Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa), nazywana też okazałą, to duże drzewo liściaste z rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Naturalnie występuje w środkowo – wschodniej części Ameryki Północnej, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda surmia wielkokwiatowa?

Surmia wielkokwiatowa w naturze może dorastać nawet do ok. 30 m wysokości, ale w naszym klimacie jest zwykle o połowę niższa. Roślina tworzy mocny, gruby, krótki pień, pokryty spękaną, brunatnoszarą korą i rozwija gęstą, rozłożystą, stożkowatą lub parasolowatą koronę, zbudowaną z rozgałęzionych pędów, pokrytych bardzo dużymi, zielonymi, sercowatymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Surmia wielkokwiatowa kwitnie wczesnym latem (VI-VII), rozwijając pachnące, duże, dzwonkowate, białe kwiaty z ciemno nakrapianą wewnątrz koroną i pofalowanymi na brzegach płatkami, które zebrane są na końcach pędów w bardzo okazałe, wiechowate kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany, mające postać długich, cienkich, zwisających, początkowo zielonych, a po dojrzeniu brunatnych strąków (łuszczyny), długo pozostających na pędach (nawet przez całą zimę).

Surmia wielkokwiatowa różni się od spokrewnionej z nią i bardziej popularnej w uprawie surmii bignoniowatej przede wszystkim większymi rozmiarami, okazalszymi kwiatami i liśćmi, wcześniejszą porą kwitnienia oraz wyższą mrozoodpornością.

Wymagania i uprawa surmii

Surmia wielkokwiatowa to ozdobne i łatwe w uprawie drzewo. Najlepiej czuje się na ciepłych, osłoniętych, słonecznych stanowiskach – nie będzie dobrze rosła na stanowiskach nawet lekko zacienionych, gdyż jest rośliną światłożądną. Najlepiej czuje się w żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie pH, ale może być też uprawiana na każdej typowej glebie ogrodowej.

Surmia wielkokwiatowa uważana jest za bardziej mrozoodporną od popularnej surmii bignoniowatej (znosi mróz do ok. -21/-23°C), jednak źle znosi wiosenne i jesienne przymrozki, dlatego poleca się uprawiać ją w najcieplejszych rejonach kraju.

Roślina dobrze toleruje zanieczyszczone powietrze.

Pielęgnacja surmii wielkokwiatowej

Surmia wielkokwiatowa wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w ciepłe i suche dni. Preferuje wilgotne podłoża, ale dobrze zniesie krótkotrwałą suszę.

Aby zapewnić jej odpowiednie składniki odżywcze, warto stosować nawozy bogate w potas i fosfor, które wspomogą kwitnienie.

Cięcie jest ważnym elementem pielęgnacji – najlepiej przycinać drzewo wczesną wiosną, usuwając uszkodzone, chore lub zbyt gęsto rosnące gałęzie.

Choroby i szkodniki katalpy wielkokwiatowej

Surmia wielkokwiatowa nie jest szczególnie podatna na choroby, ale czasem może być porażana przez grzyby i cierpieć na wywołane przez nie choroby (np. werticiliozę katalpy, plamistość liści, mączniaka prawdziwego, gruzełka cynobrowego). Bywa też atakowana przez mszyce i przędziorki. W razie wystąpienia pierwszych objawów choroby lub inwazji szkodników, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin.

Zastosowanie surmii wielkokwiatowej

Ze względu na swoje wyjątkowe walory ozdobne i spore rozmiary, surmia wielkokwiatowa to przede wszystkim wspaniałe drzewo soliterowe, które doskonale prezentuje się na rozległym trawniku lub na tle białej ściany budynku.

Wybrane odmiany surmii wielkokwiatowej

  • 'Pulverulenta' – liście zielone, biało nakrapiane, pstre, pokrój krzaczasty, wys. ok. 3-5 m

Gdzie kupić sadzonki surmii wielkokwiatowej?

Surmię wielkokwiatową znajdziemy w wielu szkółkach roślin ozdobnych. Wśród sklepów internetowych oferujących sadzonki surmii w donicach czy też w balocie, można wymienić:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock