Logo
Logo

O co chodzi z piaskowaniem trawnika? Zobacz, efekty są tego warte

Piaskowanie trawnika to jeden z tych zabiegów ogrodniczych, które mogą wydać się skomplikowane lub zbędne, lecz w rzeczywistości są kluczowe dla zdrowia i wyglądu Twojej murawy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mimo regularnego nawadniania i koszenia, Twój trawnik nie wygląda tak zielono i bujnie, jak byś tego chciał? Rozwiązaniem może być właśnie piaskowanie, które przynosi szereg korzyści, nie tylko estetycznych, ale i strukturalnych dla gleby pod trawą.

Czym jest piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika polega na posypywaniu powierzchni murawy cienką warstwą specjalnej tzw. mieszanki piaskowej, która najczęściej składa się z piasku rzecznego (dla przepuszczalności), ziemi, glinki i torfu (zwiększają zdolność zatrzymywania wody), a czasem dodatków jak kreda czy kompost (wzbogaca w składniki odżywcze i wpływa na pH gleby). 

Celem piaskowania jest poprawa struktury gleby, co bezpośrednio przekłada się na lepsze zdrowie i wygląd trawnika. Przygotowanie odpowiedniej mieszanki zależy od kilku czynników, w tym od typu gleby oraz potrzeb konkretnego trawnika.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

3 powody, dlaczego warto piaskować trawnik

 1. Poprawa struktury gleby: W zależności od typu gleby, na której rośnie trawnik, odpowiednie piaskowanie może znacząco poprawić jej właściwości. Na przykład na glebach piaszczystych piaskowanie zwiększa zdolność do zatrzymywania wody, a na glebach gliniastych rozluźnia ich zbitą strukturę, co ułatwi korzeniom trawy rozwój i lepszy dostęp do wody oraz składników odżywczych.
 2. Zwiększenie gęstości i zdrowia trawy: Regularne piaskowanie sprzyja lepszemu zakorzenieniu się trawy oraz jej gęstości, co naturalnie przekłada się na lepszy i bardziej równomierny wzrost. To także doskonały sposób na walkę z chwastami i mchem, które często stanowią problem w słabiej utrzymanych trawnikach.
 3. Ułatwienie wnikania wody i składników odżywczych: Piaskowanie poprawia przepuszczalność gleby, co oznacza, że woda i nawozy lepiej penetrują glebę, docierając bezpośrednio do korzeni.

Jak i kiedy najlepiej wykonać piaskowanie?

Piaskowanie trawnika najlepiej jest przeprowadzić po zabiegach aeracji lub wertykulacji, które napowietrzają glebę i przygotowują ją do przyjęcia mieszanki piaskowej. Idealny czas na piaskowanie to wczesna jesień, gdy trawa ma najlepsze warunki do regeneracji i wzrostu przed zimą, ale niektórzy decydują się na to również wiosną.

Mieszankę piaskową należy rozprowadzić równomiernie na trawniku, używając specjalistycznego sprzętu lub narzędzi ręcznych w przypadku mniejszych powierzchni. Zaleca się stosowanie około 3-5 kg mieszanki na metr kwadratowy trawnika.

Jak samodzielnie przygotować odpowiednią mieszankę piaskową? Przykłady

Wybór składników i ich proporcje w mieszance piaskowej zależą od typu gleby i specyficznych potrzeb trawnika. Oto kilka przykładów mieszanki:

 • Na gleby piaszczyste:

  • 70% piasku rzecznego
  • 20% torfu
  • 10% kompostu

 • Na gleby gliniaste:

  • 60% piasku rzecznego
  • 30% glinki
  • 10% kompostu

 • Na gleby o obojętnym pH:

  • 50% piasku rzecznego
  • 25% torfu
  • 25% kompostu

Piaskowanie trawnika to więcej niż tylko estetyczne upiększenie – to inwestycja w zdrowie i wytrzymałość Twojego trawnika. Dzięki regularnemu piaskowaniu trawa staje się bardziej odporna na stresy środowiskowe, a gleba zyskuje lepsze właściwości odżywcze i strukturalne. Jeśli zatem chcesz, aby Twój trawnik cieszył oko bujną zielenią, nie pomijaj tego ważnego zabiegu w swoim ogrodniczym kalendarzu.


Zdjęcie tytułowe: Michal / AdobeStock

Autor
O co chodzi z piaskowaniem trawnika? Zobacz, efekty są tego warte
O co chodzi z piaskowaniem trawnika? Zobacz, efekty są tego warte
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy