Logo
Logo

Czyszczenie białych plastikowych mebli jest utrapieniem? Zobacz co robić, by przy małym wysiłku lśniły jak nowe

Plastikowe meble w ogrodzie to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie, gdyż są one bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, więc przetrwają wiele sezonów. Dodatkowo są lekkie, poręczne i tanie, więc ich wymiana w razie potrzeby nie wymaga dużych nakładów finansowych. Niestety białe meble ogrodowe dość szybko się brudzą, dlatego wymagają regularnego czyszczenia, aby dobrze się prezentowały. Za ich mycie zabieramy się zaraz po zimie, chcąc z nich korzystać w nadchodzącej wiośnie. Jak je szybko ale skutecznie czyścić? Co robić, by zachowywały swój dobry wygląd przez cały czas użytkowania?

Jak czyścić plastikowe meble ogrodowe? Regularność i wyczucie

Plastikowe meble są dość odporne, ale trzeba zwracać uwagę, aby podczas czyszczenia ich nie zniszczyć. O czym pamiętać podczas czyszczenia białych mebli? 

  • Usuwanie plam i zabrudzeń na bieżąco jest konieczne, aby meble dobrze wyglądały i zachowały dobry stan. Dodatkowo regularne mycie jest dużo łatwiejsze niż usuwanie starych, zaschniętych plam. Szczególnie poleca się przemywać meble po większych spotkaniach. Warto wtedy przetrzeć meble, zwracając szczególną uwagę na różne plamy.
  • Szorowanie twardą szczotką, czy drucianymi myjkami nie sprawdzi się podczas mycia plastikowych mebli, gdyż może doprowadzić do zadrapań i porysowań, które nie wyglądają dobrze. Zdecydowanie lepiej wykorzystać delikatne produkty – ściereczkę z mikrofibry, gąbkę do mycia naczyń i inne miękkie akcesoria.

Czym wyczyścić białe meble ogrodowe?

Standardowe mycie nie wymaga specjalnych środków i można do niego wykorzystać ciepłą wodę oraz płyn do mycia naczyń lub inny, delikatny detergent. W przypadku silniejszych zabrudzeń dobrze sprawdzi się dodatek proszku do prania, gdyż dodatkowo pomoże zadbać o biały kolor mebli. Do miski nalać ciepłą wodę i rozpuścić w niej detergent, a następnie zamoczyć gąbkę i dokładnie umyć całe meble. Większe i starsze zabrudzenia mogą wymagać kilkukrotnego powtórzenia tej czynności lub namaczania – meble dokładnie pokryć wodą z detergentem, pozostawić na 15 minut i umyć. Na koniec oczywiście całość trzeba dokładnie spłukać (można użyć węża ogrodowego) i wytrzeć lub pozostawić do wyschnięcia.

Jak wyczyścić poszarzałe lub pożółkłe meble?

Najlepiej sprawdzi się tu soda oczyszczona, która ma działanie wybielające, czyszczące i odkażające, a jednocześnie jest tania i bezpieczna w stosowaniu. Sodę należy zmieszać z wodą tak, aby powstała pasta, którą nakłada się na gąbkę, a następnie dokładnie myje całą powierzchnię. W razie potrzeby meble można pozostawić pokryte sodą na 10 minut, a potem dokładnie umyć i spłukać. To pozwoli zniwelować uporczywe plamy i przywróci meblom biały kolor.

Kluczem, by Twoje białe plastikowe meble zawsze ładnie wyglądały jest systematyczność. Jeśli regularnie będziesz je przemywać zauważysz, że zabieg ten będzie krótki, a meble zachowają czystość nawet na wiele lat.

 

Kiedy czyścić meble ogrodowe?

Logiczną odpowiedzią wydaję się, że zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Jednak są sytuacje, w których powinno się czyścić meble, nawet jeśli pozornie nie są brudne. Zwłaszcza że często brudzą się one równomiernie na skutek osadzania się pyłu i kurzu, co może być niezauważalne. Tak więc poza usuwaniem plam na bieżąco należy czyścić meble ogrodowe co najmniej 4 razy w roku:

  • przed rozpoczęciem sezonu – w trakcie przechowywanie często gromadzą się zanieczyszczenia;
  • dwa razy w trakcie sezonu (min. raz na 2 miesiące) – regularne mycie ułatwi zachowanie białego koloru;
  • po zakończonym sezonie – czyste meble warto przykryć, dzięki czemu ograniczymy ilość osadzającego się kurzu.

Jak zabezpieczyć plastikowe meble ogrodowe?

Prawidłowa pielęgnacja i ochrona mebli może znacząco wydłużyć ich żywotność i pomaga zachować estetyczny wygląd. Poza regularnym myciem mebli należy pamiętać o schowaniu ich po zakończeniu sezonu. Najlepiej, aby było to suche, chłodne miejsce, w którym krzesła można ustawić na sobie i przykryć wraz ze stołem. W trakcie sezonu na stolik można położyć ceratę – nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, gdyż wyszło z mody, ale ochroni mebel przed uszkodzeniami i plamami. Na krzesłach w tym samym celu można położyć pokrowce lub bardziej popularne ozdobne poduszki, które dodatkowo będą wspaniałą dekoracją.

Warto też pamiętać, aby nie zostawiać nieużywanych mebli ogrodowych wystawionych na słońce. Wystarczy je przestawić pod drzewo lub daszek, aby wydłużyć ich trwałość. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mebli w żywych, jaskrawych kolorach, które mogą się brzydko odbarwiać.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zzzzz

Autor
Czyszczenie białych plastikowych mebli jest utrapieniem? Zobacz co robić, by przy małym wysiłku lśniły jak nowe
Czyszczenie białych plastikowych mebli jest utrapieniem? Zobacz co robić, by przy małym wysiłku lśniły jak nowe
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi