Logo
Logo

Trawnik jak łąka kwietnia? To możliwe! Sprawdź, jak to zrobić!

Łąka kwietna to naturalny raj dla dzikiej przyrody – oaza bioróżnorodności, źródło pokarmu, schronienie dla zapylaczy i dla wielu innych pożytecznych owadów. To także wyjątkowa ozdoba ogrodu i najlepszy sposób na oszczędności i przeciwdziałanie suszy! Sprawdź, jak ją założyć i jakie nasiona wybrać!

Łąka kwietna to raj dla pożytecznych owadów zapylających, oszczędność czasu i energii, a do tego piękna ozdoba ogrodu. Wprowadza do ogrodowych kompozycji sielski charakter i jest efektowna przez cały sezon. Wygląd łąki zmienia się dynamicznie, z tygodnia na tydzień zakwitają nowe gatunki. Obserwacja plam barwnych oraz odwiedzających kwiaty owadów wpływa korzystnie na naszą psychikę, daje relaks i ukojenie.  

Zastąpienie trawnika łąką kwitną daje wiele korzyści. Jest przede wszystkim ukłonem w stronę bioróżnorodności, gdyż w jej skład wchodzą nie tylko trawy, ale też wieloletnie byliny oraz wdzięczne rośliny jednoroczne. To sprawia, że jest magnesem dla zapylaczy – daje im schronienie oraz pożywienie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

W każdym ogrodzie można założyć łąkę kwietną – w dużym warto przeznaczyć na nią pasy, albo fragment ogrodu blisko tarasu, w okolicy altany lub wzdłuż ścieżki. Nie trzeba wysiewać nasion na gołą ziemię. Jeśli mamy już trawnik, wystarczy w nim wyciąć pasy, koła lub prostokąty i w tych miejscach wysiać mieszankę nasion roślin dostosowanych do warunków panujących w naszym ogrodzie. To dobry sposób na zastąpienie brzydkich fragmentów starego trawnika, bez konieczności usuwania całej darni i przy małym nakładzie pracy. W małym ogrodzie na łąkę można przeznaczyć przestrzeń przy ogrodzeniu, blisko schowka na narzędzia czy drewniane skrzynie.

Uprawa łąki kwietnej korzystnie wpływa na strukturę gleby, zatrzymuje w niej wilgoć dużo lepiej niż trawnik i wpływa dodatnio na bilans wód gruntowych. Wszystko dlatego, że korzenie roślin tworzących łąkę kwietną sięgają dużo głębiej w podłoże (nawet 25 razy!). Łąki nie trzeba kosić tak często i regularnie, jak tradycyjnego trawnika. Nie trzeba też jej podlewać, ani nawozić. Oszczędzamy więc czas i energię.

Łąka kwietna to oaza bioróżnorodności, schronienie dla pożytecznych zapylaczy i dom dla wielu innych pożytecznych owadów – to naturalny raj dla dzikiej przyrody. To także wyjątkowa ozdoba ogrodu, a także najlepszy sposób na oszczędności i przeciwdziałanie suszy!


Jakie nasiona wybrać do założenia łąki?

Łąka Kwietna Substral to wyselekcjonowana mieszanka nasion najwyższej jakości. Zawiera nasiona rodzimych kwiatów łąkowych (jednorocznych i wieloletnich), dająca licznym owadom w tym pożytecznym pszczołom: pokarm, naturalne środowisko do życia i ochronę.

Zawarte w mieszance nasiona trawy to wysokiej jakości nasiona otoczkowane, które urosną w nawet na trudnych podłożach, w pełnym słońcu lub półcieniu. Otoczka, którą zostały pokryte nasiona sprawia, że szybciej kiełkują, a siewki są w lepszej kondycji. Dzięki zawartości alg rośliny mają dawkę startową składników odżywczych, więc poradzą sobie nawet w słabej glebie.

Substral Łąka Kwietna
Łąka Kwietna marki Substral
Mieszanka nasion traw i kwiatów łąkowych
To mieszanka otoczkowanych traw (odpornych gatunków w otoczce z gliny, wapnia i alg) i 30 kwiatów łąkowych (rodzimych gatunków jednorocznych i wieloletnich). Przyciąga pożyteczne owady, wspiera bioróżnorodność w ogrodzie.
Dostępna jest w dwóch gramaturach: 300 g na 30 m2 (280 g otoczkowanych nasion traw oraz 20 g nasion kwiatów w osobnym woreczku) oraz 800 g na 80 m2 (745 g otoczkowanych nasion traw oraz 55 g nasion kwiatów w osobnym woreczku).
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KUP ONLINE!


Zalety gotowej mieszanki traw i kwiatów

Jest piękna!

  • Zawiera wyselekcjonowane, mocne, intensywnie zielone trawy i kolorowe kwiaty łąkowe.
  • Zapewnia długo utrzymujące się, urozmaicone bogactwo kwiatów; kwitnienie od maja do października.

Jest pożyteczna!

  • Wprowadza wyłącznie rodzime gatunki kwiatów, które wspierają bioróżnorodność i nie zagrażają rodzimej florze i faunie.
  • Przyciąga pożyteczne owady, tworząc dla nich nowe środowisko do życia oraz zapewnia stałe źródło pokarmu.

Jest łatwa w pielęgnacji!

  • Rośnie na wszelkich podłożach, we wszystkich miejscach w pełnym słońcu lub półcieniu.
  • Nie wymaga dodatkowego nawożenia, wystarczy kosić 2 razy w roku.

 

Substral Łąka Kwietna – jak wygląda opakowanie
Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Na opakowaniu znajdziesz pełny skład (trawy + kwiaty) oraz niezbędne porady, by krok po kroku i bez błędów założyć łąkę w ogrodzie. Przestrzegaj zaleceń: terminów i dawek siewu, by osiągnąć sukces i cieszyć się własnym kwiatowym dywanem!
Substral Łąka Kwietna – zaglądamy do pudełka z nasionami
Fot. Redakcja Zielonyogrodek.pl
Opakowanie zawiera mieszankę otoczkowanych nasion traw (zielona otoczka to połączenie gliny, wapnia i alg) oraz nasiona kwiatów w osobnym woreczku. Przed wysiewem zawartość torebki z nasionami kwiatów trzeba dokładnie wymieszać z nasionami traw.

Jakie kwiaty znajdziesz w mieszance nasion Łąka Kwietna marki Substral?

W skład łąki kwietnej wchodzą tylko rodzime gatunki kwiatów łąkowych, między innymi: mak polny, jastrun właściwy, złocień polny, chaber bławatek, krwawnik pospolity, cykoria podróżnik, rzepik pospolity, chaber łąkowy, trybula leśna, ślaz dziki, nostrzyk żółty, żmijowiec zwyczajny, szałwia łąkowa, pięciornik srebrny, orlik pospolity, dziurawiec zwyczajny, goździk kartuzek, lepnica rozdęta, przytulia pospolita, wrotycz pospolity, marchew zwyczajna. Rośliny kwitną już w pierwszym roku i dobrze będą się czuły w miejscach nasłonecznionych oraz w lekkim półcieniu.

Aż 30 jednorocznych i wieloletnich gatunków kwiatów łąkowych to aż 7% nasion w mieszance. Kwiaty zapewniają długi okres kwitnienia: od marca do października – już w pierwszym roku po wysianiu. Dają pożywienie i schronienie pożytecznym owadom: pszczołom, motylom, trzmielom i wielu wielu innym!

Kwiaty lakowe w mieszance traw Substral - Trawnik jak laka kwietnia, kolaz 1
Fot. kolaż 1 | Pixabay / Wikimedia Commons
Bniec czerwony (Silene dioica)
Chaber bławatek (Centaurea cyanus)
Chaber łąkowy (Centaurea jacea)
Czosnaczek pospolity (Alliaria petiolata)
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)
Gorczycznik pospolity (Barbarea vulgaris)
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum)
Jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare)
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
10 Lepnica rozdęta (Silene vulgaris)
11 Mak polny (Papaver rhoeas)
12 Nostrzyk biały (Melilotus albus)
13 Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis)
14 Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris)
15 Pięciornik (Potentilla)
Kwiaty lakowe w mieszance traw Substral - Trawnik jak laka kwietnia, kolaz 2
Fot. kolaż 2 | Pixabay / Wikimedia Commons
1 Pięciornik srebrny (Potentilla argentea)
Przytulia pospolita (Galium mollugo)
Przytulia właściwa (Galium verum)
Pyleniec pospolity (Berteroa incana)
Rezeda żółtawa (Reseda luteola)
Rumian żółty (Anthemis tinctoria)
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)
Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria)
9 Szałwia łąkowa (Salvia pratensis)
10 Ślaz dziki (Malva sylvestris)
11 Świerzbnica polna (Knautia arvensis)
12 Trybula leśna (Anthriscus sylvestris)
13 Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare)
14 Złocień polny (Glebionis segetum)
15 Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare)

Pytania i odpowiedzi
Jak założyć łąkę kwietną na trawniku?

Gdzie założyć łąkę?

Mieszanka nasion traw i kwiatów doskonale zastępuje tradycyjny trawnik, ale można ją także wysiewać na wolne miejsca w ogrodzie, na brzegach trawników lub tworzyć kwiatowe wyspy bioróżnorodności w różnych zakątkach ogrodu.

Jak przygotować podłoże pod łąkę?

Usuń dotychczasową roślinność (trawę i chwasty) w miejscy, gdzie chcesz założyć łąkę. Możesz to zrobić łopatą lub widłami, ale do większych powierzchni lepiej użyć glebogryzarki. Uzupełnij ewentualne nierówności podłoża dodając świeżego, żyznego podłoża. Następnie wyrównaj powierzchnię podłoża grabiami ugnieć stopami lub walcem i pozostaw na kilka dni, by osiadło.

Kiedy zakładać łąkę kwietną?

Wysiew nasion na łąkę najlepiej przeprowadzać, gdy gleba jest odpowiednio nagrzana (ma nie mniej niż 10 stopni). Odpowiedni czas na zakładanie łąki przypada od kwietnia do października. Warto jednak unikać miesięcy letnich, bo upały i susza utrudniają kiełkowanie i wzrost! Wysiewanie wiosną gwarantuje, że łąka zakwitnie jeszcze w tym samym roku. W przypadku wysiewu od sierpnia łąka wzrasta wolniej i zakwitnie dopiero w kolejnym roku.

Jak wysiewać nasiona na łąkę?

Wymieszaj przed wysiewem nasiona (traw i kwiatów) w dużym pojemniku. Rozrzuć nasiona równomiernie na przygotowaną powierzchnię (10 g nasion na m2), a następnie ubij ją walcem lub łopatą. Nie przykrywaj nasion ziemią, bo będą miały trudności z wykiełkowaniem. Na samym końcu całą powierzchnię obficie podlej i czekaj.

Jak pielęgnować łąkę po wysiewie?

Podlewanie jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu kiełkujących nasion i młodych siewek. W pierwszych 4-6 tygodniach po wysiewie utrzymuj stałą wilgotność nasion i młodych kiełków. Dojrzała łąka ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę i wymaga nawadniania tylko przy dłuższych okresach suszy.
W pierwszym roku konieczne będzie tylko jednorazowe koszenie jesienią. Skróć rośliny na wysokość około 10-15 cm, a następnie zgrab pokos. W kolejnym roku kosić dwukrotnie (wiosną i jesienią).
Łąka nie będzie potrzebowała nawożenia, bo rośliny dzięki długim korzeniom, doskonale poradzą sobie same.

Kiedy na łące zakwitną pierwsze kwiaty?

Już 2 tygodnie po wysiewie pojawią się pierwsze kiełkujące nasiona. Po około 4 tygodniach powierzchnia się zazieleni i pokryje młodymi siewkami traw i kwiatów. W zależności od pogody pierwsze kwiaty widoczne będą po ok. 6 tygodniach od wysiewu.

Jak długo kwiaty będą kwitnąć?

Różnorodna biologicznie mieszanka kwiatów zapewni urozmaicone kwitnienie od wiosny aż do jesieni.

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – dystrybutorem nasion do zakładania łąki kwietnej.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: master78 / Depositphotos, zdjęcia kwiatów łąkowych: Pixabay, Unsplash

To Cię zainteresuje