Logo
Logo

Czasem słońce, czasem cień! | Mieszanki otoczkowanych nasion traw na trudne warunki

Trawnik to bardzo wymagający obszar w naszym ogrodzie, szczególnie gdy ma niesprzyjające do wzrostu i rozwoju warunki. Jakie? Między innymi może to być piaszczysta lub za bardzo zbita gleba, dużo mchu czy chwastów lub długotrwałe zacienienie lub nasłonecznienie trawnika. Na szczęście są nasiona, które doskonale rosną w trudnych warunkach!

Nowa linia otoczkowanych nasion traw Substral to dwie mieszanki do zakładania trawników w słońcu i w cieniu. Zawierające wyselekcjonowane odmiany i gatunki traw odpornych na niekorzystne warunki. Dzięki innowacyjnej otoczce wykiełkują i urosną w miejscach, gdzie większość "zwykłych" traw nie da sobie rady. Warto poznać je bliżej!

Spis treści
Chcesz założyć trawnik w trudnych warunkach? Dlaczego warto wybrać trawy otoczkowane? Nasiona do zadań specjalnych. Na jakie warunki? Które wybrać? Jak wysiewać nasiona traw otoczkowanych? Dlaczego warto wybrać trawy Substral?

Chcesz założyć trawnik w trudnych warunkach?
To łatwe, jeśli wybierzesz odpowiednie nasiona!

Czy myśląc o idealnym trawniku masz przed oczami gęsty zielony dywan, bez przebarwień, pustych miejsc, mchu i chwastów? To marzenie jest możliwe do spełnienia i dosłownie na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli masz ogród w pełnym słońcu lub głębokim cieniu. Założenie i utrzymanie pięknej murawy nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy ogród narażony jest na ekstremalne warunki.

Trawniki intensywnie nasłonecznione mogą cierpieć z powodu długotrwałego upału i suszy, a te, które rosną w cieniu, często są nadmiernie zachwaszczone i porośnięte mchem. Co zatem zrobić, by pomimo niekorzystnych okoliczności osiągnąć sukces? Odpowiednio przygotowane podłoże to pierwszy krok do założenia trawnika, który przetrwa trudne warunki przez długie lata.

Podłoże to jednak nie wszystko! Najważniejszy jest wybór odpowiednich nasion, które zdołają wytrzymać ekstremalne obciążenia. Niestety większość zwykłych traw nie poradzi sobie w pełnym słońcu i głębokim cieniu, nawet jeśli co roku będziemy robić dosiewki. Na szczęście jest proste rozwiązanie, bo z pomocą przychodzi nam innowacyjna technologia – otoczkowanie. Polega ona na pokryciu każdego nasiona specjalną warstwą, która wzmacnia kiełkowanie i wzrost, uodparniając na trudne warunki. Warstwa otoczki: gliny, wapna i nawozu zapewnia pewne kiełkowanie i lepszy wzrost traw nawet w miejscach nasłonecznionych i zacienionych, czyniąc z nich nasiona do zadań specjalnych.

nasiona otoczkowane Substral
Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Innowacyjna, zielona otoczka to zewnętrzna warstwa, która została naniesiona na wysokiej jakości nasiona traw, by poprawić ich właściwości i umożliwić kiełkowanie w trudnych warunkach. Glina z otoczki ułatwia nasionom związanie z glebą, a substancje odżywcze zawarte w nawozie wspierają szybszy rozwój i wzrost kiełkujących nasion. Dzięki temu nasiona mają lepszy start, szybciej się korzenią i tworzą mocniejszy system korzeniowy, dzięki któremu są w stanie przetrwać niekorzystne warunki środowiskowe.

Dlaczego warto wybrać trawy otoczkowane?
Bo różnią się od "zwykłych traw" i mają unikalne cechy!

Nasiona otoczkowane to nowość w kategorii traw. Odpowiednio dobrane gatunki i odmiany są dekoracyjne i odporne, a dzięki otoczce urosną w miejscach, gdzie większość traw nie da sobie rady. Mają szereg unikalnych właściwości:

✔ Dzięki otoczce nasiona są większe i cięższe – chroni to je przed rozwiewaniem przez wiatr (nie ma ubytków w trawniku).
✔ Zawarty w otoczce nawóz wspiera szybszy wzrost kiełkującej, młodej trawy oraz poprawia jej ukorzenianie.
✔ Otoczka nasion zabezpiecza je przed nadmiernym wysychaniem, zapewniając równomierne wchody.
✔ Wapno w otoczce podwyższa zbyt kwaśne pH podłoża, a tym samym zwiększa przyswajalność substancji organicznych (z otoczki i z gleby).
✔ Glina z otoczki pomaga związać nasiona z glebą (lepsze ukorzenienie nasion i mniejszy ryzyko wymywania przez deszcz).
✔ Zielone zabarwienie nasion chroni przed wydziobaniem przez ptaki (więcej nasion wykiełkuje, bo nie zostaną zjedzone).
✔ Odpowiednio dobrane nasiona wybranych traw gwarantują kiełkowanie i wzrost w trudnych warunkach!

Mimo, że otoczkowane nasiona traw są droższe, to lepiej kiełkują i przetrwają niekorzystne warunki, z którymi "zwykłe trawy" nie dadzą sobie rady. Zakup odpowiednich nasion to gwarancja kiełkowania trawy w trudnych warunkach i pięknego trawnika na lata!
 
nasiona otoczkowane Substral - trawa na słońce i do cienia
Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Nowa linia otoczkowanych nasion traw Substral to dwie mieszanki do zakładania trawników w słońcu i w cieniu. Zawierające wyselekcjonowane odmiany i gatunki traw odpornych na niekorzystne warunki. Dzięki innowacyjnej otoczce wykiełkują i urosną w miejscach, gdzie większość "zwykłych" traw nie da sobie rady.

Nasiona do zadań specjalnych
Trawy na słońce lub do cienia!

Trawnik to bardzo wymagający obszar w naszym ogrodzie, szczególnie gdy ma niesprzyjające do wzrostu i rozwoju warunki. Jakie? Między innymi może to być piaszczysta lub za bardzo zbita gleba, dużo mchu czy chwastów lub długotrwałe zacienienie lub nasłonecznienie trawnika. Na szczęście są nasiona, które doskonale rosną w trudnych warunkach!

Jaka trawa wytrzyma słoneczne stanowisko?

  • Trawnik na słońcu narażony jest na okresowe niedobory wody. Często wraz ze słonecznym stanowiskiem idzie w parze słaba, piaszczysta gleba, która powoduje, że woda szybko przenika głęboko, gdzie jest niedostępna dla krótkich korzeni "zwykłych traw".
  • Trawa Słoneczna Substral doskonale sprawdzi się na terenach wysuszonych przez słońce, tworząc zielony trawnik mimo upału i suszy. Jej korzenie sięgają nawet do 80 cm głębokości, dzięki czemu łatwiej wykorzystują wodę, a trawy wymagają rzadszego podlewania. 

TRAWA SŁONECZNA
Zielony trawnik mimo upału i suszy!
Skład mieszanki
• 40% kostrzewa trzcinowata Barlexas II, • 40% kostrzewa popielata Fantine, • 10% życica trwała Altesse, • 10% wiechlina łąkowa Barimpala.
Opakowanie zawiera 50% nasion oraz 50% otoczki (glina, wapno, nawóz NPK 8-15-5). Waga netto to 2,25 kg – to wystarczy do założenie trawnika na powierzchni ok. 100 m2.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
nasiona otoczkowane Substral - Trawa Zacieniona
TRAWA ZACIENIONA
Mocny trawnik pomimo cienia i mchu!
Skład mieszanki
• 20% kostrzewa murawowa Shaun, • 20% śmiałek darniowy Barcampsia, • 20% życica trwała Barorlando, • 15% kostrzewa czerwona kępkowa, Baegreen II, • 15% kostrzewa czerwona Bardance, • 10% wiechlina łąkowa Barimpala.
Opakowanie zawiera 50% nasion oraz 50% otoczki (glina, wapno, nawóz NPK 8-15-5). Waga netto to 1 kg – to wystarczy do założenie trawnika na powierzchni ok. 50 m2.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE

Czy można założyć trawnik w cieniu?

  • Ogrodnicy, którzy posiadają w swoim ogrodzie zacienione zakątki, doskonale wiedzą, że są to miejsca, w których trawa rośnie słabo, a na jej miejsce szybko wchodzi mech. Niestety większość "zwykłych" nasion traw nie radzi sobie ze słabym nasłonecznieniem, wilgotną glebą, niskim pH podłoża i konkurencją mchu.
  • Trawa Zacieniona Substral jest wręcz stworzona, by radzić sobie z takimi "trudnościami". Jest bardzo tolerancyjna na zacienienie, urośnie nawet na wystawie północnej, gdzie dochodzi mało światła. Tworzy piękną i gęstą darń, wolną od mchu i ubytków. Jest bardziej wytrzymała na intensywne użytkowanie i mniej podatna na choroby.

Krok po kroku i bez błędów
Jak wysiewać nasiona traw otoczkowanych?

Przygotowania
Najważniejsze przed założeniem trawnika jest odpowiednie przygotowanie gleby. Trawy potrzebują luźnego, dobrze napowietrzonego podłoża, aby wykiełkować i wytworzyć gęsty i głęboki system korzeniowy. Im staranniej je przygotujemy, tym mniejsze będzie ryzyko późniejszych problemów, oszczędzimy także czas i pieniądze na pielęgnację. Ziemia pod przyszły trawnik powinna być dobrze przekopana, napowietrzona i odkwaszona – idealny odczyn pH gleby dla zakładanego trawnika mieści się w przedziale 5,5-6,5. Tak przygotowaną glebę zostawiamy, aby osiadła na tydzień i następnie przystępujemy do siewu trawy.

Odpowiedni termin
Nasiona traw otoczkowanych możemy wysiewać w dwóch terminach: wiosennym (od kwietnia do czerwca) oraz jesiennym (od września do końca października). Lepiej unikać zakładania trawnika latem, gdyż istnieje wtedy ryzyko suszy lub ulewnych opadów, co utrudnia kiełkowanie nasion. Wiosną i jesienią warto sprawdzać temperaturę ziemi, gdyż trawy najlepiej kiełkują w temperaturze podłoża wyższej niż 12°C!

nasiona otoczkowane Substral - siewnik z boku opakowania
Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Nasiona znajdują się w praktycznym opakowaniu, które umożliwia łatwy i równomierny wysiew. Wystarczy otworzyć skrzydełko umieszczone na boku kartonika, wysiać odpowiednią ilość i z powrotem je zamknąć.

Wysiewanie nasion
Wysiewaj nasiona przy użyciu bocznego otworu lu skorzystaj ze specjalnego siewnika (jeśli masz do obsiania dużą powierzchnię). Nasiona wysiewaj najpierw wzdłuż działki, a następnie w poprzek, aby dokładnie pokryć nasionami powierzchnię gruntu. Przestrzegaj zaleceń i nie wysiewaj więcej niż 20-25 g nasion na 1 m2.

Pielęgnacja po wysiewie
Pamiętaj, by po wysiewie przykryć nasiona około 1 cm warstwą gleby, która ochroni je przed wydziobywaniem przez ptaki, wysuszeniem oraz przemieszczeniem podczas opadów deszczu. Przez pierwsze 4-5 tygodnie po wysiewie regularnie podlewaj kiełkujące nasiona (nawet codziennie), by pomóc im w tym najtrudniejszym momencie. Niektóre nasiona (np. w mieszance słonecznej) potrzebują nawet 3 miesięcy, by wykiełkować, więc nie martw się, jeśli przez jakiś czas po wysiewie nie pojawią się żadne siewki.

Dlaczego warto wybrać trawy Substral?

Dowiedz się, m.in. o tym, jak poprawnie zbadać glebę przed wysiewem trawnika, jakie nasiona traw wybrać, jakie nasiona będą najbardziej odpowiednie na obszary zacienione i nasłonecznione.

 

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – dystrybutorem nowych nasion traw otoczkowanych.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com

Autor
Czasem słońce, czasem cień! | Mieszanki otoczkowanych nasion traw na trudne warunki
Czasem słońce, czasem cień! | Mieszanki otoczkowanych nasion traw na trudne warunki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi