Złocień arktyczny (Chrysanthemum arcticum), nazywany też stokrotką arktyczną, to niewielka bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Naturalnie występuje na skalistych zboczach, żwirowych obrzeżach zbiorników wodnych i na terenach nadmorskich w północnych rejonach Azji, Europy i Ameryki, jednak w postaci odmian jest także uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.
Jak wygląda złocień arktyczny?
Złocień arktyczny może dorastać do ok. 20-30/50 cm wys. Rozwija dość duże, odziomkowe, ciemnozielone, błyszczące z wierzchu, pierzaste lub łopatkowe, klapowane i powcinane liście, zebrane w rozłożysta rozetę. W sezonie wegetacyjnym spomiędzy liści wyrastają wzniesione, sztywne, obłe, nagie, czerwono nabiegłe, słabo rozgałęzione pędy, pokryte mniejszymi niż u podstawy, siedzącymi liśćmi pędowymi. Najmniejsze, nieklapowane liście rozwijają się na pędzie pod kwiatami. Zarówno liście jak i pędy posiadają charakterystyczny, ostry, dość mocny zapach.
Złocień arktyczny zakwita późno, bo dopiero jesienią (IX-X lub do przymrozków), wydając duże, pojedyncze, koszyczkowate kwiaty, złożone z okółka wydłużonych, białych, wąskich kwiatów języczkowych otaczających wypukłe dno kwiatowe, wypełnione licznymi, żółtymi lub zielonkawymi kwiatami rurkowymi.
Złocień arktyczny tworzy podziemne, płożące się, długie, cienkie kłącza, za pomocą których rozrasta się w duże kępy (może być ekspansywny). Gatunek jest też dość zmienny i poszczególne egzemplarze, rosnące w różnych warunkach, mogą dość znacznie różnić się miedzy sobą wyglądam (min. wysokością, wielkością kwiatów, budową liści).
Wymagania i uprawa złocienia arktycznego
Złocień arktyczny w uprawie preferuje słoneczne lub pólcieniste stanowiska i przepuszczalne, lekkie, umiarkowanie żyzne, a nawet słabe, kamieniste i żwirowate podłoża. Nie znosi gleb ciężkich i mokrych, za to bardzo dobrze toleruje zasolenie gleby i podłoża. Woli też chłód od upałów, dlatego w gorące lata może słabo się rozwijać.
Roślina jest całkowicie mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju, także na terenach górzystych i nadmorskich, nie wymagając przy tym zimowego okrycia.
Złocienia arktycznego najlepiej rozmnażać przez podział, sadzonki pędowe lub odrosty korzeniowe.
Pielęgnacja
Należy unikać nawożenia, ponieważ lepiej rozwija się w mniej żyznych warunkach. Podlewanie powinno być umiarkowane, wystarczające do utrzymania lekko wilgotnej gleby, szczególnie podczas suchych okresów.
Przycinanie nie jest konieczne, ale można usuwać przekwitłe kwiaty dla estetyki.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Choroby i szkodniki
Złocień arktyczny uważany jest za jeden z najbardziej odpornych na choroby i szkodniki złocieni. Bardzo rzadko bywa porażany przez choroby grzybowe (np. mączniaki, plamistości liści) i atakowany przez szkodniki (np. nicienie).
Zastosowanie złocienia arktycznego w ogrodzie
Złocień arktyczny znakomicie nadaje się do uprawy na dużych skalniakach, w ogródkach żwirowych i na murkach, a także na półkach skalnych. Może być też sadzony między kamieniami i głazami. Na większych obszarach może również pełnić rolę rośliny okrywowej.
Jego kwiaty nadają się do ciecia i tworzenia małych, jesiennych bukietów. Roślina nadaje się też do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Wybrane odmiany złocienia arktycznego
- 'Roseum' – kwiaty różowe z żółto-zielonym środkiem
- 'Schwefelglanz' – kwiaty kremowo-żółte, większe niż u gatunku
Zdjęcia: Nick Taurus, aleks22n / AdobeStock