trawy. Murawa hybrydowa składa się z naturalnej trawy wzmocnionej włóknami sztucznymi, co zwiększa jej wytrzymałość i trwałość. Jest to coraz popularniejsza opcja na stadionach, szczególnie tych, które są intensywnie użytkowane.

Zdjęcie tytułowe: ungvar, LIGHTFIELD STUDIOS / AdobeStock

Autor
Jaka trawa rośnie na stadionach? Czy trawa na boisku jest z rolki?
Jaka trawa rośnie na stadionach? Czy trawa na boisku jest z rolki?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl