Kalina Sargenta (Viburnum sargentii) to krzew z rodziny piżmaczkowatych (dawniej przewiertniowatych). Gatunek pochodzi z północno-wschodniej Azji, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

To okazały, rozłożysty krzew, dorastający do ok. 3 m wys. i osiągający podobną szerokość. Posiada zaokrąglony lub wzniesiony, gęsty pokrój i często tworzy kilka pni. Pokrywające pędy liście są sezonowe, duże, trójklapowe, skórzaste, ząbkowane na brzegach i lekko omszone od spodu, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem (przypominają liście klonu). Jesienią przebarwiają się na różne odcienie koloru żółtego i czerwonego.

Kalina Sargenta kwitnie wiosną (V), wydając dwa rodzaje kwiatów: płodne i płonne. Kwiaty płonne są duże, pięciopłatkowe i kremowobiałe, natomiast kwiaty płodne są małe, w pączach bordowe, a po rozwinięciu zaróżowione. Kwiaty tworzą na szczytach pędów duże, płaskie baldachy, których środek wypełniają kwiaty płodne, otoczone wianuszkiem kwiatów płonnych. Kwiatostany pojawiają się na krzewie bardzo licznie i wyglądają niezwykle dekoracyjnie.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany, mające postać dużych, kulistych, półprzeźroczystych, czerwonych jagód (pestkowce), długo utrzymujących się na pędach.

Wymagania i uprawa

Kalina Sargenta oczekuje słonecznego lub półcienistego, zacisznego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby, gdyż nie toleruje suszy. Roślina jest dostatecznie mrozoodporna (znosi spadki temp. do ok. -23°C), jednak uprawiana w najchłodniejszych rejonach kraju podczas surowej zimy może częściowo przemarznąć.

Krzew nie oczekuje systematycznego cięcia. Co kilka lat można go natomiast odmłodzić i prześwietlić, wycinając po kwitnieniu najstarsze pędy.

Kalinę Sargenta jako gatunek można rozmnażać z nasion (wymagają stratyfikacji w niskich temperaturach), jednak jej odmiany ozdobne mogą być rozmnażane tylko wegetatywnie np. przez odkłady lub sadzonki.

Zastosowanie

Kalina Sargenta ze względu na swój ładny, kulisty, gęsty pokrój i przepiękne kwiaty, w ogrodzie najlepiej prezentuje się jako soliter na tle trawnika lub ogrodzenia, jednak nadaje się też do tworzenia grup ozdobnych z innymi krzewami (min. tawułami, czarnymi bzami, a także innymi kalinami).

Wybrane odmiany

  • 'Onondaga' – (zdj. 1) popularna odmiana o bardziej kompaktowym pokroju niż gatunek, a także bordowych, omszonych, wiosennych przyrostach i dużych, efektownych kwiatostanach


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde; Magnus Manske/CC BY-SA 2.5/LinkLink