Jak wygląda chrobotek reniferowy? Skąd nazwa?
Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) to porost, czyli organizm, który powstaje na skutek współpracy grzybów i glonów. Dlatego zaliczany jest do królestwa grzybów. Zbudowany jest z tzw. plechy, która ma krzaczkowatą budowę i dorasta najwyżej do kilku cm wysokości, a dodatkowo charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem – rocznie przyrasta jedynie kilka milimetrów. „Krzaczki” rozgałęziają się na malutkie „gałązki” i mają szary lub jasnopopielaty kolor.
W przyrodzie występują również inne gatunki chrobotka, ale do celów dekoracyjnych wykorzystuje się właśnie chrobotek reniferowy.
Czy można kupić chrobotek? Gdzie znaleźć? Czy jest pod ochroną?
Porosty są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza i lubią chłodną aurę, dlatego występują głównie na półkuli północnej. Chrobotek rośnie na ziemi, głównie w dobrze prześwietlonych lasach sosnowych.
Zresztą przenoszenie z lasu chrobotka reniferowego nie ma sensu, gdyż roślina nie będzie miała odpowiednich warunków do wzrostu w ogrodzie czy na działce. W ogrodach mech chrobotek występuje niezwykle rzadko i tylko w tych zlokalizowanych w pobliżu lasów sosnowych i położonych w chłodnych regionach Polski.
Chrobotek dostępny jest w sklepach stacjonarnych i internetowych (opisywany jest mylnie jako mech), a sprzedawcy sprowadzają go głównie z Finlandii, gdzie prowadzone są jego plantacje. W Polsce nie uprawia się chrobotka reniferowego ze względu na niewłaściwe dla niego warunki – byłoby to mało efektywne, a co za tym idzie nieopłacalne. Z tego względu nie warto też próbować go uprawiać samodzielnie. Nigdy nie wyrośnie tak ładny, jak ten kupiony w sklepie.
Chrobotek reniferowy kupiony w sklepie – czy jest żywy?
Chrobotek dostępny w sklepach nie jest żywy, ale zaimpregnowany gliceryną. Nie rośnie więc i nie zmienia swojego wyglądu, a to oznacza, że nie zmieni też barwy. Jest to o tyle ważne, że chrobotka reniferowego można kupić w różnych kolorach. Najpopularniejszy jest chrobotek zielony, czerwony, fioletowy i niebieski. Jest on specjalnie farbowany, aby podnieść jego walory dekoracyjne.
Warto przy tym wiedzieć, że chrobotek reniferowy doskonale pochłania wilgoć, więc jest idealny do łazienki, a przy tym nie przyciąga kurzu i jest bezpieczny dla alergików.
Do czego go wykorzystać?
Chrobotek znajduje przede wszystkim zastosowanie w tworzeniu najróżniejszych dekoracji we wnętrzach. Różne kolory, ciekawa struktura i nietypowy wygląd sprawiają, że jest idealny do tworzenia różnego rodzaju kompozycji.
Może to być cała strefa pokryta chrobotkiem lub określony kształt, np. mapy świata. Chrobotka przykleja się do płyty korkowej lub specjalnej konstrukcji. Należy do tego wykorzystać mocny klej, a kępki przyklejać dość gęsto, aby całość dobrze się prezentowała. Można z niego również tworzyć miniaturowe drzewka – wystarczy gałązki lub patyki uformować w odpowiednią konstrukcję i przykleić do niej chrobotka.
Jak dbać o dekoracje z chrobotka?
Chrobotek reniferowy przez to, że jest zaimpregnowany, nie wymaga właściwie żadnej pielęgnacji. Nie rośnie, nie zmienia kształtu i nie trzeba go podlewać, a dodatkowo sam pobiera wilgoć z powietrza. Dlatego w pomieszczeniu powinna być wilgotność powietrza na poziomie 40-60%, czyli standardowa wilgotność, panująca w mieszkaniach.
W razie potrzeby można chrobotka delikatnie spryskać wodą. Ułożona z niego dekoracja nie zmieni więc swojego wyglądu i nie będzie w żaden sposób kłopotliwa. Dodatkowo chrobotek nie potrzebuje dostępu do światła, więc można go nawet wykorzystać w ciemnych pomieszczeniach, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany do tworzenia dekoracji.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Yevhenii Khil / AdobeStock