Pragnia kuklikowata (Waldsteinia geoides) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodniej Europie. To bylina dorastająca do 25cm wysokości. Posiada błyszczące, zimozielone, powcinane liście. Kwiaty są drobne, pięciopłatkowe o żółtej barwie. Pragnia kwitnie od kwietnia do maja.

Wymagania i uprawa

Bylina preferuje miejsca lekko zacienione, zaciszne, osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W miejscach zbyt nasłonecznionych wymaga częstszego podlewania. Optymalne są gleby przepuszczalne, umiarkowanie zasobne w składniki pokarmowe. Roślina toleruje także gorsze typy podłoży. To gatunek w pełni mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Nadaje się do uprawy w pojemnikach (wtedy jednak trzeba ją zabezpieczyć przed mrozami). Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Znosi krótkotrwałe susze.

Zastosowanie

Pragnię zaleca się sadzić w większych grupach – przynajmniej po kilkanaście sztuk – wtedy uzyskuje się pożądany efekt. Można ją wykorzystywać jako roślinę okrywową lub dekorację skalniaków. Może rosnąć na zboczach i skarpach.

zdjęcie:
Waldsteinia geoides / Agnieszka Kwiecień (Nova) / CC BY 2.5 / Wikimedia Commons