Logo
Patron serwisu
Trawnik na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Piękny trawnik w cieniu | Wiemy, jak to zrobić i jakie nasiona wysiać!

Trawnik to najważniejsza część ogrodu. Zaniedbany sprawi, że nawet najpiękniejsze gatunki roślin będą wyglądać nieciekawie. Wbrew pozorom trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji tak, jak każda inna roślina, a zacienione miejsce sprawia, że utrzymanie go w dobrym stanie jest jeszcze trudniejsze. Dlatego warto dobrze poznać jego potrzeby i zasady pielęgnacji, aby odpowiednio o niego zadbać. Jak pielęgnować zacieniony trawnik? Jak założyć trawnik w cieniu i na co zwrócić uwagę?

Spis treści
Czy trawa poradzi sobie w cieniu?
Jakie nasiona traw dobrze rosną w zacienionym ogrodzie?
Jak założyć trawnik w cieniu?
Jak dbać o zacieniony trawnik?
Jak skutecznie pozbyć się mchu i chwastów?

Czym charakteryzuje się zacieniony trawnik?  

Założenie i utrzymanie pięknego trawnika nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy ogród narażony jest na ekstremalne warunki – mocne nasłonecznienie lub głęboki cień.

Trawniki, które rosną w cieniu, często są nadmiernie zachwaszczone i porośnięte mchem. Problemem jest nie tylko mniejszy dostęp do światła, ale i większa wilgotność. To powoduje, że trawa jest słabsza – trawnik jest rzadszy, źdźbła cieńsze i krótsze, a rośliny bardziej podatne na uszkodzenia. Przy niewłaściwej pielęgnacji łatwo dochodzi po powstawania łysych placków i dużych ubytków w trawniku, które wyglądają bardzo nieestetycznie.  

Co zatem zrobić, by pomimo niekorzystnych okoliczności osiągnąć sukces?  Najważniejszy jest wybór odpowiednich nasion, które zdołają wytrzymać ekstremalne obciążenia. Niestety większość traw nie poradzi sobie w głębokim cieniu, nawet jeśli co roku będziemy robić dosiewki.

Cień to dla trawy miejsce bardzo trudne i wiele mieszanek sobie nie radzi. Trawa jest wtedy rzadka i szybko przerasta mniej wymagającymi chwastami. Dlatego na miejsca cieniste należy dobrać odpowiednio dopasowaną mieszankę, która w składzie zawiera znaczną przewagę cienioznośnych gatunków. Jednocześnie często ma zwiększoną odporność na choroby grzybowe (kluczowy atrybut na stanowiskach zacienionych).

 

Na szczęście jest proste rozwiązanie, bo z pomocą przychodzi nam innowacyjna technologia – otoczkowanie. Polega ona na pokryciu każdego nasiona specjalną warstwą, która wzmacnia kiełkowanie i wzrost, uodparniając na trudne warunki. Warstwa gliny, wapna i nawozu zapewnia szybszy i lepszy wzrost traw nawet w miejscach nasłonecznionych i zacienionych, czyniąc z nich nasiona do zadań specjalnych!

Zielone otoczkowane nasiona traw na trawnik w cieniu fot. Bernd Kelichhaus - Dreamstime
Fot. Bernd Kelichhaus / Dreamstime
Innowacyjna, zielona otoczka to zewnętrzna warstwa, która została naniesiona na nasiona, by poprawić ich właściwości.
Ogrodnicy, którzy posiadają w swoim ogrodzie zacienione zakątki, doskonale wiedzą, że są to miejsca, w których trawa rośnie słabo, a na jej miejsce szybko wchodzi mech. Niestety większość "zwykłych" nasion traw nie radzi sobie ze słabym nasłonecznieniem, wilgotną glebą, niskim pH podłoża i konkurencją mchu. Kluczowa w zakładaniu trawnika jest odpowiedni wybór mieszanki nasion na trawnik. Specjalne mieszanki do zacienionych trawników mają tak dobrane gatunki traw, aby dobrze znosić małą ilość słońca.

Jakie są zalety otoczkowania nasion traw?

✔ Dzięki otoczce nasiona są większe i cięższe – chroni to je przed rozwiewaniem przez wiatr (nie ma ubytków w trawniku).
✔ Zawarty w otoczce nawóz wspiera szybszy wzrost kiełkującej, młodej trawy oraz poprawia jej ukorzenianie.
✔ Otoczka nasion zabezpiecza je przed nadmiernym wysychaniem, zapewniając równomierne wchody.
✔ Wapno w otoczce podwyższa zbyt kwaśne pH podłoża, a tym samym zwiększa przyswajalność substancji organicznych (z otoczki i z gleby).
✔ Glina z otoczki pomaga związać nasiona z glebą (lepsze ukorzenienie nasion i mniejszy ryzyko wymywania przez deszcz).
✔ Zielone zabarwienie nasion chroni przed wydziobaniem przez ptaki (więcej nasion wykiełkuje, bo nie zostaną zjedzone).
✔ Odpowiednio dobrane nasiona wybranych traw gwarantują kiełkowanie i wzrost w trudnych warunkach!

nasiona otoczkowane Substral - Trawa Zacieniona
TRAWA ZACIENIONA
Mocny trawnik pomimo cienia i mchu!
Skład mieszanki
• 20% kostrzewa murawowa Shaun, • 20% śmiałek darniowy Barcampsia, • 20% życica trwała Barorlando, • 15% kostrzewa czerwona kępkowa, Baegreen II, • 15% kostrzewa czerwona Bardance, • 10% wiechlina łąkowa Barimpala.
Opakowanie zawiera 50% nasion oraz 50% otoczki (glina, wapno, nawóz NPK 8-15-5). Waga netto to 1 kg – to wystarczy do założenie trawnika na powierzchni ok. 50 m2.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
Trawa Zacieniona SUBSTRAL to wysokiej jakości mieszanka otoczkowanych nasion traw do miejsc zacienionych, ale i intensywnie użytkowanych. Zawarte w otoczce środki odżywcze wspierają szybszy rozwój i wzrost kiełków. Nasiona wykiełkują, a trawa urośnie nawet na wystawie północnej, gdzie dochodzi mało światła. Specjalny dobór odpowiednich gatunków i odmian odpornych traw tworzy piękną i gęstą darń, wolną od mchu i ubytków. Jest bardziej wytrzymała na intensywne użytkowanie i mniej podatna na choroby.

 

Jak założyć trawnik w cieniu?  
Krok po kroku

Zakładanie trawnika w cienistym miejscu wygląda tak samo, jak w przypadku każdego innego stanowiska. Trzeba zadbać o odpowiednie oczyszczenie miejsca: glebę najlepiej przekopać na głębokość 30 cm i usunąć z niej wszystkie chwasty, śmieci i większe kamienie. Warto też sprawdzić odczyn gleby i ewentualnie ją odkwasić, co zapewni trawie odpowiednie warunki do wzrostu i ograniczy rozrost niepożądanych roślin.

Dodatkowo w przypadku gleby zbitej, gliniastej i mało przepuszczalnej, warto rozsypać piasek na całym terenie pod trawnik i całość dokładnie pograbić. Całość można jeszcze raz przekopać, aby ziemia była dobrze spulchniona i wymieszana z piaskiem, dzięki czemu stanie się bardziej przepuszczalna. Na koniec warto zastosować nawóz do trawników lub nawóz do wysiewu, a po tym można przystąpić do wysiewu nasion, do czego warto wykorzystać siewnik ogrodowy.

Zwykle potrzeba ok 10g trawy na 1m2 (nieco więcej na dosiewki – dla szybszego efektu). Nasiona traw wysiewa się dwukrotnie, na krzyż – przejeżdżając wyznaczony obszar wzdłuż i wszerz. Na koniec całość dobrze jest lekko przysypać ziemią i delikatnie zrosić, uważając, aby nie wypłukać nasion.

Gotowe podłoże do trawnika
Substral Gotowe Podłoże do Trawnika
To gotowe podłoże do zakładania trawnika zawierające bazową dawkę nawozu Osmocote. Wzmacnia wzrost trawy, bardziej równomierne wschody. Mieszanka torfu niskiego i wysokiego dodatkowo wzbogacona jest składnikami poprawiającym strukturę podłoża keramzytem lub krzemionką czy glinką. Podłoże utrzymuje powietrze i wodę.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Odpowiednio przygotowane podłoże to pierwszy krok do założenia trawnika, który przetrwa trudne warunki przez długie lata. Trawy potrzebują luźnego, dobrze napowietrzonego podłoża, aby wykiełkować i wytworzyć gęsty i głęboki system korzeniowy. Im staranniej je przygotujesz, tym ograniczysz ryzyko późniejszych problemów, oszczędzisz czas i pieniądze na pielęgnację.

Jak dbać o trawnik w cieniu?
Co zrobić, aby trawa była gęsta i nie pojawiał się mech?

Pielęgnacja zacienionego trawnika wygląda zupełnie inaczej niż standardowej trawy w słonecznym miejscu. Trzeba pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uzyskać piękną i zdrową trawę.

Możesz mieć piękny trawnik w cieniu, jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek

Ogranicz cień
W miarę możliwości warto postarać się zmniejszyć ilość cienia w ogrodzie. Można to zrobić poprzez usunięcie części gałęzi i cięcia przerzedzające, dzięki czemu więcej światła będzie docierać do trawy. Dobrym pomysłem jest też przycięcie długich, zwisających gałęzi.

Koś rzadziej
Trawnik w cieniu nie wymaga tak częstego koszenia, jak ten w pełnym słońcu. Dlatego należy ograniczyć częstotliwość przycinania, ale też nie ścinać trawy zbyt nisko. Minimalna długość trawy powinna wynosić 6 cm, ale najlepiej, aby miała ona od 7,5 do 9 cm.

Podlewaj racjonalnie
Trawnik w cieniu należy podlewać dość intensywnie, ale rzadko. Woda powinna dosięgnąć do korzeni, czyli wniknąć co najmniej na 15 cm głębokości, ale na podłożu nie powinno być stojącej wody. Zazwyczaj wystarczy podlać trawnik 1 lub 2 razy w tygodniu i tylko podczas okresowej suszy.

Wzmacniaj trawnik
Najlepiej stosować nawozy do trawników z dużą zawartością potasu i stosować je 2 razy w roku na wiosnę oraz jesienią. Przed nawożeniem trawnik należy skosić na zalecaną długość i uprzątnąć, a po wysypaniu nawozu trawę trzeba podlać.

Utrzymuj porządek
Regularna wertykulacja zapewnia roślinom lepszy dostęp do składników pokarmowych i tlenu, a dodatkowo ułatwia pozbycie się mchu i zapobiega filcowaniu trawnika. Dzięki temu trawa lepiej się rozrasta, a trawnik wygląda korzystniej.

Zwalczaj mech
W przypadku pojawienia się mchu, od razu zastosuj odpowiednie preparaty na mech. Może to być preparat typu anty-mech, który jednocześnie zwalcza mech i stanowi nawóz dla trawy. Niektóre pierwiastki zawarte w nawozach dla trawników służą do zadań specjalnych. Przykładem jest żelazo, które (w formie siarczanu) wykorzystuje się do zwalczania mchu na trawniku. 

SUBSTRAL Nawóz do Trawnika AntyMech
Substral AntyMech
To specjalistyczny nawóz zawierający siarczan żelaza służący zwalczaniu niepożądanego mchu na trawniku. Substral AntyMech działa szybko i w krótkim czasie zapewnia widoczne efekty. Formuła minigranulatu, czyli bardzo drobnych granulek sprawia, że nie pyli, co jest ważne dla alergików. Nawóz nie tylko zwalcza już obecny mech, ale także zapobiega jego rozrostowi w przyszłości.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Dlaczego na trawniku w cieniu zawsze rośnie mech? 

Mech rosnący na trawniku to jeden z najczęstszych problemów wszystkich właścicieli ogrodów. Kłopot ten jest zdecydowanie większy, jeśli trawnik znajduje się w zacienionym miejscu – ograniczona ilość słońca i wysoka wilgotność to idealne warunki do wzrostu mchu. Dodatkowo mech rośnie wszędzie tam, gdzie znajdzie wolną przestrzeń, więc rzadki trawnik z gołymi plackami to dla niego idealne miejsce. To oznacza, że w zacienionym miejscu mech rośnie wyjątkowo bujnie, a jego usunięcie wymaga odpowiednich działań i niezbędna jest stała profilaktyka oraz kontrola trawnika.  

Dlaczego mech jest problemem i dlaczego trzeba się go pozbyć?  

Mech na trawniku nie tylko źle wygląda, ale przede wszystkim stopniowo wypiera trawę, zajmując coraz więcej miejsca. Tam, gdzie pojawił się mech, nie będzie rosła trawa, póki nie zostanie on usunięty. Co więcej, mech będzie się stale rozrastał, dopóki nie zostaną wprowadzone odpowiednie działania. W przypadku trawników zacienionych ważny jest każdy etap pielęgnacji, aby zapobiegać pojawianiu się mchu, a pozostawiony sam sobie szybko będzie w opłakanym stanie i zamiast zdobić ogródek, stanie się jego największą wadą.  

SUBSTRAL 3w1 Complete
SUBSTRAL 3w1 Complete
To nawóz, odchwaszczacz i antymech w jednym unikalnym na rynku produkcie. Stymuluje wzrost trawy, pomaga chronić trawnik przed wysoką temperaturą, suszą i innymi niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Szybko działa - w ciągu 5 dni od zastosowania trawnik uzyskuje głęboką zieleń, a mech zamiera.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Jak pozbyć się mchu z trawnika?  

Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja trawnika oraz regularna wertykulacja. Należy też zadbać o odpowiednie podłoże, które nie powinno być zbyt zwarte, ani kwaśne. Dlatego po wertykulacji warto rozsypać na trawnik trochę piasku, aby rozluźnić glebę.

Warto też sprawdzać kwasowość, co można zrobić za pomocą kwasomierza do gleby – idealne podłoże dla trawnika ma 5,5 – 6,5 pH. Zbyt kwaśna gleba powoduje rozrost mchu oraz pojawienie się chwastów. Chcąc odkwasić glebę, należy zastosować wapnowanie, a zabieg ten można przeprowadzać raz w roku na wiosnę, aż trawnik zyska piękny wygląd.

W przypadku dużej ilości mchu w trawniku warto zastosować specjalistyczne środki na mech. Preparaty w formie sypkiej/granulowanej najlepiej stosować 1-2 dni po skoszeniu trawnika. Trawa nie może być mokra (aby nie lepił się do źdźbeł). Natomiast już po zaaplikowaniu preparatu siewnikiem należy ją podlać.

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – dystrybutorem nasion traw, nawozów i środków ochrony roślin do zakładania i pielęgnacji trawnika.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com

 Zdjęcia: kelifamily, Okea / AdobeStock oraz Chandra Ramsurrun / Dreamstime

Autor
Piękny trawnik w cieniu | Wiemy, jak to zrobić i jakie nasiona wysiać!
Piękny trawnik w cieniu | Wiemy, jak to zrobić i jakie nasiona wysiać!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.