Drzewa, ze względu na duże rozmiary, uprawia się zwykle w parkach i ogrodach, ale obecnie istnieje też wiele odmian i form miniaturowych, które z powodzeniem można sadzić w pojemnikach i uprawiać na balkonach lub tarasach.
Wyniosłe, kwiatowe piękności
Jednymi z najchętniej uprawianych na balkonach miniaturowych drzewek są gatunki o pięknych kwiatach, które znajdziemy wśród piennych form drzew, krzewów i roślin ozdobnych takich jak np. lantana pospolita, fuksja, złocień krzewiasty, bugenwilla, ketmia syryjska (zdjęcie tytułowe powyżej), psianka Rantonettiego (tzw. „szafirowa burza”), lilak Meyera (szczególnie odm. 'Palibin') i lilak zwyczajny, krzewuszka (np. odm. 'Styriaca'), milin amerykański (np. odm. 'Summer Jazz Fire'), irgi, forsycje, budleje, pięciorniki i inne. Dowiedz się więcej o ich uprawie.
róże szczepione na pniu fot. Paweł Romanowski |
Pienne róże i piękne liście
Niezwykle lubianą i bardzo cenioną grupą kwitnących drzewek ozdobnych są róże. Obecnie wiele z nich można uprawiać w formie piennej na balkonach i tarasach, gdyż hodowcy szczepią na pniach zarówno róże wielkokwiatowe (np. 'Flora Danica', 'Duftwolke', 'Polarstern', 'Ingrid Bergman', 'Erotica'), wielokwiatowe (np. 'The Fairy', 'Queen Elizabeth', 'Berleburg', 'Freesia', 'Lovely Fairy', 'Cherry Girl'), bukietowe (np. 'Leonardo da Vinci', 'Acropolis', 'Charmant', 'Cubana'), okrywowe (np. 'Aspirin Rose', 'Mainaufeuer', 'Fortuna', 'Maxi Vita'), pnące (np. 'Super Dorothy', 'New Dawn', 'Golden Showers', 'Dortmund', 'Rosarium Uetersen') jak i historyczne (min. 'Jacques Cartier', 'Pompon de Bourgogne', 'Louise Odier', 'Rose Mozart', 'Comte de Chambord'). Dowiedz się więcej o uprawie róż na balkonie.
Poza drzewkami o pięknych kwiatach, uznanie zdobywają też formy pienne roślin o ozdobnych liściach jak np. liczne odmiany trzmieliny Fortune'a, wierzba całolistna odm. 'Hakuro Nishiki' czy głogownik Frasera odm. 'Red Robin', a także różaneczniki, bukszpany i inne zimozielone krzewy doskonałe do uprawy w doniczkach.
fot. © Tanouchka - Fotolia.com |
fot. © Tanouchka - Fotolia.com |
Smakowite i zdrowe owoce na pniu
Odrębną grupę drzewek miniaturowych stanowią drzewka owocowe, z których można zbierać własne, smaczne i zdrowe owoce. Drzewka owocowe przeznaczone do uprawy pojemnikowej, to głównie odmiany szczepione na słabo rosnących lub karłowych podkładkach. Wśród nich na uwagę zasługują przede wszystkim: jabłoń odm.: 'Bolero', 'Waltz', 'Flamenco', 'Delegrina', 'Polka', grusza odm.: 'Saphira', 'Decora', czereśnia odm.: 'Silva', 'Victoria', 'Queen Mary' oraz śliwa odm.: 'Imperial' i 'Fruca'.
Ciekawą wersją drzewek owocowych są drzewka typu DUO, które na jednym pniu posiadają zaszczepione dwie odmiany tego samego gatunku np. DUO Grusza, DUO Jabłoń czy DUO Śliwa.
Oprócz rodzimych owoców na balkonie można także uprawiać rośliny egzotyczne - np. różne gatunki cytrusów (cytrynę, kumkwat, czy pomarańczę) oraz samodzielnie wyhodowane z pestki awokado lub mango.
Oprócz drzewek liściastych w doniczkach na balkonie z powodzeniem możesz uprawiać rośliny iglaste. Dowiedz się więcej z artykułu: Iglaki w doniczkach - uprawa na balkonie i tarasie
drzewka owocowe fot. © D.aniel - Fotolia.com |
Troskliwa pielęgnacja: Nawożenie i nawadnianie drzewek w pojemnikach
Decydując się na uprawę mini drzewek w pojemnikach, musimy zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju. Drzewka posadzone w donicach, mają do dyspozycji znacznie mniej podłoża, niż w ogrodzie, dlatego będą wymagały systematycznego zasilania i podlewania.
Nawożenie powinno być zbilansowane i dostosowane do potrzeb danego gatunku, dlatego najlepiej skorzystać z gotowych mieszanek, zawierających odpowiedni zestaw soli mineralnych oraz innych niezbędnych składników pokarmowych (np. Agrecol - nawóz do drzew i krzewów owocowych).
Drzewka należy jednak dokarmiać bardzo ostrożnie, aby nie dopuścić do przenawożenia, o co nie trudno przy tak niewielkiej ilości podłoża. Z tego względu najbezpieczniejsze będą nawozy mineralne w formie płynnej (np. Substral – dom i balkon) lub nawozy długodziałające, z których składniki pokarmowe będą uwalniane stopniowo przez wiele tygodni (np. Osmocote Dom i Balkon, Osmovit – nawóz dwufazowy uniwersalny, Osmovit – nawóz dwufazowy do roślin domowych i balkonowych, Compo - nawóz dwufazowy do roślin doniczkowych i balkonowych).
ostrokrzew fot. Flower Council Holland |
fuksja fot. Flower Council Holland |
Jeszcze lepszym rozwiązaniem są preparaty naturalne takie jak wyjątkowo cenny i bezpieczny biohumus, który jest szczególnie polecany przy uprawie drzewek owocowych (jego zastosowanie nie wiąże się z ryzykiem zatrucia przenawożonymi owocami).
Mini drzewka w donicach potrzebują jednak nie tylko zasilania, ale też systematycznego podlewania. Ziemia w pojemnikach wysycha znacznie szybciej niż w gruncie, dlatego należy często sprawdzać jej wilgotność. Aby nie przelać roślin, przed ich sadzeniem należy wyłożyć dno donicy warstwą drenażu w postaci tłuczonych, ceramicznych doniczek lub kulek keramzytu, utrzymującą nadmiar wody z dala od korzeni. Roślin nie wolno też sadzić w pojemnikach pozbawionych otworów odpływowych, gdyż ich korzenie bardzo szybko ulegają gniciu.
drzewka cytrusowe fot. © JackF - Fotolia.com |
Trudna zima: Zimowanie drzewek w doniczkach
Dla drzewek uprawianych na balkonie, najtrudniejszym egzaminem przetrwania będzie zima. Panujące w tym okresie niskie temperatury, mogą bardzo skutecznie je uszkodzić, dlatego rośliny będą wymagały odpowiedniej ochrony.
Wyjątkowo starannie należy zabezpieczyć bryłę korzeniową drzewek, gdyż to właśnie ona przemarza najszybciej. W tym celu donicę lub pojemnik ustawia się na materiale izolacyjnym np. w postaci płyty styropianowej, a boki dokładnie owija słomianą matą lub grubą, zimową włókniną. Jeśli istnieje możliwość umieszczenia donicy w kartonowym pudle, warto z niej skorzystać, gdyż gruby karton jest dobrym izolatorem ciepła. Przestrzenie między ścianami donicy a kartonem, należy wypełnić słomą lub liśćmi, zapewniającymi dodatkową warstwę izolacyjną.
pentas fot. Flower Council Holland |
kalina fot. Flower Council Holland |
Przed mrozami trzeba także zabezpieczyć nadziemną część drzewka, którą ostrożnie owija się zimową włókniną lub słomianą matą, okręcając dodatkowo sznurkiem, który ochroni materiał izolacyjny przed wiatrami. Osłona jest szczególnie ważna w przypadku drzewek szczepionych na pniu (form piennych jak np. róż, pięciorników, irg), gdyż miejsce szczepienia jest dość wrażliwe na niskie temperatury. Donice z drzewkami należy umieścić w miejscu jak najbardziej zacisznym i odsłoniętym oraz nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie słońca. Mroźny wiatr może uszkodzić ich część nadziemną, a ciepłe słońce, pozbawi rośliny odporności na chłody.
Zimowym zagrożeniem dla drzewek może być też susza. Drzewka zatopione w głębokim śnie, wydają się nie potrzebować wody, co jednak nie jest prawdą. W czasie odwilży woda z części nadziemnych jest transpirowana na zewnątrz, dlatego umywa jej w tkankach i roślina musi mieć możliwość uzupełnienia braków. Dlatego też w czasie dłuższych okresów bezmroźnych, należy od czasu do czasu dostarczyć do pojemnika niewielką ilość wody.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: fot. Flower Council Holland, https://www.funnyhowflowersdothat.co.uk/