Przymiotno Karwińskiego Erigeron karvinskianus

Przymiotno Karwińskiego (Erigeron karvinskianus)
Przymiotno Karwińskiego (Erigeron karvinskianus) | To roślina, którą pokochają wszyscy miłośnicy małych, urokliwych bylin. Znana również jako hiszpańska stokrotka, charakteryzuje się delikatnymi, stokrotkowymi kwiatami, które od wiosny aż do jesieni cieszą oko zmieniającymi się kolorami. Ta odporna na suszę bylina doskonale radzi sobie na słonecznych stanowiskach i jest idealnym wyborem na skalniaki, tarasy czy balkony. Choć wymaga ochrony przed mrozem, jej piękno i łatwość uprawy rekompensują tę drobną niedogodność.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe, żółte
Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
Kwiaty: pachnące, języczkowate, rurkowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: pokładający się, wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
Wysokość: 15-30 cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, pojemniki, balkony, tarasy, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Przymiotno Karwińskiego (Erigeron karvinskianus), nazywane też hiszpańską lub meksykańską stokrotką, to niewielka, rozłogowa, krótkowieczna bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek pochodzi z Ameryki Środkowej i Północnej (min. z Meksyku), ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda przymiotno Karwińskiego?

Przymiotno Karwińskiego dorasta do ok. 15-30 cm wysokości, ale silnie się krzewi, rozwijając liczne, rozgałęzione, częściowo wzniesione, a częściowo pokładające się, z czasem drewniejące u podstawy pędy, pokryte lancetowatymi, miękkimi, lekko owłosionymi, czasem ząbkowanymi na brzegach lub klapowanymi liśćmi.

Bylina kwitnie bardzo obficie od wiosny do jesieni (VI-X), nieustannie rozwijając nieduże, miododajne kwiaty, a właściwie koszyczkowe kwiatostany (podobne do stokrotek) o wąskich, początkowo białych, z czasem różowiejących kwiatach języczkowych i wypełniających środek korony żółtych kwiatach rurkowych. Kwiatostany rozwijają się na szczytach rozgałęzionych pędów pojedynczo lub są zebrane w niewielkie baldachogrona.

Przymiotno Karwińskiego tworzy gęsty system korzeniowy i liczne, podziemne rozłogi z korzeniami wiązkowymi, dzięki którym rozrasta się w duże kępy.

Wymagania i uprawa przymiotna Karwińskiego

Przymiotno Karwińskiego preferuje w uprawie słoneczne, ciepłe stanowiska i przepuszczalne, próchnicze, żyzne, lekko wilgotne gleby. W naszym klimacie roślina jest umiarkowanie mrozoodporna, dlatego w surowe zimy często przemarza (w chłodniejszych rejonach kraju może być uprawiana jako roślina jednoroczna). 

Bylina może być rozmnażana z nasion (daje obfity samosiew) lub przez podział rozrośniętych egzemplarzy.

Jakiej pielęgnacji potrzebuje? Jak dbać?

Podlewanie powinno być regularne, zwłaszcza w okresach suszy. Nawożenie przymiotna przeprowadza się na początku wiosny, stosując nawozy wieloskładnikowe dla roślin ozdobnych kwitnących, co wspiera intensywne kwitnienie. 

W chłodniejszych rejonach kraju warto próbować zimować roślinę i osłonić ją przed mrozem, np. przez ściółkowanie, aby przetrwała zimę. Jeśli uda jej się przetrwać, na wiosnę wymaga odmładzania (co 3-4 lata), gdyż szybko się starzeje i traci ładny, zwarty, gęsty pokrój. Na przedwiośniu warto ją też silnie przycinać, co sprzyja ulepszeniu rozkrzewieniu się pędów i zawiązywaniu większej ilości kwiatów.

Przed czym chronić? Jakie szkodniki i choroby zagrażają?

Przymiotno Karwińskiego nie jest szczególnie podatne na choroby i szkodniki, jednak na zbyt wilgotnych podłożach może być porażane przez choroby grzybowe (np. mączniak rzekomy, rdza, plamistość liści).

Zastosowanie przymiotna Karwińskiego w ogrodzie

Przymiotno Karwińskiego wspaniale prezentuje się w stojących lub wiszących pojemnikach na balkonach, tarasach czy ogrodowym patio. Może być też wspaniałą ozdobą skalniaków, skarp i murków, a także ogrodowych schodów i szerokich chodników, gdyż pięknie wgląda płożąc się po kamieniach i w szczelinach między płytami chodnikowymi. Na dobrych stanowiskach sprawdza się także jako roślina okrywowa. Nadaje się również do uprawy na rabatach, gdyż dobrze komponuje się z wieloma bylinami (np. szałwiami ozdobnymi, bodziszkami, werbeną patagońską, kocanka włoską), a także trawami ozdobnymi.

W porze kwitnienia kępa przymiotna sprawia wrażenie wielobarwnej, gdyż poszczególne kwiaty zmieniają kolor w miarę rozwoju od białego przez różne odcienie różowego po ciemnoróżowy.

Wybrane odmiany przymiotna Karwińskiego

  • 'Profusion' – obficie kwitnąca odmiana o gęstym, zwartym pokroju

Zdjęcia: Winfried Rusch, yujie / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści