Jak wyhodować mech w ogrodzie? | Wykorzystanie i sadzenie mchu

Jak wyhodować mech w ogrodzie - Wykorzystanie i sadzenie mchu fot. AdobeStock

Mchy i porosty to małe formy o niezwykłym wyglądzie – mimo niepozornych rozmiarów, a może właśnie ze względu na nie, wyglądają bardzo tajemniczo i fascynująco. Miejsca pokryte mchem prezentują się naturalnie, dziko i przywodzą na myśl czasy prehistoryczne. Niektórzy mech w ogrodzie traktują jak intruza, który sprawia, że trawnik wygląda nieestetycznie, a trawa rośnie dużo gorzej. Jednak wyhodowany w odpowiednim miejscu może dodać ogrodowi niesamowitego, bajecznego wręcz uroku.

Skąd wziąć mech do ogrodu? Jak go zasadzić i pielęgnować?

Posłuchaj
00:00
9
Spis treści
Jakie zastosowanie ma mech w ogrodzie? Czy mech można kupić? Na czym posadzić mech? Jakie lubi warunki? Jak dbać o mech?

Mech w ogrodzie – gdzie wykorzystać?

Mchy naturalnie rosną w strefie z klimatem umiarkowanym, a ze względu na swe małe wymagania i prostą budową mogą wyrastać w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. Wody nie pobierają z podłoża tylko z powietrza, więc świetnie radzą sobie na kamieniach, chodnikach, pniach drzew, czy nawet murach.

W ogrodzie mchy mają bardzo szerokie zastosowanie – wykorzystuje się je głównie w ogrodach naturalistycznych i japońskich. Warto wykorzystać je w miejscach, gdzie nie chce rosnąć trawa, jako alternatywa dla trawnika.

Gdzie jeszcze można wykorzystać mech? Mech doskonale wzbogaci kompozycje w ogrodach skalnych, ogrodach leśnych, wypełni szczeliny pomiędzy kamieniami w murach, może porastać pomniki, fontanny, być dodatkiem do kompozycji z pni i kamieni i wszędzie tam, gdzie chcemy dodać trochę zieleni, a nie wyrośnie nic innego – szczególnie w zacienionych miejscach ogrodu.

Szczególnie pięknie mech prezentuje się w towarzystwie paproci i innych roślin typowo leśnych. Mech dodaje bajkowej atmosfery i sprawia, że ogród wydaje się być założony dawno, dawno temu...

Wykorzystanie mchu w ogrodzie
Fot. Tomoyuki Mizuta, HenFre, Jerzy Górecki / Pixabay
Mech uwielbia cieniste, wilgotne zakątki w ogrodzie. Świetnie rośnie nie tylko w szczelinach nawierzchni, ale też potrafi udekorować kamienie, mury i drewniane elementy małej architektury

Skąd wziąć mech do ogrodu?

Mech można zebrać z lasu, parku i innych miejsc, ale do tego trzeba poznać dobrze gatunki i sprawdzić, czy dany mech nie jest pod ochroną. Wystarczy ostrożnie zebrać go z kamienia lub pnia i przenieść do swojego ogrodu.

Łatwiejszym sposobem, dającym pewność, że nie uszkodzimy mchu chronionego, jest jego zakup. Trzeba jednak pamiętać, aby kupować żywy mech, a nie dekoracyjny, gdyż ten ostatni jest impregnowany i nie urośnie. W dobrym sklepie ogrodniczym bez problemu można kupić mech do ogrodu.

Wykorzystanie mchu w ogrodzie
Fot. Knelson20 / AdobeStock
Mech porastający kamienie w japońskim ogrodzie

Jak zasadzić mech?

Mech nie ma dużych wymagań, ale najlepiej czuje się w miejscach zacienionych i wilgotnych, chociaż z suszą też sobie poradzi, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowany.

Sposób sadzenia mchu zależy od wybranego miejsca. Mech może rosnąć nie tylko w gruncie, ale pokrywać stare konary, kamienie, murki czy rosnąć w szczelinach nawierzchni.

Jeśli chcemy, aby mech rósł w ziemi, to wystarczy zebrać kilka kępek, umieścić w wybranym miejscu i dość mocno docisnąć do podłoża. Na kamieniach i pniach najpierw rozsmarowuje się jogurt naturalny lub maślankę i dopiero układa mech.

Sadzenie mchu na murach jest trochę bardziej pracochłonne, ale pozwala stworzyć ciekawe kompozycje i kształty, które porosną mchem. Przede wszystkim, chcąc posadzić mech na pionowych konstrukcjach, trzeba przygotować odpowiedni klej. Może to być zblendowana lub dobrze wymieszana mieszanka następujących produktów:

  • 1 szklanka jogurtu naturalnego lub maślanki
  • 0,5 szklanki wody
  • 0,5 szklanki piwa
  • 1/4 łyżeczki cukru
  • 1/4 łyżeczki miodu lub syropu z agawy

Po wymieszaniu wszystkich składników miksturę należy rozsmarować pędzlem na wybranej nawierzchni, malując zaplanowany wzór. Następnie umieszcza się na nim przygotowane kępki mchu.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rama (@ramavgan)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez tadaaki_shiraishi (@tadaaki_shiraishi)

Redakcja poleca
0 Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
1 Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
2 P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
3 Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
4 Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
5 Stacja pogodowa elektroniczna – czarna
Stacja pogodowa elektroniczna – czarna

Pielęgnacja mchu

Mech nie ma dużych wymagań i jest w stanie rosnąć praktycznie wszędzie, o ile jest tam dużo cienia, a powietrze jest wilgotne.

Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnymi, jaki należy przeprowadzać, to zraszanie mchu, jeśli powietrze jest zbyt suche. Wystarczy obficie nawilżać mech raz lub dwa razy w tygodniu. W przypadku tworzonych kompozycji z mchu np. na ścianie można go też częściowo usuwać, jeśli za bardzo się rozrośnie, burząc naszą wizję. Nie jest to jednak konieczne i zależy tylko od upodobań ogrodnika.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: Michael Böhm, ARTUR / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
02-08-2023 20:56
Komentarz dodany przez sue: Nie wolno zabierać mchu z lasu
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Tagi
Najnowsze treści
Plamy na igłach świerka? To może być jedna z tych 3 chorób. Rozpoznaj i zwalcz Jesienny ogród "w płomieniach ognia". Już za chwilę zacznie się najpiękniejsze show sezonu Czym podlewać storczyki, aby kwitły non stop? Deszczówka, kranówka, a może coś jeszcze? Co zrobić, żeby zerwane pomidory dojrzały w domu? Wypróbuj te proste triki Miesięcznik Dahurski Stare odmiany winogron tnę jesienią tylko w 1 sposób. Zbieram 3x więcej owoców co roku Tym środkiem za 1,5 zł zmywam klej z okien po moskitierze. Są jak nowe i nie lepią się Wiosenna pielęgnacja truskawek | Co zrobić, by były zdrowe i słodkie? Czy wiesz, że liście to zagrożenie w ogrodzie? Są źródłem zakażeń i...