Mech w ogrodzie – gdzie wykorzystać?
Mchy naturalnie rosną w strefie z klimatem umiarkowanym, a ze względu na swe małe wymagania i prostą budową mogą wyrastać w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. Wody nie pobierają z podłoża tylko z powietrza, więc świetnie radzą sobie na kamieniach, chodnikach, pniach drzew, czy nawet murach.
Gdzie jeszcze można wykorzystać mech? Mech doskonale wzbogaci kompozycje w ogrodach skalnych, ogrodach leśnych, wypełni szczeliny pomiędzy kamieniami w murach, może porastać pomniki, fontanny, być dodatkiem do kompozycji z pni i kamieni i wszędzie tam, gdzie chcemy dodać trochę zieleni, a nie wyrośnie nic innego – szczególnie w zacienionych miejscach ogrodu.
Szczególnie pięknie mech prezentuje się w towarzystwie paproci i innych roślin typowo leśnych. Mech dodaje bajkowej atmosfery i sprawia, że ogród wydaje się być założony dawno, dawno temu...
Skąd wziąć mech do ogrodu?
Mech można zebrać z lasu, parku i innych miejsc, ale do tego trzeba poznać dobrze gatunki i sprawdzić, czy dany mech nie jest pod ochroną. Wystarczy ostrożnie zebrać go z kamienia lub pnia i przenieść do swojego ogrodu.
Łatwiejszym sposobem, dającym pewność, że nie uszkodzimy mchu chronionego, jest jego zakup. Trzeba jednak pamiętać, aby kupować żywy mech, a nie dekoracyjny, gdyż ten ostatni jest impregnowany i nie urośnie. W dobrym sklepie ogrodniczym bez problemu można kupić mech do ogrodu.
Jak zasadzić mech?
Mech nie ma dużych wymagań, ale najlepiej czuje się w miejscach zacienionych i wilgotnych, chociaż z suszą też sobie poradzi, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowany.
Jeśli chcemy, aby mech rósł w ziemi, to wystarczy zebrać kilka kępek, umieścić w wybranym miejscu i dość mocno docisnąć do podłoża. Na kamieniach i pniach najpierw rozsmarowuje się jogurt naturalny lub maślankę i dopiero układa mech.
Sadzenie mchu na murach jest trochę bardziej pracochłonne, ale pozwala stworzyć ciekawe kompozycje i kształty, które porosną mchem. Przede wszystkim, chcąc posadzić mech na pionowych konstrukcjach, trzeba przygotować odpowiedni klej. Może to być zblendowana lub dobrze wymieszana mieszanka następujących produktów:
- 1 szklanka jogurtu naturalnego lub maślanki
- 0,5 szklanki wody
- 0,5 szklanki piwa
- 1/4 łyżeczki cukru
- 1/4 łyżeczki miodu lub syropu z agawy
Po wymieszaniu wszystkich składników miksturę należy rozsmarować pędzlem na wybranej nawierzchni, malując zaplanowany wzór. Następnie umieszcza się na nim przygotowane kępki mchu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Pielęgnacja mchu
Mech nie ma dużych wymagań i jest w stanie rosnąć praktycznie wszędzie, o ile jest tam dużo cienia, a powietrze jest wilgotne.
Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnymi, jaki należy przeprowadzać, to zraszanie mchu, jeśli powietrze jest zbyt suche. Wystarczy obficie nawilżać mech raz lub dwa razy w tygodniu. W przypadku tworzonych kompozycji z mchu np. na ścianie można go też częściowo usuwać, jeśli za bardzo się rozrośnie, burząc naszą wizję. Nie jest to jednak konieczne i zależy tylko od upodobań ogrodnika.
Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: Michael Böhm, ARTUR / AdobeStock