Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) odmiana GOLD FLAME (nazwa handlowa: 'Desginb2') to piękne drzewo z jedynej w swoim rodzaju rodziny miłorząbowatych (Ginkgoaceae).

Odmiana wyróżnia się wyjątkowo wąskim, kolumnowym pokrojem i kompaktową budową (średnica 'Gold Flame' jest węższa, niż u wzorcowej odmiany 'Blagon'!). Tempo wzrostu typowe dla gatunku. Roślina tworzy prosty przewodnik oraz krótkie i wzniesione gałęzie boczne.

Liście miłorzębu są jasnozielone, skórzaste, o kształcie wachlarzowatym, jesienią intensywnie przebarwiają się na kolor żółty.

Miłorząb japoński (dwuklapowy) jest rośliną dwupienną (odmiana męska, nie zawiązuje nasion).

Wymagania i uprawa

Miłorzęby są łatwe w uprawie – tolerują niesprzyjające warunki glebowe i temperaturowe, dobrze adaptują się w środowisku miejskim i są wolne od szkodników i chorób, .

Zastosowanie

Odmiana miłorzębu 'Gold Flame' polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej, tworzenia szpalerów i obsadzania parkowych alei oraz dróg.

Ciekawostki

Miłorząb dwuklapowy 'Gold Flame' otrzymał srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości 2021. Został do niego zgłoszony przez MINIER PEPINIERES – MINIER PROFESSIONAL SOLUTION (Francja). Wyhodowano go we Francji przez Pépinières Desmartis SA, a na rynek wszedł w 2019 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska