Salvia elegans / Szałwia ananasowa Salvia elegans

Szalwia ananasowa salvia elegans
Salvia elegans / Szałwia ananasowa (Salvia elegans) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
1
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: czerwone
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: pojedyncze, pachnące, rurkowe, lejkowate
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: liście
Zapach: kwiaty, liście
Wysokość: 1 m
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX, X
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: murki, roślina dekoracyjna, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony, roślina lecznicza, tarasy, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Szałwia ananasowa (Salvia elegans) to bylina lub półkrzew z rodziny jasnowatych (Lamiaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej, gdzie zasiedla obrzeża lasów, łąki i polany, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda szałwia ananasowa?

Salvia elegans w naturze może dorastać do ok. 1,5 m wys, w uprawie osiąga jednak mniejsze rozmiary (ok. 0,8-1 m wys). Roślina ma gęsty, kępiasty pokrój i tworzy wyprostowane, kanciaste, słabo rozgałęzione, sztywne, drewniejące u podstawy pędy, pokryte naprzeciwległymi parami jajowatych lub trójkątnych, miękkich, lekko owłosionych, zielonych, ząbkowanych na brzegach liści z wyraźne znaczonym na blaszce unerwieniem. Liście po potarciu lub potrąceniu wydzielają intensywny, cytrusowy zapach, kojarzony z aromatem ananasów (stąd nazwa gatunku).

Szałwia ananasowa kwitnie pod koniec lata lub jesienią, rozwijając smukłe, długie, rurkowate, wargowe, krwistoczerwone kwiaty, zebrane na szczytach wzniesionych łodyżek w wydłużone, kłosowe kwiatostany.

Wymagania i uprawa szałwii ananasowej

Szałwia ananasowa to roślina egzotyczna, nieodporna na niskie temperatury, dlatego w naszym klimacie może być uprawiana na rabacie jedynie sezonowo, jako roślina jednoroczna, lub sadzona w doniczkach, umieszczanych na zimę w chłodnym (ok. 12-14°C), widnym pomieszczeniu.

W sezonie wegetacyjnym roślina dużo słońca i ciepła, dlatego powinna rosnąć na słonecznym, osłoniętym od wiatrów stanowisku lub pod osłonami. Preferuje też żyzną, próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną ziemię, gdyż nie lubi zarówno suszy jak i zalania.

Rozmnażanie szałwii ananasowej jest proste, a sadzonki pędowe oraz wierzchołkowe rośliny bardzo łatwo i szybko się ukorzeniają. Jedyną trudnością jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury dla roślin.

Jak pielęgnować szałwię ananasową?

Roślina wymaga umiarkowanego podlewania oraz dobrze reaguje na nawożenie produktami dla roślin kwitnących. Uprawiana w doniczkach potrafi szybko wysychać, dlatego należy ją wtedy podlewać nawet codziennie.

Jeśli uprawiamy ją w doniczce i przechowujemy zimą w pomieszczeniu, wiosną dobrze jest ją przyciąć, co pozwoli jej lepiej się rozkrzewić.

Choroby i szkodniki szałwii ananasowej

Szałwia ananasowa rzadko choruje, mogą ją natomiast atakować szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki, przeciwko którym należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin.

UWAGA! Jeśli liście bądź kwiaty szałwii będą wykorzystywane do celów kulinarnych, do jej ochrony przed szkodnikami należy wykorzystywać tylko preparaty ekologiczne lub naturalne.

Zastosowanie szałwii w ogrodzie

Salvia elegans świetnie sprawdza się jako roślina tarasowa lub balkonowa, uprawiana w dużych donicach. Najlepiej prezentuje się jako soliter, bo tworzy duże, ładne, gęste kępy. Sezonowo może być też sadzona w ogródkach ziołowych lub na rabatach, gdzie ładnie komponuje się z bylinami. Dobrze wygląda też na murkach. Pod koniec sezonu trzeba ją jednak wykopać i przechować przez zimę w donicy w pomieszczeniu lub potraktować jako roślinę sezonową (zimy w ogrodzie nie przetrwa).

Intensywnie pachnące liście i kwiaty szałwii są jadalne i można wykorzystywać je do aromatyzowania surówek i sałatek, a nawet deserów, twarożków, lodów, napojów i herbatek ziołowych. Uważa się, że liście mają też właściwości lecznicze (min. pomagają przy nadciśnieniu).

Suszone liście mogą być także składnikiem mieszanek zapachowych typu potpourri.

Wybrane odmiany szałwii ananasowej

  • 'Golden Delicious' – liście złocisto-żółte
  • 'Honey Melon' – zapach zbliżony do melona

Gdzie kupić szałwię ananasową?

Szałwię ananasową oferuje szczególnie wiosną sporo punktów specjalizujących się w roślinach sezonowych na balkony czy tarasy. Wśród sklepów internetowych warto sprawdzać dostępność Salvia elegans np. w:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści