Logo
Logo

Nie bez powodu nazwana jest zmartwychwstanką. Polej ją wodą i patrz, jak dzieje się magia

Wyobraź sobie roślinę, która po długich miesiącach suszy, po podlaniu niemal natychmiastowo wraca do życia. Wystarczy kropla wody, aby znów stała się zielona i pełna energii. To prawdziwy cud natury, który możesz mieć w swoim domu. Co więcej, dobrze nada się nawet dla tych, którzy nie mają ręki do kwiatów. Chcesz dowiedzieć się, jak ją uprawiać i jakie kryje sekrety? Odkryj magię rośliny, która potrafi się odrodzić.

Cud natury z pustyni – Skąd pochodzi róża jerychońska?

Roślina, o której mowa, to róża jerychońska, czyli widliczka łuskowata (łac. Selaginella lepidophylla), którą bardzo często nazywamy zmarchwystanką. Należy ona do sukulentów z regionów pustynnych i w procesie ewolucji przystosowała się do przetrwania w ekstremalnych warunkach suszy. W jaki sposób? Pozbawiona wilgoci zasycha, tworząc kulkę suchych liści. Kiedy tylko zostanie podlana, odżywa i rozwija się, przypominając zieloną rozetę posypaną drobnymi, białymi kwiatkami.

Róża jerychońska pochodzi z suchych terenów Ameryki Południowej i Północnej, a także występuje na Bliskim Wschodzie, stąd jej nazwa nawiązująca do wzgórz Jerycha.

Róża jerychońska przed i po podlaniu
Fot. PIXATERRA / AdobeStock
Róża jerychońska po podlaniu rozwija się w pełną, zieloną rozetę. Jej liście są delikatne, drobne i mają jasnozielony kolor. Cała roślina wygląda wtedy jak mały, bujny krzew o średnicy od 25 do 35 cm, pokryty drobnymi, przypominającymi igiełki listkami. W pełnej wegetacji róża jerychońska przypomina zielony dywan.

Proste zasady uprawy róży jerychońskiej – Jak dbać o zmartwychwstankę?

Uprawa róży jerychońskiej jest niezwykle prosta, co czyni ją idealną rośliną nawet dla osób, które nie mają ręki do kwiatów. Nie potrzebuje ona ani ziemi, ani nawożenia! Aby się zazieleniła, wystarczy jej odrobina wody na podstawce i pokojowa temperatura. Woda pod rośliną nie powinna być zimna, a jej poziom trzeba stale uzupełniać i wymieniać.

Zmartwychwstanka lubi dużo słońca, jednak nadmiar promieni słonecznych może ją wysuszyć. Należy również pamiętać, aby nie trzymać jej w wodzie zbyt długo, ponieważ może zacząć gnić. Po maksymalnie tygodniu roślina powinna ponownie zamienić się w suchą kulkę i w takim stanie można ją przechowywać przez trzy do czterech tygodni.

Ze względu na swoje właściwości, róża jerychońska świetnie nadaje się do uprawy jako las w słoiku czy butelce. Wysuszona roślina może być bardzo mała, co ułatwia jej umieszczenie w naczyniach o wąskim otworze. Po dodaniu wody, zmartwychwstanka spektakularnie się rozwinie.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Magiczna przemiana – Jak róża jerychońska powraca do życia?

Zmartwychwstanka jest rośliną praktycznie nieśmiertelną. W naturalnych warunkach, jako sucha kulka niesiona wiatrem, może przetrwać długie miesiące, odradzając się za każdym razem, gdy znajdzie wilgoć. Proces ten można obserwować niemal na bieżąco, ponieważ róża jerychońska zielenieje w ciągu kilku godzin po podlaniu.

Jednak zbyt długi okres wilgoci może ją zabić, powodując gnicie. Roślina pochodzi z terenów, gdzie deszcze są rzadkie, a woda szybko paruje. Dzięki temu zmartwychwstanka idealnie przystosowała się do ekstremalnych warunków suszy.

Dodatkową atrakcją jest to, że za każdym razem jej żywa postać wygląda nieco inaczej. Początkowo liście mają brązowawy kolor, a z każdym nowym odrodzeniem nabierają coraz więcej zieleni.

Legendy i mity – Róża jerychońska w kulturze

Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, róża jerychońska była obiektem licznych wierzeń i legend. Według jednej z nich, cudowne moce i nieśmiertelność nadała jej sama Maryja. Uciekając przez pustynię z Rodziną Świętą, pobłogosławiła suchym kwiatom, które stworzyły dla niej zielony dywan.

Wierzono, że róża jerychońska ma właściwości odmładzające, a wodę, w której roślina się odradzała, stosowano do przemywania twarzy. Niestety, żadne badania naukowe nie potwierdziły tych właściwości, jednak jej zdolność do oczyszczania powietrza jest niezaprzeczalna.

Praktyczne wskazówki, czyli pielęgnacja róży jerychońskiej w skrócie

Aby cieszyć się pełnym urokiem róży jerychońskiej, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Nie przelewaj rośliny, aby uniknąć gnicia.
  • Utrzymuj umiarkowaną wilgotność wody na podstawce.
  • Zapewnij roślinie dużo światła, ale chroń ją przed bezpośrednim słońcem.
  • Regularnie wymieniaj wodę, aby była zawsze świeża.
  • Po okresie wilgotnym pozwól roślinie wyschnąć i przechowuj ją jako suchą kulkę przez kilka tygodni.

Gdzie kupić różę jerychońską? Znajdź swoją różę z Jerycha

Jeśli jesteś zainteresowany jej zakupem, możesz ją znaleźć w wielu stacjonarnych sklepach ogrodniczych, dużych centrach ogrodniczych, a także w kwiaciarniach z szerokim asortymentem roślin doniczkowych. Warto również sprawdzić sklepy internetowe, np.: zawszenaturalnie.plmagicznyogrod.pl i inne, gdzie dostępne są oferty sprzedaży tej niezwykłej rośliny.

Przed zakupem warto sprawdzić opinie o sprzedawcy oraz upewnić się, że oferowany produkt jest wysokiej jakości. Dzięki tym wskazówkom znajdziesz swoją różę z Jerycha i będziesz mógł cieszyć się jej niezwykłym urokiem.

Róża jerychońska to niezwykła roślina o zdolnościach przetrwania w ekstremalnych warunkach, która po podlaniu potrafi spektakularnie się odrodzić. Jej uprawa jest prosta, a właściwości oczyszczające powietrze czynią ją idealną do domowej hodowli. Dzięki swojej unikalności i prostocie pielęgnacji, róża jerychońska może być nie tylko ciekawostką botaniczną, ale także wartościowym elementem dekoracyjnym w każdym wnętrzu.


Zdjecie tytułowe: ChrWeiss / AdobeStock

Autor
Nie bez powodu nazwana jest zmartwychwstanką. Polej ją wodą i patrz, jak dzieje się magia
Nie bez powodu nazwana jest zmartwychwstanką. Polej ją wodą i patrz, jak dzieje się magia
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl