Lawenda znajduje się w moim ogrodzie i zajmuje spore powierzchnie. Dodatkowo zawsze znajdzie się dla niej miejsce w pokojach w mieszkaniu. Świetnie zdobi i dodatkowo jest jednym z moich ulubionych surowców do świec sojowych. Jej susz idealnie komponuje się z olejkami eterycznymi, tworząc zapachową całość.
Ogrodową odmianę stosuję do tworzenia torebek na mole czy odświeżaczy do szafy. Zawsze prezentuje je rodzinie, która z chęcią przyjmuje takie podarki! Co warto dla niej zrobić, aby rozrastała się bez problemu?
Jak pielęgnować lawendę w doniczce?
Lawenda to roślina, która świetnie nadaje się na uprawę w naszych warunkach atmosferycznych. Potrafi dochodzić do 50 cm wysokości, co w przypadku wąskolistnej jest bardzo powszechne. Natomiast ta w doniczce z reguły do 30-40 cm wysokości, w zależności od tego, jak będziemy ją ciąć.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jeżeli nadamy bardziej kulisty kształt krzewince, będzie rozkrzewiać się na boki. Jedne z większych plantacji, jakie możemy zauważyć w Polsce, obejmują przede wszystkim województwo małopolskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Jakie zapewnić jej stanowisko oraz podłoże, aby miała zdrowe liście, kwiaty oraz korzenie?
Stanowisko dla lawendy w doniczce
Lawenda w doniczce, jak i ta w ogrodzie potrzebuje stanowiska słonecznego, aby móc kwitnąć i rozrastać się prawidłowo. W cieniu lub półcieniu będzie miała gorsze warunki, które uniemożliwią wytworzenie pąków kwiatowych. Doskonale rośnie w pełnym słońcu, gdzie promienie docierają przez około 6-8 godzin w ciągu dnia. W przeciwnym razie będzie mała i bardzo mizerna.
Podłoże dla lawendy w doniczce
Podłoże dla lawendy powinno mieć przede wszystkim drenaż. Wykonany keramzytem czy perlitem będzie odpowiedni, aby mogła rozwijać się prawidłowo. Ciężka i gliniasta gleba spowoduje brak kwitnienia oraz powolne gnicie korzeni, do którego nie chcemy doprowadzić. Uwielbia te podłoża, które są bardzo zasobne w porcję wapnia.
Co można zrobić, aby je uzupełnić w ogrodzie - mieszajcie ziemię z mielonymi skorupkami jaj. Podłoże nie powinno być przelane, ale regularnie podlewane, by było dość wilgotne. Lawenda jednak lepiej znosi delikatne przesuszenie niż odwrotną sytuację.
Co dodać do lawendy, aby mogła rozrastać się prawidłowo?
Jak wspomniałam wcześniej, lawenda jest rośliną, która uwielbia ziemię zasobną w wapń. Jeżeli nie dostarczymy jej tego pierwiastka, nie pokaże swojego potencjału, który ma w sobie. Stary ogrodnik zdradził mi pewien patent.
Nie tylko skorupki jaj, ale także inny, biały proszek będzie wspaniałym dodatkiem do podłoża jako nawóz. Pewnego razu, gdy otworzył metaliczną paczuszkę z białym proszkiem, zastanawiałam się dlaczego sypie go pod lawendę.
Poprosił, bym spróbowała, a to okazało się być prostym mlekiem w proszku! Stwierdził, że stosuje tę metodę już kilkanaście lat i jeszcze nigdy go nie zawiodła. Wystarczą 2-3 łyżki na poletko lawendy lub łyżeczka do doniczki, wymieszana z podłożem.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock