Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Szałwia ananasowa (Salvia elegans) to bylina lub półkrzew z rodziny jasnowatych (Lamiaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej, gdzie zasiedla obrzeża lasów, łąki i polany, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda szałwia ananasowa?

Salvia elegans w naturze może dorastać do ok. 1,5 m wys, w uprawie osiąga jednak mniejsze rozmiary (ok. 0,8-1 m wys). Roślina ma gęsty, kępiasty pokrój i tworzy wyprostowane, kanciaste, słabo rozgałęzione, sztywne, drewniejące u podstawy pędy, pokryte naprzeciwległymi parami jajowatych lub trójkątnych, miękkich, lekko owłosionych, zielonych, ząbkowanych na brzegach liści z wyraźne znaczonym na blaszce unerwieniem. Liście po potarciu lub potrąceniu wydzielają intensywny, cytrusowy zapach, kojarzony z aromatem ananasów (stąd nazwa gatunku).

Szałwia ananasowa kwitnie pod koniec lata lub jesienią, rozwijając smukłe, długie, rurkowate, wargowe, krwistoczerwone kwiaty, zebrane na szczytach wzniesionych łodyżek w wydłużone, kłosowe kwiatostany.

Wymagania i uprawa szałwii ananasowej

Szałwia ananasowa to roślina egzotyczna, nieodporna na niskie temperatury, dlatego w naszym klimacie może być uprawiana na rabacie jedynie sezonowo, jako roślina jednoroczna, lub sadzona w doniczkach, umieszczanych na zimę w chłodnym (ok. 12-14°C), widnym pomieszczeniu.

W sezonie wegetacyjnym roślina dużo słońca i ciepła, dlatego powinna rosnąć na słonecznym, osłoniętym od wiatrów stanowisku lub pod osłonami. Preferuje też żyzną, próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną ziemię, gdyż nie lubi zarówno suszy jak i zalania.

Rozmnażanie szałwii ananasowej jest proste, a sadzonki pędowe oraz wierzchołkowe rośliny bardzo łatwo i szybko się ukorzeniają. Jedyną trudnością jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury dla roślin.

Jak pielęgnować szałwię ananasową?

Roślina wymaga umiarkowanego podlewania oraz dobrze reaguje na nawożenie produktami dla roślin kwitnących. Uprawiana w doniczkach potrafi szybko wysychać, dlatego należy ją wtedy podlewać nawet codziennie.

Jeśli uprawiamy ją w doniczce i przechowujemy zimą w pomieszczeniu, wiosną dobrze jest ją przyciąć, co pozwoli jej lepiej się rozkrzewić.

Choroby i szkodniki szałwii ananasowej

Szałwia ananasowa rzadko choruje, mogą ją natomiast atakować szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki, przeciwko którym należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin.

UWAGA! Jeśli liście bądź kwiaty szałwii będą wykorzystywane do celów kulinarnych, do jej ochrony przed szkodnikami należy wykorzystywać tylko preparaty ekologiczne lub naturalne.

Zastosowanie szałwii w ogrodzie

Salvia elegans świetnie sprawdza się jako roślina tarasowa lub balkonowa, uprawiana w dużych donicach. Najlepiej prezentuje się jako soliter, bo tworzy duże, ładne, gęste kępy. Sezonowo może być też sadzona w ogródkach ziołowych lub na rabatach, gdzie ładnie komponuje się z bylinami. Dobrze wygląda też na murkach. Pod koniec sezonu trzeba ją jednak wykopać i przechować przez zimę w donicy w pomieszczeniu lub potraktować jako roślinę sezonową (zimy w ogrodzie nie przetrwa).

Intensywnie pachnące liście i kwiaty szałwii są jadalne i można wykorzystywać je do aromatyzowania surówek i sałatek, a nawet deserów, twarożków, lodów, napojów i herbatek ziołowych. Uważa się, że liście mają też właściwości lecznicze (min. pomagają przy nadciśnieniu).

Suszone liście mogą być także składnikiem mieszanek zapachowych typu potpourri.

Wybrane odmiany szałwii ananasowej

  • 'Golden Delicious' – liście złocisto-żółte
  • 'Honey Melon' – zapach zbliżony do melona

Gdzie kupić szałwię ananasową?

Szałwię ananasową oferuje szczególnie wiosną sporo punktów specjalizujących się w roślinach sezonowych na balkony czy tarasy. Wśród sklepów internetowych warto sprawdzać dostępność Salvia elegans np. w:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock