Logo
Logo

Napowietrzanie trawnika – na czym polega i kiedy wykonać?

Jednym z kluczowych i zalecanych zabiegów pielęgnacyjnych trawników po zimie jest napowietrzanie. Wskazana jest ona szczególnie w przypadku trawników starszych, intensywnie użytkowanych i na cięższych glebach, które po zimie stają się ubite i nieprzepuszczalne, co ogranicza rozwój oraz krzewienie się traw. Jak i kiedy przeprowadzać aerację trawników?

Spis treści
Co daje napowietrzanie trawnika? Jakie są metody napowietrzania? Jak i kiedy napowietrzać trawnik? Czym to zrobić? Jakie narzędzia będą potrzebne? O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Czym jest napowietrzanie i dlaczego jest tak ważne?

Zabieg aeracji, czyli napowietrzania trawnika polega na rozluźnieniu i poprawie struktury gleby poprzez nakłuwanie lub wykonywanie drobnych otworów na powierzchni murawy. Zabieg ten umożliwia dotarcie do do gleby i strefy korzeniowej traw: tlenu, wody i substancji pokarmowych z nawozów. 

Napowietrzanie to zabieg bardzo pożyteczny i potrzebny, szczególnie na glebach cięższych i na trawnikach starszych, gdzie z czasem gleba (np. pod wpływem udeptywania) staje się zbita i mniej przepuszczalna. Wynikiem tego jest nie tylko ograniczenie dostępu powietrza oraz wody do gleby i korzeni, ale także słabsza przyswajalność składników pokarmowych. Chodzi więc o rozluźnienie i poprawę struktury gleby poprzez nakłuwanie lub wykonywanie drobnych otworów na powierzchni murawy. 

Wpływa więc bezpośrednio na szybszą regenerację murawy po zimie – gleba staje się luźniejsza, bardziej przepuszczalna i do korzeni traw lepiej dociera woda, tlen i nawozy. Dzięki aeracji, ograniczamy także rozwój pleśni oraz mchu i chwastów niszcząc ich ukorzenienie. Ponadto, po takim zabiegu trawa wyraźnie lepiej się krzewi i wytwarza głębszy i silniejszy system korzeniowy, co także wpływa na poprawę wyglądu i gęstości trawnika. Ponadto, trawniki regularnie napowietrzane są także bardziej odporne na deptanie i intensywne użytkowanie. 

Z PLANTĄ W OGROSZIE / YouTube


Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!
Przeczytaj także
Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!

Sposoby napowietrzania trawnika 

Jeśli powierzchnia trawnika nie jest duża, aby wykonać aerację wystarczy po prostu ponakłuwać murawę widłami. Można też wykorzystać specjalne kolce, które nakłada się na buty (dostępne w sprzedaży) i spaceruje się po całej powierzchni trawnika, aby dobrze ponakłuwać darń. Najlepsze efekty przyniesie napowietrzanie wykonane równomiernie, tak by otwory (nakłucia) w trawie znajdowały co 10-15 cm od siebie. 

Warto przy tym pamiętać, że należy ponakłuwać trawę na odpowiednią głębokość. Przy tzw. aeracji powierzchniowej wystarczy zrobić otwory o głębokości około 3cm. Na trawnikach bardziej ubitych lub na cięższych glebach lepiej wykonać głębszą aerację (wgłębną), czyli na głębokość nawet 8-10 cm. W przypadku większych trawników najwygodniej będzie użyć specjalnych narzędzi do napowietrzania, np. walca z kolcami lub aeratorów (ręcznych, elektrycznych lub spalinowych), które nakłuwają trawniki lub wykonują walcowate, niewielkie otwory w darni. Znajdziemy także maszyny mogące jednocześnie wykonywać napowietrzanie oraz wertykulację, czyli nacinanie darni, co także poprawia regenerację i krzewienie się traw. 

Następnie, otwory wypełnia się piaskiem, aby rozluźnić glebę i poprawić jej strukturę, a co za tym idzie pobudzić trawy do krzewienia się. Po tych zabiegach można także wykonać wiosenne nawożenie murawy co dodatkowo pobudzi ją do lepszej regeneracji. 

Aerator - walec z kolcami do napowietrzania trawnika
Walec z kolcami do napowietrzania trawnika
Aerator ręczny służy do napowietrzania trawnika przez nakłuwanie gleby kolcami. Jest to niezbędne narzędzie do pielęgnacji trawy w ogrodach. Produkt jest wykonany z solidnego metalu. Posiada pełne, wykręcane koła.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Kiedy wykonać napowietrzanie trawnika? 

Zabieg najkorzystniej jest wykonywać co najmniej raz w roku – na wiosnę. Jeśli gleba jest bardzo zbita, można wykonać napowietrzanie jeszcze raz, np. pod koniec lata lub wczesną jesienią. Nie należy jednak też przesadzać i nie wykonywać aeracji, jeśli nie ma potrzeby. Jeżeli po założeniu (czy wysiewie), trawnik jest ładny, gęsty i w dobrej kondycji wystarczy, że przeprowadzimy pierwsze napowietrzanie dopiero po 2-3 sezonach na wiosnę, a w kolejnych latach w zależności od stanu ubicia gleby. 

Ważne! Zanim zabierzemy się za aerację trawnika po zimie, najpierw trzeba dokładnie go wygrabić i skosić (nisko, czyli na wysokość 3-5cm). Dzięki temu stosowane aeratory będą działały lepiej i dokładniej ponakłuwają darń. Ponadto, aby aeracja przebiegła łatwiej, gleba powinna być lekko wilgotna. Warto więc na kilka godzin wcześniej (lub wieczorem dnia poprzedniego) dokładnie nawodnić murawę, a aerację rozpocząć, gdy woda dokładnie wsiąknie i trawa obeschnie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Kalim, Paul Maguire, Surfin_Rox / Adobe Stock, grafika: Viktoriia Melkisheva / Adobe Stock

Autor
Napowietrzanie trawnika – na czym polega i kiedy wykonać?
Napowietrzanie trawnika – na czym polega i kiedy wykonać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy