Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
35
Okazje

Growbox, namiot uprawowy – czym jest i jak uprawiać w nim rośliny?

Miłośnicy świeżych warzyw, owoców i ziół, szczególnie tych egzotycznych wiedzą, że ich zakup jest nie tylko drogi, ale i często bardzo trudny. Dlatego bardzo popularnym rozwiązaniem jest samodzielna uprawa roślin jadalnych. Niestety wiele z nich nie da się uprawiać w ogrodzie, czy szklarni, a te, które się do tego nadają, wymagają pieczołowitej pielęgnacji i znacznego zaangażowania. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem jest growbox. Czym jest growbox? Co można w nim uprawiać i jakie są rodzaje?

 
Spis treści
Czym jest growbox? Jakie rośliny można uprawiać w growboxie? Jakie są typy growboxów? Jak uprawiać rośliny w growboxie?

Co to jest growbox?

Growbox to pewnego rodzaju szklarnia trzymana w pomieszczeniu, w której panują warunki idealne do uprawiania konkretnych gatunków roślin. Może mieć bardzo różną formę i wielkość od małych namiotów uprawowych, przypominających szafkę lub skrzynkę po wielkie szafy, a nawet całe pomieszczenia.

Rodzaj growboxu zależy od potrzeb, dostępnego miejsca oraz przeznaczenia. Namiot uprawowy jest doskonałą alternatywą dla standardowych upraw w ogrodzie, czy szklarni, gdyż daje ogromną kontrolę nad warunkami w nim panującymi. Dodatkowo stanowi ochronę przed szkodnikami, pestycydami (np. w trakcie oprysków okolicznych pól) oraz patogeniami.

Growboxy pozwalają na uprawę warzyw, owoców, ziół i gatunków egzotycznych. Wymagają od właściciela mniejszego zaangażowania i zapewniają obfite, wysokie jakościowo, smaczne i zdrowe plony. Wadą growboxów może być ich cena, jednak warto pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata.

Co można w nim uprawiać?

Growbox pozwala na uprawę praktycznie wszystkich warzyw, owoców, ziół i roślin egzotycznych. Ze względu na możliwość kontrolowania warunków panujących w namiocie uprawowym jest on wykorzystywany przede wszystkim do uprawy roślin mało wytrzymałych, podatnych na choroby i szkodniki oraz o niskiej odporności na wahania wilgotności lub temperatury, czy mrozu. Dotyczy to przede wszystkim gatunków, które pochodzą z cieplejszych regionów oraz tropików. Dodatkowo wiele warzyw, owoców i innych roślin można uprawiać przez cały rok, pozyskując smaczne plony. W ten sposób można pozyskać aromatyczne i smaczne pomidory, ogórki, bazylia, czy oregano oraz wiele innych roślin bez względu na panujące na dworze temperatury.

Growshop Mr Grow / YouTube


Jakie są rodzaje growboxów, namiotów uprawowych?  

W sklepach dostępne są różne rodzaje growboxów, dzięki czemu każdy może znaleźć model idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Najprostsze i najmniejsze to tzw. growboxy kuchenne, które wyglądem przypominają nieco donicę. Posiadają specjalny system nawadniania lub zbiornik na wodę, który umożliwia roślinom pobór odpowiedniej ilości płynów. Dodatkowo mają oświetlenie. Tego typu growboxy idealnie nadają się do uprawy ziół na parapecie.

Bardziej zaawansowane growboxy to zamknięte lub półotwarte pojemniki, przypominające szafkę. Poza kontrolą nad oświetleniem i wilgotnością podłoża zapewniają również kontrolę nad wilgotnością powietrza, dzięki wentylatorom i filtrom. To wraz z większym rozmiarem sprawia, że taki growbox doskonale sprawdzi się do uprawy warzyw, owoców oraz kwiatów egzotycznych. Mogą mieć one rozmiar niewielkiej szafki lub ogromnej szafy, która zapewni dużą ilość miejsca. Co ciekawe, taki growbox zazwyczaj jest tańszy niż growbox kuchenny.

Uprawa w growboxie fot. Wikimedia Commons
Fot. D-Kuru, CC BY-SA 3.0 at, Wikimedia Commons


Jakie warunki w panują w growboxie?

W growboxie można kontrolować warunki uprawy:
• wilgotność podłoża; • wilgotność powietrza; • temperaturę powietrza; • oświetlenie.

W namiocie uprawowym można uzyskać wysokie temperatury oraz wysoką wilgotność powietrza, co nie jest możliwe lub wymaga skomplikowanych instalacji oraz jest bardzo kosztowne i pracochłonne w przypadku upraw gruntowych i tunelowych. Pozwala to na uzyskanie warunków idealnych dla konkretnych odmian, co przekłada się na ich lepszą kondycję oraz oczywiście lepsze plony.  

Na czym polega uprawa roślin w growboxie?  

Uprawa w growboxie jest najprostszą metodą, dlatego polecana jest również osobom początkującym. Wystarczy wybrać odpowiedni growbox i znać wymagania uprawianej rośliny, aby w krótszym czasie uzyskać wspaniałe okazy.

Po podłączeniu i uruchomieniu wszystkich elementów należy ustawić odpowiednie parametry, a następnie umieścić sadzonki w odpowiednim podłożu lub specjalnych pojemnikach hydroponicznych. Na koniec wystarczy uzupełnić zbiornik na wodę, który należy regularnie uzupełniać. Uprawa jest prawie całkowicie zautomatyzowana i nie wymaga właściwie żadnego zaangażowania, zwłaszcza jeśli wybierze się model, dający kontrolę nad wszystkimi parametrami i posiadający wentylację oraz filtry.

Mimo że cena growboxów nie jest niska, to warto je rozważyć, gdyż taka uprawa może być prowadzona właściwie w każdym pomieszczeniu (również w piwnicy, garażu, czy na strychu) i jest bardzo prosta.  

Uprawa konopi/marihuany w Growboxie  

Uprawa konopi w growboxie w celu pozyskania marihuany jest w Polsce nielegalna, ale w wielu krajach na świecie nie jest zabroniona, a do uprawy wykorzystywany jest właśnie growbox. Ułatwia on stworzenie idealnych warunków do uprawy i wymaga mniej zaangażowania w uprawę niż przy standardowych uprawach. Pozwala uzyskać lepsze i większe plony, a dodatkowo uprawa jest dużo łatwiejsza. Kolejną zaletą jest system wentylacji i filtracji powietrza, co likwiduje nieprzyjemne zapachy wytwarzane podczas uprawy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe:  Ivan Samkov / Pexels, Kravchenkowork, vasilevkirill / Depositphotos

Autor
Growbox, namiot uprawowy – czym jest i jak uprawiać w nim rośliny?
Growbox, namiot uprawowy – czym jest i jak uprawiać w nim rośliny?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresujeKomentarze


Twoja strona ogrodu