Napowietrzanie trawnika – na czym polega i kiedy wykonać?

Napowietrzanie trawnika

Jednym z kluczowych i zalecanych zabiegów pielęgnacyjnych trawników po zimie jest napowietrzanie. Wskazana jest ona szczególnie w przypadku trawników starszych, intensywnie użytkowanych i na cięższych glebach, które po zimie stają się ubite i nieprzepuszczalne, co ogranicza rozwój oraz krzewienie się traw. Jak i kiedy przeprowadzać aerację trawników?

Posłuchaj
00:00
3
Spis treści
Co daje napowietrzanie trawnika? Jakie są metody napowietrzania? Jak i kiedy napowietrzać trawnik? Czym to zrobić? Jakie narzędzia będą potrzebne? O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Czym jest napowietrzanie i dlaczego jest tak ważne?

Zabieg aeracji, czyli napowietrzania trawnika polega na rozluźnieniu i poprawie struktury gleby poprzez nakłuwanie lub wykonywanie drobnych otworów na powierzchni murawy. Zabieg ten umożliwia dotarcie do do gleby i strefy korzeniowej traw: tlenu, wody i substancji pokarmowych z nawozów. 

Napowietrzanie to zabieg bardzo pożyteczny i potrzebny, szczególnie na glebach cięższych i na trawnikach starszych, gdzie z czasem gleba (np. pod wpływem udeptywania) staje się zbita i mniej przepuszczalna. Wynikiem tego jest nie tylko ograniczenie dostępu powietrza oraz wody do gleby i korzeni, ale także słabsza przyswajalność składników pokarmowych. Chodzi więc o rozluźnienie i poprawę struktury gleby poprzez nakłuwanie lub wykonywanie drobnych otworów na powierzchni murawy. 

Wpływa więc bezpośrednio na szybszą regenerację murawy po zimie – gleba staje się luźniejsza, bardziej przepuszczalna i do korzeni traw lepiej dociera woda, tlen i nawozy. Dzięki aeracji, ograniczamy także rozwój pleśni oraz mchu i chwastów niszcząc ich ukorzenienie. Ponadto, po takim zabiegu trawa wyraźnie lepiej się krzewi i wytwarza głębszy i silniejszy system korzeniowy, co także wpływa na poprawę wyglądu i gęstości trawnika. Ponadto, trawniki regularnie napowietrzane są także bardziej odporne na deptanie i intensywne użytkowanie. 

Z PLANTĄ W OGROSZIE / YouTube


Sposoby napowietrzania trawnika 

Jeśli powierzchnia trawnika nie jest duża, aby wykonać aerację wystarczy po prostu ponakłuwać murawę widłami. Można też wykorzystać specjalne kolce, które nakłada się na buty (dostępne w sprzedaży) i spaceruje się po całej powierzchni trawnika, aby dobrze ponakłuwać darń. Najlepsze efekty przyniesie napowietrzanie wykonane równomiernie, tak by otwory (nakłucia) w trawie znajdowały co 10-15 cm od siebie. 

Warto przy tym pamiętać, że należy ponakłuwać trawę na odpowiednią głębokość. Przy tzw. aeracji powierzchniowej wystarczy zrobić otwory o głębokości około 3cm. Na trawnikach bardziej ubitych lub na cięższych glebach lepiej wykonać głębszą aerację (wgłębną), czyli na głębokość nawet 8-10 cm. W przypadku większych trawników najwygodniej będzie użyć specjalnych narzędzi do napowietrzania, np. walca z kolcami lub aeratorów (ręcznych, elektrycznych lub spalinowych), które nakłuwają trawniki lub wykonują walcowate, niewielkie otwory w darni. Znajdziemy także maszyny mogące jednocześnie wykonywać napowietrzanie oraz wertykulację, czyli nacinanie darni, co także poprawia regenerację i krzewienie się traw. 

Następnie, otwory wypełnia się piaskiem, aby rozluźnić glebę i poprawić jej strukturę, a co za tym idzie pobudzić trawy do krzewienia się. Po tych zabiegach można także wykonać wiosenne nawożenie murawy co dodatkowo pobudzi ją do lepszej regeneracji. 

Aerator - walec z kolcami do napowietrzania trawnika
Walec z kolcami do napowietrzania trawnika
Aerator ręczny służy do napowietrzania trawnika przez nakłuwanie gleby kolcami. Jest to niezbędne narzędzie do pielęgnacji trawy w ogrodach. Produkt jest wykonany z solidnego metalu. Posiada pełne, wykręcane koła.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Kiedy wykonać napowietrzanie trawnika? 

Zabieg najkorzystniej jest wykonywać co najmniej raz w roku – na wiosnę. Jeśli gleba jest bardzo zbita, można wykonać napowietrzanie jeszcze raz, np. pod koniec lata lub wczesną jesienią. Nie należy jednak też przesadzać i nie wykonywać aeracji, jeśli nie ma potrzeby. Jeżeli po założeniu (czy wysiewie), trawnik jest ładny, gęsty i w dobrej kondycji wystarczy, że przeprowadzimy pierwsze napowietrzanie dopiero po 2-3 sezonach na wiosnę, a w kolejnych latach w zależności od stanu ubicia gleby. 

Ważne! Zanim zabierzemy się za aerację trawnika po zimie, najpierw trzeba dokładnie go wygrabić i skosić (nisko, czyli na wysokość 3-5cm). Dzięki temu stosowane aeratory będą działały lepiej i dokładniej ponakłuwają darń. Ponadto, aby aeracja przebiegła łatwiej, gleba powinna być lekko wilgotna. Warto więc na kilka godzin wcześniej (lub wieczorem dnia poprzedniego) dokładnie nawodnić murawę, a aerację rozpocząć, gdy woda dokładnie wsiąknie i trawa obeschnie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Kalim, Paul Maguire, Surfin_Rox / Adobe Stock, grafika: Viktoriia Melkisheva / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści