Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Jak sama nazwa wskazuje, roślina pochodzi z Chin. To rozłożysty krzew osiągający 2-3m wysokości. Liście są małe, owalne, ciemnozielone.

Pięciopłatkowe, kielichowate kwiaty o barwie biało-różowej nieco przypominają kwiaty krzewuszki. Kolkwicja kwitnie od maja do czerwca. Obfite kwitnienie i późnojesienne zrzucanie liści sprawia, że roślina jest atrakcyjna przez długi okres czasu.

Wymagania i uprawa:

Krzew lubi słoneczne stanowiska, ale toleruje także lekkie zacienienie. W pełnym cieniu słabo kwitnie. Optymalne są gleby piaszczysto-gliniaste, średnio zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne.

Krzewy w polskim klimacie mogą przemarzać, dlatego lepiej sadzić je wiosną. Przemarznięty okaz warto przyciąć przy ziemi - wtedy może odrosnąć od korzenia. Roślinę zaleca się dokarmiać wiosną (nawozy dla roślin kwitnących) i podlewać (w czasie susz i kwitnienia). Co 2-3 lata można wykonać cięcie prześwietlające. Zabieg wykonuje się po kwitnieniu. Kolkwicja jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Zastosowanie:

Krzew pasuje do ogrodów wielu typów, szczególnie orientalnych. Nadaje się zarówno do luźnych nasadzeń, tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji jak i formowanych szpalerów. Dobrze wygląda posadzony na trawniku.

zdjęcie: I, KENPEI, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4020984