Logo
Logo

Jak wykorzystać aspirynę? Nie tylko na ból głowy. Oto nieoczekiwane zastosowania w domu i ogrodzie

Aspiryna to od ponad 100 lat jeden z najpopularniejszych leków stosowanych na ból głowy i przeziębienia. Jednak ma ona o wiele więcej zastosować i świetnie sprawdzi się na przykład podczas domowych porządków, czy łagodzenia świądu przy ukąszeniach. Jest łatwo dostępna, stosunkowo tania, a przy tym niezwykle skuteczna i wszechstronna. Co więcej, nie trzeba specjalnie kupować aspiryny – do sprzątania można wykorzystać przeterminowane tabletki. Jak wykorzystać aspirynę w domu? Oto 10 nietypowych zastosowań aspiryny.

10 zaskakujących zastosowań aspiryny w domu – nie tylko na ból

Aspiryna, znana głównie jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, od lat znajduje zastosowanie w medycynie. Jednak jej wszechstronne właściwości wykraczają daleko poza leczenie bólu głowy czy gorączki. Kwas salicylowy, kluczowy składnik aspiryny, sprawia, że ten powszechnie dostępny lek może być wykorzystywany w wielu mniej oczywistych, ale równie efektywnych sposobach.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, jak wykorzystać aspirynę w nietypowych, ale niezwykle skutecznych zastosowaniach, które mogą ułatwić wiele domowych czynności i poprawić jakość życia.

Aspiryna na łupież

Osoby, które mają problem z nawracającym łupieżem głowy mogą zastosować aspirynę podczas mycia głowy. Kwas salicylowy zmniejsza nadmierne złuszczanie się naskórka i pomaga normalizować skórę. Jak zwalczać łupież aspiryną? 2 tabletki dokładnie rozkruszyć i wymieszać z 2-3 łyżkami szamponu, a następnie nanieść na skórę głowy. Pozostawić na 5 minut, a potem dokładnie spłukać i wykonać dalszą pielęgnację.

Aspiryna na ukąszenia

Kwas salicylowy zawarty w aspirynie działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwświądowo, pomagając pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości po ukąszeniu przez komary i inne owady. 1 tabletkę rozgnieść i zmieszać z odrobiną wody, aby uzyskać pastę, którą nakłada się na miejsca po ukąszeniach. Ten sposób może być wykorzystywany tylko przez osoby, które nie są uczulone na żaden składnik leku.

Opryski roślin z aspiryny

Opryski z aspiryny warto stosować profilaktycznie, aby wzmocnić rośliny i zwiększyć ich odporność na choroby szkodniki. W litrze wody rozpuścić tabletkę aspiryny, odstawić na godzinę i przelać do butelki z atomizerem. Następnie spryskać rośliny (można stosować na pomidory, ogórki i inne gatunki). Zabieg warto powtarzać co 2 miesiące.

Wydłużanie żywotności ciętych kwiatów

Wystarczy do wazonu wrzucić pokruszoną tabletkę aspiryny i wlać wodę, aby bukiet kwiatów na dłużej zachował świeżość. To dobra alternatywa dla cukru i soli, gdyż jest dużo skuteczniejsza.

Aspiryna do mycia trudno dostępnych miejsc

Wyczyszczenie wnętrza ekspresu do kawy, czy wysokiego, a wąskiego wazonu może być trudne, chyba że użyjemy aspiryny. Wystarczy rozpuścić kilka tabletek (ilość zależna od wielkości czyszczonej powierzchni) w wodzie i wlać do czyszczonego przedmiotu. Zostawić na godzinę, a potem dokładnie wypłukać.

Aspiryna na trudne plamy

Żółte plamy na białych bluzkach można usunąć za pomocą roztworu ze szklanki letniej wody i dwóch tabletek aspiryny. Plamy należy zalać płynem, zostawić na kilka godzin, a potem wyprać. Działanie wybielające można również wykorzystać podczas prania białych firanek i ubrań. Do bębna wrzucić 4 tabletki aspiryny, dodać do pojemnika proszek do prania i ustawić standardowy program. Poszarzałe i pożółkłe ubrania odzyskają swój biały kolor.

Udrażnianie rur aspiryną

Do udrażniania rur najlepiej sprawdzą się musujące tabletki aspiryny. Wrzucić kilka tabletek do zatkanej rury i zalać szklanką octu (uwaga na opary!). Zostawić na 15 minut, a potem dokładnie spłukać mocno ciepłą wodą. W razie potrzeby czynność można powtórzyć.

Czyszczenie srebra aspiryną

Aspiryna pomoże dokładnie i dość szybko wyczyścić zabrudzone srebro. Naczynie wypełnić ciepłą wodą i dodać 2-4 tabletki aspiryny, a potem włożyć srebrne przedmioty i zostawić na 15 minut. Na koniec srebro dokładnie wypłukać i wypolerować.

Aspiryna na przypalone garnki

Przypalone garnki będzie dużo łatwiej wyczyścić, jeśli najpierw wrzucimy do nich kilka tabletek leku i zalejemy wody. Taki roztwór należy zostawić na 20 minut, a potem wyczyścić dno i boki drewnianą łyżką. Teraz wystarczy umyć garnek, aby znów dobrze wyglądał i spełniał swoją funkcję.

Czyszczenie toalety aspiryną

Aspiryna to dobra metoda na usunięcie osadu z kamienia bez używania mocnych detergentów. Do muszli wrzucić kilka tabletek leku i zostawić na 30 minut, a potem dokładnie umyć i spłukać wodą. Do wyczyszczenia ścianek lepiej sprawdzi się pasta z aspiryny (tabletkę kruszymy i mieszamy z wodą), którą nakłada się na zabrudzone miejsca i zostawia na 30 minut.

Film o tym, jak jeszcze można wykorzystać aspirynę

Źródło: Domowe sposoby na zdrowie / Youtube

 

Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Photographee.eu, Prostock-studio, Andrey Cherkasov / AdobeStock

Autor
Jak wykorzystać aspirynę? Nie tylko na ból głowy. Oto nieoczekiwane zastosowania w domu i ogrodzie
Jak wykorzystać aspirynę? Nie tylko na ból głowy. Oto nieoczekiwane zastosowania w domu i ogrodzie
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi