Echinopsis Echinopsis

Echinopsis kaktus rozowy kwiat, fot. freepik
Echinopsis (Echinopsis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
34
Dekoracyjność: kwiaty, pędy
Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysto-gliniasta, piaszczysta
Kolor kwiatów: różowe, białe, czerwone
Kwiaty: pojedyncze, duże, pachnące, lejkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: jagody
Pokrój: kolumnowy, kulisty, wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 20-50 cm
Okres kwitnienia: IV, V, VI, VII, VIII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha, gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, na altany, pojemniki, wnętrza

Echinopsis (Echinopsis) to liczny rodzaj roślin z rodziny kaktusowatych (Cactaceae). W środowisku naturalnym występują one w Ameryce Południowej. W uprawie spotykamy zarówno gatunki jak i mieszańce.

W uprawie pokojowej w zależności od gatunku echinopsisy dorastają do 20-50 cm wysokości. Kaktusy te mają kulisty lub cylindryczny kształt i silnie żebrowane pędy. Ciernie mogą wyglądać różnie – jak białe, krótkie pęczki, mocne żółte "igły" lub lekko zakręcone kolce.

Echinopsis kwitnie przez zaledwie kilka dni (a nawet tylko jeden dzień, zależnie od gatunku) zazwyczaj wiosną lub latem. Jego duże i długie kwiaty wyrastają z boków/żeber jego pędów (często z jednego, skierowanego do słońca). Mogą rozkwitać po kilka jednocześnie. Są promieniste, lejkowate, szeroko otwarte, posiadają wiele, ostro zakończonych płatków i mogą mieć różne kolory (przeważnie biały i różowy). Wydzielają delikatny zapach. 

Wymagania i uprawa

Echinopsisy muszą mieć stanowiska słoneczne. Najlepsze podłoże to luźna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta ziemia z dobrym drenażem i lekko kwaśnym odczynem pH. Jak u większości kaktusów, podłoże powinno być umiarkowanie suche (stale wilgotne prowadzi to do gnicia korzeni). Kaktusy te lubią jednak regularne, niezbyt obfite podlewanie.

W okresie wegetacyjnym echinopsis można 2-3 krotnie nawozić, stosując specjalistyczne nawozy do kaktusów i sukulentów (rozcieńczone). W czasie lata są to rośliny, które można wynosić na taras czy balkon.

Echinopsisy przechodzą stan spoczynku zimowego – jeśli go nie mają, mogą stać się słabe, nie kwitną, a nawet zamierają. Dlatego o ile w czasie lata odpowiada im wysoka temperatura pokojowa, zimą wolą chłodne pomieszczenia (do 10 °C). W czasie spoczynku właściwie ich nie podlewamy (jeśli już to bardzo sporadycznie).

Echinopsis może być rozmnażany w warunkach domowych przez wysiew nasion lub oddzielanie odrostów.

Zastosowanie

Echinopsisy są łatwe w uprawie i znane jako rośliny domowe od ponad 100 lat. Wiele gatunków i ich mieszańców sprawiło, że można wśród nich znaleźć okazy idealne do wszystkiego – do pokojów dziennych, biur, a nawet do kuchni czy łazienki.

Wybrane gatunki i odmiany

  • Echinopsis subdenudata – niewielki, okrągły, pęczki białych cierni; duże białe kwiaty
  • Echinopsis eyriesi – wydłużony, dorastający do 30-50 cm wysokości; duże (8-10 cm średnicy), bardzo długie, białe kwiaty


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: rawpixel.com/Freepic, ElvinSerb/Pixabay, CC0/Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści