Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa), nazywana też okazałą, to duże drzewo liściaste z rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Naturalnie występuje w środkowo – wschodniej części Ameryki Północnej, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda surmia wielkokwiatowa?
Surmia wielkokwiatowa w naturze może dorastać nawet do ok. 30 m wysokości, ale w naszym klimacie jest zwykle o połowę niższa. Roślina tworzy mocny, gruby, krótki pień, pokryty spękaną, brunatnoszarą korą i rozwija gęstą, rozłożystą, stożkowatą lub parasolowatą koronę, zbudowaną z rozgałęzionych pędów, pokrytych bardzo dużymi, zielonymi, sercowatymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.
Surmia wielkokwiatowa kwitnie wczesnym latem (VI-VII), rozwijając pachnące, duże, dzwonkowate, białe kwiaty z ciemno nakrapianą wewnątrz koroną i pofalowanymi na brzegach płatkami, które zebrane są na końcach pędów w bardzo okazałe, wiechowate kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany, mające postać długich, cienkich, zwisających, początkowo zielonych, a po dojrzeniu brunatnych strąków (łuszczyny), długo pozostających na pędach (nawet przez całą zimę).
Surmia wielkokwiatowa różni się od spokrewnionej z nią i bardziej popularnej w uprawie surmii bignoniowatej przede wszystkim większymi rozmiarami, okazalszymi kwiatami i liśćmi, wcześniejszą porą kwitnienia oraz wyższą mrozoodpornością.
Wymagania i uprawa surmii
Surmia wielkokwiatowa to ozdobne i łatwe w uprawie drzewo. Najlepiej czuje się na ciepłych, osłoniętych, słonecznych stanowiskach – nie będzie dobrze rosła na stanowiskach nawet lekko zacienionych, gdyż jest rośliną światłożądną. Najlepiej czuje się w żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie pH, ale może być też uprawiana na każdej typowej glebie ogrodowej.
Surmia wielkokwiatowa uważana jest za bardziej mrozoodporną od popularnej surmii bignoniowatej (znosi mróz do ok. -21/-23°C), jednak źle znosi wiosenne i jesienne przymrozki, dlatego poleca się uprawiać ją w najcieplejszych rejonach kraju.
Roślina dobrze toleruje zanieczyszczone powietrze.
Pielęgnacja surmii wielkokwiatowej
Surmia wielkokwiatowa wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w ciepłe i suche dni. Preferuje wilgotne podłoża, ale dobrze zniesie krótkotrwałą suszę.
Aby zapewnić jej odpowiednie składniki odżywcze, warto stosować nawozy bogate w potas i fosfor, które wspomogą kwitnienie.
Cięcie jest ważnym elementem pielęgnacji – najlepiej przycinać drzewo wczesną wiosną, usuwając uszkodzone, chore lub zbyt gęsto rosnące gałęzie.
Choroby i szkodniki katalpy wielkokwiatowej
Surmia wielkokwiatowa nie jest szczególnie podatna na choroby, ale czasem może być porażana przez grzyby i cierpieć na wywołane przez nie choroby (np. werticiliozę katalpy, plamistość liści, mączniaka prawdziwego, gruzełka cynobrowego). Bywa też atakowana przez mszyce i przędziorki. W razie wystąpienia pierwszych objawów choroby lub inwazji szkodników, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin.
Zastosowanie surmii wielkokwiatowej
Ze względu na swoje wyjątkowe walory ozdobne i spore rozmiary, surmia wielkokwiatowa to przede wszystkim wspaniałe drzewo soliterowe, które doskonale prezentuje się na rozległym trawniku lub na tle białej ściany budynku.
Wybrane odmiany surmii wielkokwiatowej
- 'Pulverulenta' – liście zielone, biało nakrapiane, pstre, pokrój krzaczasty, wys. ok. 3-5 m
Gdzie kupić sadzonki surmii wielkokwiatowej?
Surmię wielkokwiatową znajdziemy w wielu szkółkach roślin ozdobnych. Wśród sklepów internetowych oferujących sadzonki surmii w donicach czy też w balocie, można wymienić:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock