Róża 'Rosarium Uetersen' Rosa 'Rosarium Uetersen'

Róża 'Rosarium Uetersen' (Rosa 'Rosarium Uetersen') | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
7
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe
Kwiaty: pełne
Pokrój: pnącze
Wysokość: do 2,5 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina pnąca, roślina dekoracyjna, na altany

Róża 'Rosarium Uetersen' (Rosa 'Rosarium Uetersen') to wieloletnie pnącze należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana została wyselekcjonowana w 1977 roku przez niemieckie przedsiębiorstwo 'W. Kordes' Sohne. Pnącze dorasta do 2,5 m wysokości i około 1,8 m szerokości. Tworzy raczej cienkie i wiotkie pędy.

Róża 'Rosarium Uetersen' najobficiej kwitnie latem, nieco słabiej na początku jesieni. Kwiaty są pełne, mają średnicę ok. 8 cm i najczęściej zebrane są w kwiatostany po 10-20. Ich barwa blednie wraz z procesem przekwitania. Owocem jest niełupka.

Uprawa róży 'Rosarium Uetersen'

Róża lubi stanowiska słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu. Sprawdza się na różnych typach gleby, o ile nie są ciężkie, zbite i łatwo wysychające.

W czasie sezonu wegetacyjnego (szczególnie w okresie kwitnienia) roślinę należy dokarmiać. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne.

W czasie suszy wymaga regularnego podlewania.

Cięcie wykonuje się wiosną, usuwając 1 lub 2 najstarsze pędy (oraz wszystkie pędy słabe i porażone). Po zabiegu warto zastosować preparat grzybobójczy, aby uniknąć chorób. Jesienią roślina wymaga kopczykowania.

Chociaż gatunek uchodzi za mrozoodporny, w silniejsze zimy może przemarzać. Zastosowanie osłon jest więc dobrym rozwiązaniem. Róża 'Rosarium Uetersen' jest dość odporna na choroby oraz szkodniki.

Zobacz więcej: Sadzenie, pielęgnacja i nawożenie róż

Zastosowanie róży 'Rosarium Uetersen'

Najczęściej wykorzystuje się jako dekorację ścian, altan, drzwi i furtek. Z powodzeniem może być uprawiana na słupach lub piramidach tworząc geometryczne, kwitnące ozdoby.

Zobacz także: Cichy zakątek wśród pnączy

fot. T. Kiya (ź. flickr.com.cc)

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści