Logo
Logo

Dzięki tej kuchennej resztce zapomnicie o plamach w zlewie. Wystarczy przetrzeć i gotowe

Wielokrotnie walczymy z praktycznością i dekorem wnętrza. Nie zawsze ze sobą współgrają, dlatego też mierzymy się z wyborami, które potem odciskają swoje piętno na naszym codziennym życiu. Może się tak stać nawet w przypadku zwykłego zlewu. Przytoczę wam przykład z mojego życia. Od zawsze lubiłam styl vintage, dlatego tez zdecydowałam się na zlew konglomeratowy w beżu. Nie chodzi tutaj o sam kolor, ale utrzymanie kamienia w czystości. Musicie pamiętać, ze jest wyjątkowy i tak też trzeba się z nim obchodzić - ale bardzo delikatnie! W przeciwnym razie pojawią się rysy, a co gorsze - nawet pleśń.

Spis treści
Jak pozbyć się plam w zlewie z każdego materiału? Czy zlew konglomeratowy to dobre rozwiązanie, gdy dużo gotujecie?

Chcąc uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, warto początkowo zapoznać się ze specyfiką materiałów, jakie chcemy dodać do naszego projektu mieszkania. Niestety nie wiedziałam, że szorowanie oraz detergenty to najgorszy mariaż, jeżeli chodzi o ten typ surowca na zlew. Tutaj systematyczność i dokładne czyszczenie po każdorazowym zmywaniu to bardzo ważny czynnik. Jeżeli i wy obawiacie się, że już nigdy nie doczyścicie swoich ukochanych zlewozmywaków, mam dla was specjalny patent za grosze. Nie obawiajcie się - pasuje do tych emaliowanych, stalowych czy konglomeratowych.

Jak pozbyć się plam w zlewie domowym sposobem?

Nie popełniajcie mojego błędu i w przypadku konglomeratu, wyrzućcie wszystkie stalowe czyściki. Możecie pozostawić jedynie delikatne gąbeczki z twardszą warstwą. Nigdy nie pozostawiajcie namoczonych garnków w zlewie - inaczej może się to skończyć zaciekami, których nie domyjecie przez najbliższe kilka tygodni.

Co do detergentów - specjalne mleczka z drobinkami czy kryształkami, również muszą iść w odstawkę. Dlaczego? Polerując w ten sposób zlew, tworzymy większe zarysowania i szczeliny. W nich gromadzi się brud, a następnie, postępująca pleśń.

Weźcie mój patent do serca i wypróbujcie już dzisiaj. Wystarczy obrać skórki z grejpfruta i zalać octem spirytusowym lub jabłkowym. Odstawcie taką mieszankę na około 4-5 dni. Po tym czasie spryskajcie powierzchnię zlewu i przetrzyjcie gąbeczką do czysta.

Możecie spotęgować ten efekt, pocierając zlew samymi skórkami grejpfruta, które były uprzednio nasączone octem. To jeden z lepszych patentów, który pozostał w moim domu na dłużej. Dzięki niemu uratowałam zapuszczony zlew, który miał iść do wymiany.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Czy zlew konglomeratowy to praktyczne rozwiązanie w kuchni, w której dużo gotujesz?

Wcześniej wspomniałam, ze jestem użytkowniczką takiego zlewu. To bardzo dobry i elegancki wybór do kuchni pod warunkiem, ze codziennie będzie pozostawał pusty i czysty. Niestety zacieki tworzą się na nim niemal same. To dosyć spore wyzwanie dla wszystkich osób, które bardzo dużo czasu poświęcają w kuchni.

Przygotowując gulasze, kiszonki z buraków czy kapusty, nasz zlew jest narażony na plamy oraz kwasy. W tym przypadku należy pamiętać, aby dokładnie przepłukać go wodą i nie szorować od razu po działaniu kwasów. To może nieco osłabić jego powierzchnię.

Stabilny, sporych rozmiarów zlew może się przydać zwłaszcza tym, którzy codziennie używają szybkowarów, naczyń żaroodpornych czy sporych garnków. Możecie mieć pewność, że nie pęknie, ani nie odpryśnie lakier, jak to bywa przy zlewach z emalii.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: EdNurg / AdobeStock

Autor
Dzięki tej kuchennej resztce zapomnicie o plamach w zlewie. Wystarczy przetrzeć i gotowe
Dzięki tej kuchennej resztce zapomnicie o plamach w zlewie. Wystarczy przetrzeć i gotowe
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl