Fasolnik chiński Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis

Fasolnik chiński, fot. neillangan - Depositphotos
Fasolnik chiński (Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
32
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: fioletowe, liliowe
Kwiaty: wargowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: podłużne, strąki
Pokrój: pnącze
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: 3-4 m
Okres kwitnienia: VII
Kolor owoców: zielone
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina jadalna

Fasolnik chiński (Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis) nazywany też wspięgą to jednoroczne pnącze z rodziny bobowatych (Fabaceae). Gatunek pochodzi z Afryki, ale jest też spotykany w ciepłych rejonach Azji i uprawiany w innych rejonach świata jako warzywo.

Fasolnik chiński może dorastać do 2-3/4 m wys. Po podporach wspina się owijając wokół nich swoje długie, cienkie, elastyczne pędy, pokryte układającymi się naprzemiennie dużymi, trójdzielnymi, miękkimi, zielonymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Latem roślina wydaje duże, biało-fioletowe, wargowe kwiaty, wyrastające zwykle po 2-3 w kątach liści. Po przekwitaniu z kwiatów wykształcają się owoce w postaci długich, smukłych strąków, które początkowo są miękkie i zielone, a po dojrzeniu sztywne i żółtozielone. Strąki fasolnika przypominają fasolkę szparagową, ale są od niej węższe i znacznie dłuższe. Strąki dorastają do ok. 40-60/100 cm dł!

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wymagania i uprawa

Fasolnik chiński to ciekawe, ale niełatwe w uprawie warzywo. Roślina posiada bardzo wysokie wymagania cieplne, dlatego jej uprawa polowa bywa zawodna. Jedynie rośliny posadzone w zacisznym miejscu, na południowej ścianie budynku, w ciepłe, słoneczne lata mogą owocować obficie, w innym wypadku plony będą słabe, a strąki niewyrośnięte lub zdeformowane. Najlepszym miejscem dla fasolnika jest ciepła szklarnia lub tunel, gdzie rośliny mogą owocować obficie i równomiernie. Osłony powinny być jednak dostatecznie wysokie, gdyż fasolnik może osiągać nawet 2-3 m wys.

Roślinie trzeba też zapewnić odpowiednie podpory lub sznurki, po których będzie mogła się wspinać (pnącze jest lekkie, więc podpory nie muszą być solidne).

Fasolnik źle znosi suszę (tworzy wtedy niewyrośnięte i źle wykształcone strąki), dlatego podłoże musi być stale lekko wilgotne. Powinno być też dostatecznie żyzne i próchnicze, bo choć fasolnik należy do mało wymagających pod tym względem roślin bobowatych (korzenie dzięki bakteriom brodawkowym mają zdolność wiązania azotu z powietrza), rośnie bardzo szybko, osiąga sporą wysokość i tworzy długie strąki, wiec zużywa sporo składników pokarmowych.

Fasolnika uprawia się z siewu nasion pod osłonami lub wprost do gruntu (IV-VI). Nasiona sieje się płytko, przykrywając zaledwie 1-2 cm warstwą ziemi (posadzone zbyt głęboko mogą nie wykiełkować). Polecany rozstaw miedzy roślinami to ok. 60/70 x 40 cm. Fasolnik po ok. 2-2,5 miesiąca może wydać pierwsze strąki, które zbiera w miarę wzrostu, jeszcze przed dojrzeniem.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Zastosowanie

Roślina jest w dalszym ciągu mało znanym warzywem w Polsce. Niezwykle długie strąki fasolnika przypominają smakiem i wyglądem fasolkę szparagową, ale są od niej słodsze, delikatniejsze i całkowicie pozbawione łyka. W kuchni można je wykorzystywać na różne sposoby. Po ugotowaniu (gotują się znacznie krócej niż fasolka), można podawać je jako jarzynkę (jeden strąk potrafi zająć cały talerz, udając zielone spaghetti) lub pokrojone dodawać do sałatek i surówek.

Strąki można też smażyć z innymi warzywami lub zapiekać. Nadają się też do konserwowania i mrożenia.

Wybrane odmiany

  • 'Fakir' – strąki zielone, dł. ok. 40 cm
  • 'Splendor' – odm. karłowa, wys. ok. 50-60 cm., strąki jasnozielone, dł. ok. 30-40 cm
  • 'Metro Black' – strąki zielone dł. ok. 0,5 m


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: neillangan, pongsak14/Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
01-09-2023 15:06
Komentarz dodany przez Anna: Właśnie zjadłam gotowany fasolnik na obiad. Pychotka. Rośnie sobie u mnie w ogródku i dobrze się ma. Polecam
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści