Sąsiaduję z działką, na której są kury, kaczki oraz indyki. W tym przypadku trawnik znikał w przeciągu 2-3 miesięcy do gołej ziemi. Pamiętam, jak zaglądały zza płotu, aby zdobyć choć listek z mojego ogrodu. Widząc tak wyczyszczoną powierzchnię przypomniało mi się, jak zakładałam trawnik. Od samego początku zakładałam, ze będzie zróżnicowany. Nie pozbywam się mniszka lekarskiego czy koniczyny - dla mnie jest integralną częścią. Jednak ważne jest, aby sprawdzić tę 1 rzecz, nim rozsypiecie to na waszym trawniku - bez względu na to czy planujecie bioróżnorodny czy idealnie skoszony na płasko.
Co należy sprawdzić, nim wysypiecie to na trawnik? Bardzo ważny krok, który może polepszyć lub pogorszyć jego stan
Czy waszym marzeniem jest idealny, soczyście zielony trawnik? Bez względu na to, czy próbujecie go wyidealizować czy dopuszczacie chwasty, jest kilka zasad. Osobiście jestem przeciwna wymuskanym trawnikom, na których jest idealnie wygładzona kosiarką trawa.
To ekosystem, który składa się z wielu roślin. U mnie królują koniczyny, które stają się pokarmem między innymi dla pszczół czy trzmieli. Chciałam was jednak dzisiaj przestrzec przed jedną ważną rzeczą. Mianowicie - nie sypcie wapna bezpośrednio na trawnik bez uprzedniego testu. Wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, ze ogrodnicy polecali sobie ten patent przed zimą, jednak z różnym skutkiem.
Dlaczego tak się dzieje? Przy nieprawidłowym podejściu może dojść do pogorszenia się kondycji trawnika. Należy wiedzieć, że sprawdzenie stanu i pH gleby to bardzo ważny aspekt każdego ogrodnika. Bardzo wysokie pH, które znajduje się w okolicach powyżej 7 jednostek sygnalizuje, że dodatkowe wapnowanie trawnika będzie dla niego zabójcze. W ten sposób możemy jeszcze bardziej podnieść zasadowość naszego zielonego poletka.
Czym jest trawnik permakulturowy? Oto kilka ważnych zasad i funkcji
Trawnik to dla wielu osób powód do dumy. Większość chce sie pochwalić nim w nadchodzącym sezonie - musi być zielony, soczysty, najlepiej równy i bardzo okazały. W systemie permakulturowym ważniejszy jest ekosystem. To on wyznaczę zasady i jego funkcje, które pozwalają współgrać z resztą otoczenia. Co jest najważniejsze w takim trawniku? Poniżej znajdziecie zasady:
- trawa powinna być koszona znacznie wyżej, niż ogólnie przyjęte normy - jak do grania w piłkę. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny. To ważne, aby trawa mogła zbudować odpowiedni system korzeniowy. Dzięki temu będzie nawodniona i bardziej odporna na choroby. Kolejnym plusem jest wolniejsze odrastanie.
- skoszoną trawę powinniśmy równomiernie rozłożyć po całym trawniku lub kosić bez kosza. To świetne rozwiązanie glebotwórzcze, które poprawia jakość nie tylko samego trawnika, ale i gleby. Dodatkowo rozsiewające się nasiona pozwalają zarastać gołym plackom na trawniku.
- tak prowadzony trawnik nie będzie wymagał nawożenia - będzie w lepszej kondycji z każdym rokiem i sezonem,
- gęstsza trawa ogranicza pojawianie się chwastów, dlatego zobaczycie, ze będą to jednostkowe przypadki, które z łatwością wyrwiecie ręcznie.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Khaligo / AdobeStock