Moja babcia miała 5 pokaźnych paprotek, które rozwijały się prawidłowo. Były na górnej komodzie, gdzie zasiedlały całą powierzchnię. Były to odmiany: Montana, Bronze Venus oraz Aleuticum. Wymagały comiesięcznego zraszania oraz regularnego podlewania. Jednak nie to jest tajemnicą mojej babci. Nawoziła je specjalnym wywarem, który doskonale wpłynął na ich kondycję. Jak go zrobić? Sprawdźcie koniecznie!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak pielęgnować paprotkę?
Paprotka to jedna tych roślin doniczkowych, które już od wielu dekad pojawiają się w naszych domach. Zyskała swoją popularność dzięki pięknym pióropuszom liści, rozkładającym się po całych półkach czy rozgałęzieniach. Dekoruje wnętrza swoim niebywałym urokiem, jednak należy wiedzieć, jak się nią opiekować, aby mogła w pełni zabłysnąć.
Jakie wymagania stanowiskowe ma paprotka?
Lubi przebywać w mieszkaniach, gdzie znajdzie odpowiednią wilgotność powietrza. Jeżeli będzie zbyt niska, niestety koniuszki liści zaczną schnąć i żółknąć. Uwielbiają próchniczną, bardzo żyzną glebę, zasobną w składniki odżywcze.
Paprotka naturalnie występuje w wilgotnych lasach, które mają odpowiednie podłoże, zasobne w minerały. Pamiętajmy, aby przesadzając paprotkę, znaleźć podłoże dedykowane jej, aby mogła rozrastać się przez kolejne lata. Szybko zużywające się składniki mineralne mogą być przyczyną jej upadku na zdrowiu.
Zauważacie brązowe plamy, które zasiedlają powierzchnię jej liści? Nie jest to zbyt dobry objaw. Niestety w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest użycie naturalnego nawozu, który jest najbardziej zasobny w minerały. Jaki? Najlepiej ten ziemniaczany!
Jak zrobić ziemniaczaną odżywkę do paprotki?
Ziemniaczana odżywka do paprotki powstaje z resztek kuchennych. Nie musicie poświęcać całych ziemniaków do obiadu, aby móc zasilić paprotkę. Ja z reguły posiłkuję się świeżo skrojonymi obierkami, które przeznaczam do kompostu.
Tym razem możecie z niej zrobić świetną odżywkę i nawóz w jednym. Pamiętajcie, aby ziemniaki były z pewnego źródła - nie chcemy, aby resztki pestycydów lądowały w ziemi do paprotki. Jeżeli macie okazję i dostęp do ziemniaków rosnących na oborniku kurzym lub bydlęcym - jeszcze lepiej! Nawóz z takich obierków będzie jak eliksir dla waszej rośliny!
Instrukcja krok po kroku, jak zrobić naturalny nawóz z obierków do paprotki
- Obierzcie 4 ziemniaki i skorzystajcie tylko z obierek. Najlepiej, aby były pozbawione piasku czy innych zanieczyszczeń, dlatego wyszorujcie ziemniaki przed obraniem.
- Gotowe obierki przełóżcie do garnka z woda i zagotujcie przez około 25 minut.
- W ten sposób składniki odżywcze z obierek zostaną uwolnione do gotującej się wody.
- Po tym czasie pozostawcie do wystygnięcia i przecedźcie mieszankę.
- Gotowy wywar przełóżcie do lodówki i korzystajcie przez około 7 dni.
- Wlejcie 1/4 szklanki nawozu do ziemi doniczkowej paprotki.
- Zasilajcie ją w ten sposób 1-2 razy w miesiącu.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock