Logo
Logo

Jak z jednej trzykrotki mieć 10? I to za darmo? Oto jak zrobić sadzonki

Trzykrotka to roślina, która z łatwością może stać się ozdobą każdego domu. Jej rozmnażanie nie wymaga specjalistycznych umiejętności, co czyni ją idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. Atrakcyjność trzykrotki nie ogranicza się tylko do jej walorów estetycznych; łatwość, z jaką można ją rozmnażać, sprawia, że jest także ekonomicznym wyborem dla każdego, kto chciałby rozwijać swoją domową dżunglę bez większych kosztów.

O trzykrotce w trzech słowach 

Trzykrotka (łac. Tradescantia) nazywana często pasiatką jest rośliną, którą można opisać za pomocą trzech przymiotników: barwna, elastyczna i niezawodna. Liście trzykrotki olśniewają paletą barw, od głębokich odcieni fioletu, przez żywą zieleń, aż po subtelne srebrzyste tonacje. Roślina ta wykazuje niezwykłą elastyczność w adaptacji do różnorodnych warunków świetlnych, od jasnych miejsc aż po półcień, co czyni ją doskonałym wyborem nawet dla mniej doświadczonych ogrodników. Jej zdolność do szybkiego adaptowania się i rośnięcia czyni ją popularnym wyborem do wnętrz, wnosząc życie i kolor do każdego pomieszczenia.

Rozmnażanie krok po korku

Trzykrotka jest niezawodna w kwestii rozmnażania, co umożliwia łatwe i szybkie powiększanie domowej kolekcji zielonych okazów. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, zanim przystąpimy do tego zabiegu.

Krok 0: Przygotowanie do rozmnażania

Zacznij od wyboru zdrowej, dobrze rozwiniętej matczynej rośliny trzykrotki. Idealne do rozmnażania są te pędy, które są młode, ale już wystarczająco silne, by przetrwać proces podziału.

Krok 1: Wybór odpowiednich pędów

Aby rozmnożyć trzykrotkę, należy najpierw wybrać odpowiednie pędy. Idealne do tego będą te, które są zdrowe i posiadają kilka liści. Ważne, aby każdy pęd, który odetniesz, miał przynajmniej jedno węzło – miejsce na pędzie, z którego wyrastają liście. W węzłach skoncentrowane są pąki zdolne do wytworzenia nowych korzeni.

Krok 2: Cięcie pędów

Przygotuj czyste, ostre nożyczki lub nóż. Ostrze musi być sterylne, aby nie przenieść żadnych patogenów na świeże cięcia. Odetnij pędy o długości 10-15 cm, każdy z co najmniej jednym węzłem. Stosując tę technikę, minimalizujesz ryzyko infekcji i zapewnisz najlepsze warunki dla nowych roślin.

 

Krok 3: Zakorzenianie

Trzykrotkę można zakorzenić na dwa główne sposoby – w wodzie lub bezpośrednio w ziemi:

  • Zakorzenianie w wodzie: Jest to metoda szczególnie polecana dla początkujących. Pędy należy umieścić w naczyniu z wodą tak, by zanurzone były węzły, z których będą wyrastały korzenie. Naczynie powinno znajdować się w miejscu jasnym, ale chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Regularnie, co kilka dni, wymieniaj wodę, aby zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni.
  • Zakorzenianie w ziemi: Ta metoda jest idealna, jeśli chcesz od razu rozmieścić pędy w swoim ogrodzie lub doniczkach. Pędy sadzi się w wilgotnym, ale dobrze przepuszczalnym podłożu. Upewnij się, że podłoże jest zawsze lekko wilgotne, ale nie przemoczone.

Krok 4: Pielęgnacja młodych roślin

Po przesadzeniu trzykrotek do doniczek trzeba zapewnić im jak najlepsze warunki. Trzykrotka nie lubi zbytniego przesuszenia ani nadmiernego nasłonecznienia. Najlepiej rośnie w miejscach jasnych, ale bez bezpośredniego światła słonecznego, które może przypalić delikatne liście. Podlewaj rośliny regularnie, ale umiarkowanie, najlepiej gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Podsumowanie

Rozmnażanie trzykrotek jest proste i może przynieść dużo radości, zwłaszcza jeśli lubisz obserwować, jak rozwijają się nowe rośliny. To także świetny sposób na zaoszczędzenie, gdyż z jednej rośliny możesz uzyskać wiele nowych, bez dodatkowych kosztów. Śledź powyższe kroki, a będziesz mógł cieszyć się coraz większą kolekcją tych atrakcyjnych i łatwych w utrzymaniu roślin.


Zdjęcie tytułowe: Kuziki / AdobeStock

Autor
Jak z jednej trzykrotki mieć 10? I to za darmo? Oto jak zrobić sadzonki
Jak z jednej trzykrotki mieć 10? I to za darmo? Oto jak zrobić sadzonki
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl