Jak wyglądają mole odzieżowe? Skąd się biorą?
Mole odzieżowe, a właściwie mole włosienniczki (Tineola bisselliella) to niewielkie, nocne motyle o smukłym ciele, długich czułkach i wzorzystych skrzydełkach o żółtym zabarwieniu.
To właśnie w ten sposób często dostają się do naszych domu – przylatując z sąsiednich lokali lub wlatując przez okna. Jednak najczęściej sami je przynosimy wraz ze starymi bądź używanymi meblami tapicerowanymi, kocami, pościelą lub ubraniami.
Mole odzieżowe: rozmnażanie i cykl życia, co jedzą?
Warto wiedzieć, że dorosłe mole odzieżowe nie zjadają tkanin, a ich głównym celem jest rozmnażanie się. Za zniszczenia w naszej szafie odpowiadają mole w formie larwalnej, które są bardzo żarłoczne i żywią się naturalnymi włóknami pochodzenia zwierzęcego.
Samica mola odzieżowego składa od 30 do 200 jaj, z których w sprzyjających warunkach w ciągu 4 do 10 dni wykluwają się larwy. Stadium larwalne trwa co najmniej 35 dni, ale może potrwa nawet 2 lata ze względu na ich zdolność do diapauzy, czyli zdolności do zahamowania dalszego rozwoju ze względu na warunki zewnętrzne. Ostatnim etapem jest przepoczwarzanie, co w zależności od pory roku trwa od 1 do 4 tygodni.
Gdzie się chowają? Jak i gdzie znaleźć gniazdo moli?
Mole odzieżowe chowają się w ciemnych miejscach w pobliżu tkanin, a więc w szafach, garderobach, piwnicach i na strychach. Jaja składane są bezpośrednio na ubraniach, dywanach lub obok nich – najłatwiej zaobserwować pełzające i żerujące larwy o podłużnym, jasnym ciele.
Mocno zniszczone tkaniny należy zutylizować, a szafki i półki dokładnie umyć np. wodą z octem.
Jak pozbyć się moli odzieżowych z szafy?
Zwalczanie moli jest dość trudne i wymaga cierpliwości. Walka z tymi owadami powinna skupiać się na zniszczeniu gniazd i usuwaniu jaj oraz larw, ale nie wolno zapominać o formach dorosłych, które należy likwidować od razu po ich zobaczeniu, aby się dalej nie rozmnażały.
- Jak zwalczać mole odzieżowe? Podstawą zwalczania moli odzieżowych jest dokładne przejrzenie szaf i materiałów, wyczyszczenie półek, a na koniec przewietrzenie szafy, szuflad i wszystkich miejsc, w których mogą bytować mole.
- Mocno zniszczone rzeczy należy wyrzucić do śmietnika zewnętrznego (mogą tam być jaja), a pozostałe wyprać.
- Miejsca, w których mogły schować się mole odzieżowe (a więc głównie szafy), można dodatkowo ogrzać np. za pomocą suszarki, gdyż wysoka temperatura niszczy jaja moli. Oczywiście trzeba zrobić to tak, aby nie uszkodzić mebli.
- Do umytych i wywietrzonych szaf oraz szuflad można włożyć miskę z ciepłą wodą i octem, a wszystkie wewnętrzne powierzchnie spryskać wodą z dodatkiem octu i olejku cytrynowego, eukaliptusowego lub lawendowego (tych zapachów nie lubią mole). Jednak zanim użyje się mieszanki, warto zrobić próbkę na niewielkiej powierzchni, aby sprawdzić, czy ocet i olejek eteryczny nie przebarwią mebli. Tak przygotowaną szafę i szuflady należy zamknąć na kilka godzin.
- Całe mieszkanie należy dokładnie przewietrzyć i wysprzątać – szczególnie ważne jest odkurzenie i umycie zakamarków, w których mogą być jaja. Worek z odkurzacza należy od razu wyrzucić, a ściereczki wyprać w wysokiej temperaturze lub wyrzucić, gdyż mogą na nich być jaja moli.
- W przypadku dużych inwazji warto wykorzystać też pułapki na mole, które feromonami przyciągają dorosłe osobniki. To pomoże usunąć wszystkie dorosłe osobniki.
- Profilaktyka – na koniec warto zadbać, aby mole odzieżowe nie powracały do naszego domu. Pomocna jest w tym lawenda, której zapachu mole bardzo nie lubią – w szafie można zawiesić specjalne zawieszki odstraszające mole, a do szuflad włożyć kulki o zapachu lawendy. Mole nie lubią też kasztanów, goździków, szałwii, ziela angielskiego i cytrusowych zapachów, więc można przygotować woreczki zapachowe i włożyć je do szafy lub wykorzystać olejki eteryczne. Ubrania w szafie powinny być luźno wieszane, a szafy często wietrzone. Dodatkowo wszystkie przynoszone do domu rzeczy wykonane z materiałów, którymi żywią się mole, należy dokładnie obejrzeć i wyprać.
Czym różni się mól odzieżowy od mola spożywczego?
Wiele osób ma problem z rozróżnieniem moli odzieżowych od spożywczych, co utrudnia ich zwalczenie. Trzeba bowiem wiedzieć, że ich „styl życia” na tyle różni się od siebie, że walka z nimi wygląda zupełnie inaczej. Mole spożywcze są brązowoszare, żywią się żywnością i przebywają blisko niej. Mole ubraniowe są mniejsze, żółtawe i spotkać je można głównie w szafach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: Little Adventures, zagorskid / AdobeStock