Co to jest darniowanie?
Darniowanie to przenoszenie powierzchniowej warstwy gleby o grubości 4-6 cm, przerośniętej korzeniami niskich roślin, zwykle trawiastych. Ta metoda jest często stosowana przy zabezpieczaniu skarp przy autostradach (do umacniania świeżych nasypów), zakładaniu wielkopowierzchniowych trawników ozdobnych i sportowych, a także pokrywania niewielkich powierzchni gleby w celach dekoracyjnych i uzupełniania "dziur" i "łysych placków" na trawniku.
Układanie trawnika z rolki to właśnie "darniowanie". W swoim ogrodzie możesz zrobić to samo na mniejszą skalę, przenosząc darń z jednego miejsca na drugie. Zakładanie nowego trawnika z darni w obydwu przypadkach jest podobne.
Darniowanie krok po kroku
Przygotowanie gleby
Gleba pod trawnik z darni powinna być przygotowana podobnie jak w przypadku trawników zakładanych przez wysiew nasion, z tym że jej poziom powinien być obniżony o grubość darni.
Układanie darni
Płaty darni układa się ręcznie lub wykorzystuje do tego odpowiednie maszyny rozwijające darń. Wzór ich połączeń powinien przypominać wzór muru z cegły (układ mijankowy). Krawędzie powinny ciasno przylegać, ale nie nachodzić na siebie.
Podlewanie i dociskanie darni
Ułożoną darń należy podlać i docisnąć do podłoża lekkim wałem. Zrośnięcie darni rozpoczyna się już po kilku dniach.
Zabezpieczanie darni
Układając płaty darni na pochyłych skarpach, trzeba zabezpieczyć je przed osuwaniem za pomocą drewnianych kołków.
Czas darniowania
Darń można układać przez cały sezon wegetacyjny, należy jednak unikać dni z wysokimi temperaturami oraz okresu późnojesiennego, kiedy prawidłowe przyrośnięcie darni do podłoża nie jest możliwe.
Zalety darniowania
Darniowanie jest najszybszą metodą zakładania trawnika, ponieważ polega na rozwijaniu gotowej rolki lub przenoszeniu fragmentów darni w nowe miejsce. Mimo wyższych kosztów w porównaniu do tradycyjnego zakładania trawnika (w przypadku zakupu murawy w rolkach), można szybko uzyskać efekt pięknego i gotowego trawnika. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dużych projektów budowlanych, gdzie różnica międzyczasem potrzebnym na wybudowanie np. osiedla mieszkaniowego a okresem, często wieloletnim, niezbędnym do uzyskania w pełni funkcjonalnego terenu zieleni towarzyszącego takiemu osiedlu, jest znaczna. Darniowanie pozwala przyspieszyć uzyskanie trawnika o założonych funkcjach o 4 tygodnie do kilku miesięcy.
Wady darniowania
Mimo wielu zalet, darniowanie ma też swoje wady. Przede wszystkim jest to metoda droższa, ponieważ wymaga zdjęcia darni, jej przetransportowania, ułożenia i odpowiedniej pielęgnacji do czasu zrośnięcia się z podłożem. Ponadto, na niewielkich powierzchniach nie można najczęściej stosować mechanizacji na dużą skalę i większość prac wykonuje się ręcznie, co jest kosztowne.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Sue Smith / Adobe Stock