Logo
Logo

Stapelia (Stapelia)

Stapelia (Stapelia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty, pędy
 • Gleba: przepuszczalna, lekka
 • Kolor kwiatów: bordowe, brunatne, purpurowe
 • Kwiaty: pachnące, pojedyncze, duże
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Pokrój: wzniesiony, zwarty, kępy
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 30 cm
 • Okres kwitnienia: VIII, IX, X
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: wnętrza, skalniaki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany

  Stapelia (Stapelia), nazywana też gwiazdą szeryfa lub brudnotą, to rodzaj roślin z rodziny toinowatych (Apocynaceae), do którego zalicza się ponad 35 gatunków. Ich ojczyzną jest południowa Afryka, ale są też uprawiane w innych rejonach świata, głównie jako rośliny doniczkowe.

  W zależności od gatunki, wysokość do jakiej dorasta stapelia bywa różna, ale zwykle mieści się w zakresie ok. 10-30 cm. Większość doniczkowych stapellii to sukulenty o wzniesionych lub pokładających się, mięsistych, grubych kanciastych, żebrowanych, często delikatnie omszonych pędach, pokrytych mocno zredukowanymi, cierniopodobnymi liśćmi, wyrastającymi wzdłuż kanciastych brzegów łodygi (pędy wydają się być bezlistne). Pędy u gatunków o wzniesionym pokroju lubią rozrastać się w zbite, gęste kępy, z kolei u gatunków o płożącym pokroju, rozrastają się na boki i zwieszają za brzeg doniczki.

  Stapelia kwitnie od sierpnia do października. W zależności od gatunku, stapelie bardzo różnią się kwiatami i chociaż większość z nich posiada duże, talerzowate, spłaszczone kwiaty w postaci pięcioramiennej gwiazdy z płatkami ozdobionymi licznymi, ciemniejszymi cętkami lub marmurkowym wzorem, bywają też gatunki o kwiatach dzwonkowatych (np. s. leendertziae), gęsto owłosionych (np. s. glanduliflora), a nawet bardzo malutkich (s. parvula, s. erectiflora) lub o pająkowatym kształcie i wąskich płatkach (np. s. flavopurpurea).

  Kwiaty wielu stapelii w naturze zapylane są przez muchówki, dlatego przybierają wzór kojarzący się z mięsem i wydziałają nieprzyjemny, przypominający zepsute mięso zapach, mający na celu zwabienie zapylaczy. Zapach wyczuwalny jest jednak dopiero z bliskiej odległości, wiec w mieszkaniu nie jest uciążliwy. Zdarzają się też gatunki, których kwiaty mają całkiem przyjemny aromat (np. s. flavopurpurea).

  Wymagania i uprawa

  Stapelia pochodzi z tropików, dlatego w naszym klimacie może być uprawiana wyłącznie jako roślina pokojowa. Większość gatunków mimo znacznych różnic w wyglądzie ma jednak podobne wymagania i oczekuje bardzo jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej, lekkiej ziemi (np. podłoża dla epifitów).

  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
  Przeczytaj także
  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

  Stapelie przez cały rok muszą mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę, która latem powinna wynosić ok. 20-25°C, natomiast zimą ok. 10-15° (przechodzą czas spoczynku zimowego).

  Rośliny źle znoszą zarówno suszę jak i zalanie, dlatego powinny być podlewane często, lecz umiarkowanie. Ponieważ posiadają slaby system korzeniowy, najlepiej sadzić je w szerokich, lecz płytkich doniczkach. Ze względu na woskowaty kutner, pokrywający pędy, rośliny dobrze znoszą suche powietrze. Nie potrzebują systematycznego nawożenia, choć rozrośnięte egzemplarze można zasilać w sezonie wegetacyjnym nawozem dla kaktusów i sukulentów.

  Stapelia może być rozmnażana przez wysiew nasion lub sadzonki pędowe.

  Zastosowanie

  Stapelia wspaniale prezentuje się w szerokich, ceramicznych misach, gdzie może swobodnie się rozrastać. Mniejsze gatunki można też wykorzystać do tworzenia domowych ogródków skalnych, czyli skalniaków w doniczkach z innymi sukulentami i kaktusami.

  Wybrane gatunki i odmiany

  Ze względu na różnorodne i ciekawie ubarwione kwiaty, największą popularnością w uprawie cieszą się min. takie gatunki jak:

  • s. variegata (obecnie orbea variegata) – zdj. 3
  • s. gigantea (jej kwiaty mogą osiągać aż 41 cm średnicy!) – zdj. 1, 2
  • s. leendertziae (np. odm. 'Cristata')
  • s. grandiflora
  • s. flavopurpurea
  • s. parvula
  • s. erectiflora


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: hbilalfinance_gmail.com / DepositphotosGilbert8888 / CC BY-SA 3.0 / LinkArmastus, Haritonoff / Depositphotos

  Autor
  Stapelia
  Stapelia
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  17-08-2023 06:08

  Komentarz dodany przez Beata: Mam piękną gwiazdę już kilkadziesiąt lat. Kwiaty są cudne, bordowe. Nie jest kłopotliwa w hodowli.

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl