Logo
Logo

Czym jest mech chrobotek reniferowy | Czy się rozrasta? Jak go stosować?

Mech chrobotek, czyli tak naprawdę chrobotek reniferowy to hit wnętrzarski wykorzystywany przez florystów już od kilku lat. Warto wiedzieć, że tak naprawdę nie jest wcale mchem, ale porostem. Zastosowanie chrobotka jest bardzo szerokie, a jego właściwości i wygląd niesamowite, a wręcz fascynujące.

Jak wygląda chrobotek reniferowy, jaki ma kolor i skąd go wziąć? Jak można go wykorzystać i jak o niego dbać?

Spis treści
Jak wygląda chrobotek? Czy to rzeczywiście mech? Gdzie rośnie w naturze? Ochrona gatunkowa Gdzie kupić chrobotek? Jakie jest zastosowanie chrobotka? Jak go przykleić? Jak pielęgnować dekoracje z chrobotka?

Jak wygląda chrobotek reniferowy? Skąd nazwa?

Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) to porost, czyli organizm, który powstaje na skutek współpracy grzybów i glonów. Dlatego zaliczany jest do królestwa grzybów. Zbudowany jest z tzw. plechy, która ma krzaczkowatą budowę i dorasta najwyżej do kilku cm wysokości, a dodatkowo charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem – rocznie przyrasta jedynie kilka milimetrów. „Krzaczki” rozgałęziają się na malutkie „gałązki” i mają szary lub jasnopopielaty kolor.

Chrobotek reniferowy wyglądem nieco przypominają poroże renifera, a dodatkowo są zjadane przez te majestatyczne zwierzęta, gdyż naturalnie występują w tym samym rejonie. To właśnie z tego względu porost ten nazywa się chrobotek reniferowy.

W przyrodzie występują również inne gatunki chrobotka, ale do celów dekoracyjnych wykorzystuje się właśnie chrobotek reniferowy.

chrobotek reniferowy w runie leśnym
Fot. SHARKY PHOTOGRAPHY / AdobeStock
Chrobotek reniferowy rośnie w lasach sosnowych, można go znaleźć wśród niskich roślin, takich jak borówka czy żurawina
 
 

Czy można kupić chrobotek? Gdzie znaleźć? Czy jest pod ochroną?

Porosty są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza i lubią chłodną aurę, dlatego występują głównie na półkuli północnej. Chrobotek rośnie na ziemi, głównie w dobrze prześwietlonych lasach sosnowych.

W Polsce chrobotek reniferowy występuje dość rzadko, a dodatkowo jest pod częściową ochroną, co oznacza, że jego zrywanie lub niszczenie są surowo zabronione.

Zresztą przenoszenie z lasu chrobotka reniferowego nie ma sensu, gdyż roślina nie będzie miała odpowiednich warunków do wzrostu w ogrodzie czy na działce. W ogrodach mech chrobotek występuje niezwykle rzadko i tylko w tych zlokalizowanych w pobliżu lasów sosnowych i położonych w chłodnych regionach Polski.

Chrobotek dostępny jest w sklepach stacjonarnych i internetowych (opisywany jest mylnie jako mech), a sprzedawcy sprowadzają go głównie z Finlandii, gdzie prowadzone są jego plantacje. W Polsce nie uprawia się chrobotka reniferowego ze względu na niewłaściwe dla niego warunki – byłoby to mało efektywne, a co za tym idzie nieopłacalne. Z tego względu nie warto też próbować go uprawiać samodzielnie. Nigdy nie wyrośnie tak ładny, jak ten kupiony w sklepie.

barwiony chrobotek reniferowy
Fot. Lizavetta / AdobeStock
Dostępny w sprzedaży chrobotek reniferowy często jest barwiony, m.in. na różne odcienie zieleni, żeby przypominał mech

Chrobotek reniferowy kupiony w sklepie – czy jest żywy?

Chrobotek dostępny w sklepach nie jest żywy, ale zaimpregnowany gliceryną. Nie rośnie więc i nie zmienia swojego wyglądu, a to oznacza, że nie zmieni też barwy. Jest to o tyle ważne, że chrobotka reniferowego można kupić w różnych kolorach. Najpopularniejszy jest chrobotek zielony, czerwony, fioletowy i niebieski. Jest on specjalnie farbowany, aby podnieść jego walory dekoracyjne.

Warto przy tym wiedzieć, że chrobotek reniferowy doskonale pochłania wilgoć, więc jest idealny do łazienki, a przy tym nie przyciąga kurzu i jest bezpieczny dla alergików.

dekoracja z chrobotka reniferowego
Fot. Nina / AdobeStock
Dobierając różne odcienie i tekstury materiałów i wykorzystując chrobotek reniferowy, można stworzyć ciekawe dekoracje do wnętrz – w dodatku nie wymagające takiej pielęgnacji jak rośliny doniczkowe
 
 

Do czego go wykorzystać?

Chrobotek znajduje przede wszystkim zastosowanie w tworzeniu najróżniejszych dekoracji we wnętrzach. Różne kolory, ciekawa struktura i nietypowy wygląd sprawiają, że jest idealny do tworzenia różnego rodzaju kompozycji.

Szczególnie popularne są obrazy i ściany z mchu i chrobotka, które wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię. Taką dekorację można stworzyć samodzielnie lub kupić.

Może to być cała strefa pokryta chrobotkiem lub określony kształt, np. mapy świata. Chrobotka przykleja się do płyty korkowej lub specjalnej konstrukcji. Należy do tego wykorzystać mocny klej, a kępki przyklejać dość gęsto, aby całość dobrze się prezentowała. Można z niego również tworzyć miniaturowe drzewka – wystarczy gałązki lub patyki uformować w odpowiednią konstrukcję i przykleić do niej chrobotka.

Jak dbać o dekoracje z chrobotka?

Chrobotek reniferowy przez to, że jest zaimpregnowany, nie wymaga właściwie żadnej pielęgnacji. Nie rośnie, nie zmienia kształtu i nie trzeba go podlewać, a dodatkowo sam pobiera wilgoć z powietrza. Dlatego w pomieszczeniu powinna być wilgotność powietrza na poziomie 40-60%, czyli standardowa wilgotność, panująca w mieszkaniach.

W razie potrzeby można chrobotka delikatnie spryskać wodą. Ułożona z niego dekoracja nie zmieni więc swojego wyglądu i nie będzie w żaden sposób kłopotliwa. Dodatkowo chrobotek nie potrzebuje dostępu do światła, więc można go nawet wykorzystać w ciemnych pomieszczeniach, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany do tworzenia dekoracji.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Yevhenii Khil / AdobeStock

Autor
Czym jest mech chrobotek reniferowy | Czy się rozrasta? Jak go stosować?
Czym jest mech chrobotek reniferowy | Czy się rozrasta? Jak go stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu