Logo
Logo

Rozmnażanie monstery | Jak szybko i łatwo ukorzeniać sadzonki?

Rozmnażanie monstery w wodzie jest bardzo łatwym zadaniem. Do tego celu potrzebny jest duży okaz, z którego będzie można pozyskać pędy wierzchołkowe, by zrobić z nich sadzonki. Jak rozmnożyć tę roślinę oraz ile trwa jej ukorzenienie?

Spis treści
Jak ukorzenić monsterę w wodzie?
FILM: Jak rozmnażać i zagęszczać monsterę?

Rozmnażanie monstery w wodzie

Monstera jest wyjątkowo dekoracyjna, a przy tym mało wymagającą. Na dodatek bardzo łatwo można ją rozmnożyć z sadzonek pędowych (zawierających co najmniej jeden węzeł – zgrubione połączenie między łodygą a liściem, z którego wyrasta korzeń powietrzny).

Rozmnażanie monstery w wodzie można przeprowadzić w kilku prostych krokach. Na początek należy wybrać odpowiedni pęd rośliny (najlepiej sadzonkę wierzchołkową – końcówkę pędu lub sadzonkę pędową – pęd pocięty na mniejsze fragmenty z węzłem). Następnie trzeba go odciąć ostrym nożem i włożyć do naczynia z wodą. Ważne jest, aby wymienić ją co 2-3 dni. Następnie trzeba poczekać około 10-14 dni, a więc do momentu aż korzenie roślinki będą wystarczająco duże. A później nie pozostaje nic innego jak posadzić ją do podłoża w nowej doniczce.

Aby roślina ta dobrze wzrastała, trzeba jej zapewnić umiarkowane światło, które przypomina naturalne warunki pod koronami drzew. Dobrze jest zatem ustawić ją na północny lub wschodni parapet. Latem zalecane jest umiarkowane nawożenie, najlepiej co 2 - 3 tygodnie. Regularne podlewanie sprawia, że już po kilku tygodniach będziemy mogli cieszyć się z posiadania okazałej roślinki.

FILM: Jak rozmnażać i zagęszczać monsterę?

Źródło: Make Your Life Greener / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: firn / Depositphotos

Autor
Rozmnażanie monstery | Jak szybko i łatwo ukorzeniać sadzonki?
Rozmnażanie monstery | Jak szybko i łatwo ukorzeniać sadzonki?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Oliwia

19-08-2022 21:24

Dzień Dobry, wczoraj przyszła mi sadzonka monstery deliciosy variegaty. Nie jest to niestety sadzonka wierzchołkowa, tylko z pędu. Ma ona bardzo duży długi i twardy korzeń (wygląda jak typowy powietrzny) i nie wiem czy powinnam włożyć go jeszcze do wody, żeby urosło z niego jeszcze ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl