Logo
Logo
15
Do góry

Jaką wartość ma kompost?

Jaką wartość ma kompost i jak go zrobić? Na pytanie czytelnika odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

Kompost to wartościowe podłoże i nawóz w jednym!

Samodzielne przygotowanie kompostu jest przyjaznym dla środowiska sposobem na poprawienie stanu gleby. Zamiast pozbywać się ogrodniczych odpadków, a później kupować paczkowany kompost w centrum ogrodniczym, tańszą i bardziej ekologiczną metodą będzie przetworzenie liści, ścinków trawy, a nawet gałęzi po przycinaniu w obrębie działki.

Wartość kompostu leży w materiałach, które trafiają na pryzmę, czyli w czystej materii organicznej

– szczątkach obumarłych organizmów. Kompost wymieszany z ziemią zachowuje się jak gąbka, chłonie wodę i stopniowo uwalnia ją do korzeni roślin, co ma wyjątkowe znaczenie w przypadku piaszczystej i wapiennej gleby.

Materia organiczna jest naturalnym odpowiednikiem nawozu o spowolnionym uwalnianiu składników. Zatrzymuje niezbędne składniki odżywcze i nie pozwala, by zostały wymyte z podłoża, jednak umożliwia roślinom pobranie ich wtedy, gdy są potrzebne.

Często nie docenia się funkcji, jaką kompost spełnia w poprawianiu struktury gleby. Próchnica zawarta w materii organicznej działa jak klej, łącząc małe cząstki, jednocześnie zapobiegając ich nadmiernemu zbiciu się w zwartą masę. Największą korzyść przyniesie to na ciężkich, gliniastych glebach, ponieważ rozluźnia je, zwiększając przepuszczalność i napowietrzenie – dostęp powietrza jest niezbędny dla zdrowego wzrostu korzeni.

Materię organiczną można zmieszać z ziemią przed sadzeniem roślin lub w trakcie sadzenia, jednak będzie tak samo cennym dodatkiem, jeśli użyje się jej jako ściółki rozłożonej na powierzchni, z której wkrótce w głąb podłoża zabiorą ją dżdżownice i inne organizmy. To naturalne przetwarzanie i obieg materii organicznej tworzy coś, co często nazywa się „żywą ziemią”, zapewniającą zdrowe warunki dla wzrostu korzeni zasilających zdrowe rośliny.

Takie rośliny wydadzą silniejsze korzenie i części nadziemne, a dzięki temu będą bardziej odporne na choroby i szkodniki. Dodatkową korzyścią jest to, że silniejsze ulistnienie będzie bardziej wytrzymałe na trudne warunki pogodowe.

Czytelnicy radzą...
jak zrobić dobry kompost

Solidną porcję ściętej trawy wymieszaj z kawałkami tektury, papieru i liści, a później nie zapomnij o regularnym mieszaniu i nawadnianiu w czasie upałów.
Y. Macdona, e-mail

Dobrze przesiej rozłożony kompost, zanim wymieszasz go z ziemią liściową. Powinieneś otrzymać wyrównaną mieszaninę, aby przygotowane podłoże nie było zbyt ciężkie.
Frederick Green, e-mail

Użyj różnych składników i nie układaj zbyt grubych pojedynczych warstw.
Judith Youngs, e-mail

Domieszka kilku doniczek starego kompostu, w którym żyją dżdżownice, przyspieszy rozkład nowej pryzmy.
Sue Appleton, e-mail

Warstwy liści, obierek i ścinków przekładaj tekturą i regularnie mieszaj. Pamela Phillips, e-mail Utrzymuj kompost stale wilgotny i wymieszaj tekturę z gałązkami i miękkimi resztkami.
M. Havenhand, e-mail

Przykryj pryzmę kilkoma warstwami juty, aby zatrzymać wilgoć i zapoczątkować procesy rozkładu.
Tina Lee, Leicester

Kiedy zapełnisz cały kompostownik, opróżnij go i dokładnie wymieszaj składniki, zanim ponownie wrzucisz wszystko do środka i zostawisz na kilka miesięcy. Dzięki temu rozkład będzie przebiegał równomiernie.
L. Froggat, Kent

Składniki kompostu

Odpadki z ogrodu i kuchni dostarczą surowców, z których możesz rozpocząć kompostowanie, jednak będziesz zaskoczony małą wydajnością – dlatego nie zmarnuj niczego, co może trafić na kompost. Najlepszą mieszankę składników, z których otrzymasz doskonały kompost na pryzmie lub w kompostowniku, będą stanowić dwie „brązowe” części – rozdrobnione gałęzie, słoma i tektura – i jedna „zielona” część, czyli ścinki trawy, zielnych żywopłotów i obierki.

4 sposoby na kompost

gałęzie na kompost
Rozdrobnione gałęzie
"Zgromadź „brązowe” odpadki po przycinaniu i potnij je na części; użyj rozdrabniacza. Zimą drewniany materiał ułóż w stosach i zaczekaj, aż latem zbierzesz wystarczającą ilość miękkich odpadków, by później wymieszać wszystko.
obierki na kompost
Dodaj liście i obierki
Latem wymieszaj miękkie, „zielone” resztki z „brązowymi” odpadkami (po lewej), które zebrałeś wcześniej. Nie dokładaj więcej niż 5-cm warstwę nowego materiału na tydzień. Wilgoć przyspiesza rozkład, dlatego w czasie suchej pogody raz w tygodniu polej kompost wiadrem wody.
przerzucanie pryzmy kompostowej
Przerzucaj pryzmę
Przyspiesz proces rozkładu i zapewnij jego zdrowy przebieg, przerzucając kompost widłami. Wszystko dobrze wymieszaj – postaraj się przenieść resztki z obrzeży pryzmy do jej środka, aby każdy surowiec mógł się rozłożyć.
gotowy kompost wymaga czasu
Bądź cierpliwy
Mieszanina będzie gotowa do użycia, gdy stanie się jednolicie brązowa i sypka, o lekko słodkim zapachu. Jeśli nie wykorzystasz całego kompostu, przenieś go w osłonięte miejsce i okryj, by nie ogrzewało go słońce – w ten sposób zatrzymasz składniki odżywcze.
   

Gardeners' World Edycja Polska Maj-Czerwiec 2016
zdjęcia: Neil Hepworth, Jason Ingram, Tim Sandall

Ochrona roślin
Temat miesiąca
Ochrona roślin
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health maj - czerwiec 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska czerwiec 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.