Logo
Logo

Jak pielęgnować kawowiec? Łatwa domowa uprawa | Sprawdź, co lubi i jak o niego dbać?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda uprawa kawowca? Ta egzotyczna roślina, kojarzona z gorącymi klimatami, może stać się atrakcyjnym dodatkiem do Twojego domowego zielnika. W naszym artykule dowiesz się, jakie warunki są niezbędne dla jej prawidłowego rozwoju, jakie są najczęstsze błędy w jej uprawie oraz jak czerpać z niej największą przyjemność.

Streszczenie artykułu
Kawowiec to roślina, która nie tylko stanowi ciekawy dodatek do wnętrza, ale również pozwala na domową produkcję kawy. Choć wyhodowanie kawowca nie jest łatwym zadaniem, to jednak z odpowiednią troską i cierpliwością, jest to jak najbardziej możliwe. Roślina ta wymaga umiarkowanego nasłonecznienia, a jej optymalna temperatura to około 20 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że kawowiec nie lubi przeciągów i niskiej wilgotności, dlatego zaleca się regularne spryskiwanie liści wodą. Roślina ta nie jest szczególnie wymagająca pod względem podłoża, choć dobrze rośnie w ziemi próchniczej. Podlewanie powinno być umiarkowane, aby uniknąć przelania rośliny. W okresie intensywnego wzrostu, kawowiec powinien być podlewany dwa razy w tygodniu, a zimą wystarczy raz na tydzień. Roślina ta rośnie dość wolno, a pierwsze owoce pojawiają się dopiero po 3-4 latach. Warto jednak podkreślić, że hodowla kawowca to nie tylko możliwość wyprodukowania własnej kawy, ale również satysfakcja z obserwacji rozwoju tej niezwykłej rośliny.
Spis treści
Kawa w doniczce. Co to za roślina? Co lubi domowy kawowiec i jak o niego dbać? Czy doczekasz się własnych owoców kawowca?

Kawa, kawowiec, drzewko kawowe: Czy uprawa w doniczce jest łatwa?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Ta egzotyczna roślina wytwarza owoce, które po odpowiedniej obróbce trafiają do naszych domów w postaci różnych gatunków kawy. Nie każdy jednak wie, że roślinę tę możemy uprawiać w domu.

Kawowiec, a w zasadzie kawa arabska (łac. Coffea arabica) okazuje się być bardzo łatwa w uprawie w warunkach domowych. Młode rośliny można kupić nawet w supermarketach, a jej nasiona są dostępne w Internecie. Warto pamiętać, aby wysiać je od razu po zakupie, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania – np. gdy temperatura przekroczy 24°C!

Warto też widzieć, że kawa arabska w doniczce może dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości, a jej wzrost możemy regulować poprzez odpowiednie przycinanie.

kawowiec kawa arabska w doniczce
Fot. Flora Dania

Kawowiec w domu: Jakich warunków potrzebuje drzewko kawowe?

Aby pielęgnacja kawowca w domu zakończyła się sukcesem, musimy zastosować się do poniższych wskazówek:

W jakim miejscu postawić doniczkę z kawowcem?

Kawowiec lubi słoneczne stanowiska, jednak należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Jego błyszczące liście są podatne na przypalenia, dlatego najlepiej umieścić roślinę w miejscu, gdzie będzie miała dostęp do rozproszonego światła słonecznego. Można to osiągnąć, stawiając ją przy oknie z firanką lub w miejscu, gdzie światło jest jasne, ale nie bezpośrednie.

Jaka temperatura jest najlepsza do uprawy kawy?

Roślina ta jest wrażliwa na zimne przeciągi, dlatego nie należy jej stawiać w pobliżu uchylnego okna, zwłaszcza zimą. Kawowiec preferuje stałe, ciepłe temperatury. Idealna temperatura dla tej rośliny to około 18-24°C w ciągu roku. W okresie jesienno-zimowym, gdy roślina przechodzi okres spoczynku, temperatura powinna być obniżona (dokładne informacje znajdziesz w dalszej części artykułu). Uważaj i unikaj drastycznych zmian temperatury, które mogą sprawić, że roślina będzie zrzucać liście.

Zapewnij odpowiednią ziemię dla kawowca!

Kawowiec dobrze rośnie w uniwersalnym podłożu dla roślin doniczkowych. Ważne jest, aby ziemia była przepuszczalna, co zapobiegnie zaleganiu wody i gniciu korzeni. Dobrze sprawdza się dodatek perlitu lub piasku, który zwiększy przepuszczalność podłoża. Warto również zasilać kawowiec nawozem do cytrusów kilkukrotnie w sezonie, co zapewni mu niezbędne składniki odżywcze i pomoże w zdrowym wzroście.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Główne zasady podlewania kawy

Kawowiec lubi regularne podlewanie. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Ważne jest, aby unikać przelania rośliny, ponieważ woda zalegająca w podstawce może prowadzić do gnicia korzeni. Najlepiej podlewać roślinę wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby zaczyna lekko przesychać. W okresie letnim, gdy jest cieplej i kawowiec rośnie intensywniej, może być konieczne częstsze podlewanie.

Jak czyścić liście kawowca? Czy można je woskować?

Liście kawowca warto raz na jakiś czas zraszać letnią wodą i przecierać miękką ściereczką z kurzu. Zraszanie liści nie tylko usuwa kurz, ale także podnosi wilgotność wokół rośliny, co jest korzystne dla jej zdrowia. Regularne czyszczenie liści poprawia fotosyntezę, dzięki czemu roślina lepiej rośnie.

Jak zimować – czego kawowiec potrzebuje zimą?

W ciągu roku kawowiec dobrze się czuje w temperaturze pokojowej. W okresie jesienno-zimowym, roślina przechodzi okres spoczynku. W tym czasie temperatura w pomieszczeniu powinna spaść do około 16°C. Ogranicz wtedy podlewanie, ponieważ roślina w okresie spoczynku potrzebuje mniej wody. Dobrze jest również zapewnić jej nieco mniej intensywne oświetlenie.

Źródło: ogród na co dzień / Youtube

 

Dojrzewanie owoców kawowca w domowej uprawie

Kawowiec w doniczce zacznie owocować po 3-4 latach. Kwiaty są białe, samopylne i lekko pachnące. Zebrane są w kątach dużych błyszczących liści. Na ich miejscu tworzą się zielone, później czerwieniejące owoce – niestety w domu zdarza się to bardzo rzadko.

jak pielęgnować kawowiec w domu - kwiaty i owoce kawowca uprawa fot. Pixabay
Fot.  StockSnap, lotus digitals/Pixabay
Kwiaty i dojrzewające owoce kawowca.

Owoce dojrzewają około 9 miesięcy od rozpoczęcia kwitnienia. Po ich dojrzeniu wyjmujemy z nich nasiona, oczyszczamy z miąższu i suszymy. Następnie wystarczy je uprażyć na patelni, zmielić i zalać wrzątkiem. Zarówno liście jak i kwiaty mają delikatny "kawowy" zapach.


Zdjęcia tytułowe: DIA, BorealSky / AdobeStock; Floradania, Gundula Vogel / Pixabay

 

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy kawowiec można uprawiać w domu?

  Tak, kawowiec arabski (Coffea arabica) można uprawiać w domu. Jest to roślina łatwa w pielęgnacji, dostępna zarówno jako młode rośliny, jak i nasiona.
 • Jakie warunki są niezbędne dla kawowca?

  Kawowiec potrzebuje umiarkowanego nasłonecznienia, optymalnej temperatury około 20°C, unikania przeciągów oraz niskiej wilgotności. Zaleca się regularne spryskiwanie liści wodą i używanie ziemi próchniczej.
 • Jak podlewać kawowiec?

  Kawowiec wymaga umiarkowanego podlewania. W okresie intensywnego wzrostu podlewa się go dwa razy w tygodniu, a zimą raz na tydzień, unikając przelania rośliny.
 • Kiedy kawowiec zaczyna owocować?

  Kawowiec zaczyna owocować po 3-4 latach. Kwiaty są białe i samopylne, a owoce dojrzewają około 9 miesięcy od rozpoczęcia kwitnienia.
 • Jakie są główne zasady pielęgnacji kawowca zimą?

  Zimą kawowiec przechodzi okres spoczynku. Należy obniżyć temperaturę do około 16°C i ograniczyć podlewanie. Roślina potrzebuje również mniej intensywnego oświetlenia.
 • Jak czyścić liście kawowca?

  Liście kawowca warto zraszać letnią wodą i przecierać miękką ściereczką, co usuwa kurz i podnosi wilgotność wokół rośliny. Regularne czyszczenie poprawia fotosyntezę.
 • Jaką ziemię stosować do uprawy kawowca?

  Kawowiec dobrze rośnie w uniwersalnym podłożu dla roślin doniczkowych. Ziemia powinna być przepuszczalna, z dodatkiem perlitu lub piasku. Warto zasilać roślinę nawozem do cytrusów.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Jak pielęgnować kawowiec? Łatwa domowa uprawa | Sprawdź, co lubi i jak o niego dbać?
Jak pielęgnować kawowiec? Łatwa domowa uprawa | Sprawdź, co lubi i jak o niego dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Nikt

27-07-2022 19:53

Taaa... Baju, baju, bajuszki do poduszki. Trzy lata tańczę wokół kilkunastu sadzonek kawy. Sporo wyschło podczas wojny (ale część wytrzymała miesiąc bez podlewania). Natomiast najwaznieszym faktem, o jakim milczą polskie internety jest to, iż kawa dorasta w małej doniczce do ok ...

Gość Maria

27-06-2021 12:56

Lubi codzienne podlewanie pomyłka poniżej nastąpiła przez reklamy zasłaniające wpis.

Gość Maria

27-06-2021 12:54

Ja obcielam czubki kawy wiosną, a ona zaraz wypuscila nowe liście jakby nie była obcinana. Lubi codzienne podcinanie.

Gość Adam

02-01-2021 12:02

za mało treści , brak tematu o przycinaniu kawowca, terminie itp

Pokaż wszystkie komentarze