Echinopsis (Echinopsis) należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej.

W uprawie pokojowej w zależności od gatunku dorasta do 20-50 cm. Zwykle kaktus ma kulisty lub cylindryczny kształt i silnie żebrowane pędy. Lejkowate kwiaty (różnobarwne) wyrastają z boków pędów i rozwijają się nową. Zwykle echinopsis kwitnie przez kilka dni.

Wymagania i uprawa

Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, dobrze oświetlonych .W czasie lata odpowiada jej temperatura pokojowa, zimą woli chłodne pomieszczenia (około 10°C). Podlewanie regularne, ale mało obfite - podłoże nie powinno być zbyt mokre, gdyż prowadzi to do szybkiego gnicia korzeni. W zimie podlewanie można zaniechać.

W okresie wegetacyjnych echinopsis warto dokarmiać 2-3 krotnie, stosując specjalistyczne nawozy (rozcieńczone). Kaktus jest przesadzany rzadko - optymalne jest podłoże piaszczysto-gliniaste z dobrym drenażem.

Echinopsis może być rozmnażany w warunkach domowych przez wysiew nasion lub oddzielenie odrostów. Roślina jest łatwa w uprawie i często spotyka się ją w pomieszczeniach.

fot. Pete Cupial-Jones, wikipedia domenapubliczna, Epibase