Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki? Sprawdzone metody, które naprawdę działają

Jak pozdyc sie nieprzyjemnego zapachu z pralki, AdobeStock_501348100

Pralka to jeden z tych nieocenionych sprzętów domowych, o którym często się zapomina przy domowych porządkach. Tymczasem w jej zakamarkach zbiera się duża ilość zabrudzeń, które negatywnie wpływają na pranie i samo urządzenie. Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami? Jak często czyścić pralkę i dlaczego trzeba to robić?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
6

Dlaczego pralkę trzeba czyścić regularnie?

Pralka to jedno z podstawowych urządzeń w każdym domu, które ułatwia utrzymanie ubrań w czystości. Jednak, aby tak było trzeba o nią odpowiednio dbać, a jedną z najważniejszych czynności jest regularne czyszczenie pralki. Po co czyści się pralkę?

  • Świeże pranie – brudna pralka wydziela przykry zapach i mniej skutecznie pierze. Dlatego, jeśli zależy nam na czystych ubraniach, to niezbędne jest mycie pralki.
  • Mniejsza awaryjność – prawidłowe czyszczenie pralki pozwala usunąć osad (np. z kamienia), który może doprowadzić do kosztownej awarii.
  • Wydłużenie żywotności – regularnie myta pralka dłużej nam posłuży, co przekłada się na oszczędność.

Jak często należy czyścić pralkę?

Dokładne umycie uszczelek i szuflady powinno odbywać się minimum raz w miesiącu, a najlepiej raz na 2 tygodnie. Dzięki temu urządzenie pozostanie w doskonałym stanie przez długi czas, co pozwoli uniknąć kosztownych napraw.

Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała w środku?

Nieprzyjemny zapach z pralki to najczęstszy problem, z którym jednak łatwo można sobie poradzić. Wystarczy regularnie czyścić uszczelki i wnętrze, a pralka będzie świeża i pachnąca. Ważne jest również, aby po każdym praniu zostawić uchylone drzwiczki i szufladę, w których ze względu na wilgoć mogą się namnażać drobnoustroje i pojawiać się pleśń, a to właśnie one są odpowiedzialne za brzydki zapach z pralki. Częstym problemem jest również przeładowanie pralki – zbyt duża ilość rzeczy sprawia, że detergent nie rozpuszcza się całkowicie, co skutkuje specyficznym zapachem. Warto przy tym pamiętać, że każda pralka ma określoną ładowność. Równie istotne jest używanie detergentów zgodnie z zaleceniami producenta – w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej! Zbyt mała ilość proszku do prania, czy płynu spowoduje, że ubrania nie będą czyste i pachnące, a zbyt duża jest częstym powodem nieprzyjemnej woni.

Jakie są tanie domowe sposoby na czyszczenie pralki zamiast kupowania drogich preparatów?

Sklepowe półki są pełne gotowych środków do czyszczenia i mycia pralki. Jednak wiele z nich zawiera substancje niekorzystne dla zdrowia, a ich skład i opakowanie są szkodliwe dla środowiska. Dodatkowo płyny są drogie, a domowe sposoby czyszczenia pralki są tanie, skuteczne i bardzo proste. Wystarczy kilka podstawowych składników, które znajdują się w praktycznie każdym domu, aby przywrócić pralce świeżość i doskonały stan.

Ocet i soda

Z sody oczyszczonej i octu można przygotować pastę, mieszając je tak, aby powstała papka. Następnie pastę nakłada się na gumowe uszczelki, do szuflady, pojemników i na miejsca, w których osadził się kamień lub pojawiła się pleśń. Zostawić na 15 minut i wyczyścić gąbką lub szmatką. Taka pasta usunie wszystkie zabrudzenia oraz osad i przykry zapach.

Kwasek cytrynowy

Jedną z polecanych metod czyszczenia pralki jest wykorzystanie kwasku cytrynowego, który zadziała podobnie do sody oczyszczonej. Trzeba jednak pamiętać, że zawarte w nim kwasy mogą uszkodzić uszczelki, więc trzeba się zastanowić, czy warto podejmować ryzyko, gdy jest tyle innych, bezpiecznych sposobów na wyczyszczenie pralki.

Tabletka do zmywarki

To ciekawe rozwiązanie, które często zaradza problemowi brzydko pachnącej pralki. Silny detergent usunie bród i nieprzyjemny zapach, a jednocześnie jest bezpieczny dla pralki i nie uszkodzi uszczelek ani innych elementów. Jedną tabletkę należy włożyć do szuflady na proszek, a drugą do bębna pralki. Ustawić cykl prania o temperaturze przynajmniej 60 stopni C, a po jego zakończeniu otworzyć drzwiczki i szuflady, aby przewietrzyć wnętrze.

Czyszczenie filtra w pralce

Zabrudzony filtr jest przyczyną przykrego zapachu oraz mało skutecznego prania, dlatego należy go regularnie czyścić (przynajmniej raz na miesiąc). Po wyciągnięciu go usuwa się większe zabrudzenia, a potem wkłada do miski z ciepłą wodą, do której można dodać sodę. Po 30 minutach filtr trzeba dokładnie umyć płynem do mycia naczyń. Przy dużych zabrudzeniach wszystkie czynności można powtórzyć.

Co jednak zrobić, gdy z pralki już wydobywa się przykry zapach?

W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać sodę, która dezynfekuję, usuwa pleśń i pochłania nieprzyjemną woń. Do pojemnika na proszek wsyp 2 opakowania sody oczyszczonej, ustaw cykl prania o najwyższej temperaturze, a po jego zakończeniu otwórz szufladę i uchyl drzwiczki, aby wnętrze się przewietrzyło. Zamiast sody można wykorzystać też ocet, który dodatkowo usunie kamień i osad. Tym razem do pojemnika na proszek należy wlać 2 szklanki octu i ustawić cykl prania o najwyższej temperaturze.

Film poradnikowy na pozbycie się smrodu z pralki

Źródło: ToTemat / Youtube

 

Tekst: ZO, zdjęcia tytułowe: edit. Fotopogledi / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców  Morus - 0,9 kg Bros
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców Morus - 0,9 kg Bros
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści